פורשת. יחימוביץ' (צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות)
תוקפת. ח"כ יחימוביץ' | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

במערכת הפוליטית מגיבים לעימות המחריף בין ראש הממשלה לשר הביטחון - ומעבירים ביקורת חריפה: "על מה נתניהו ויעלון ידברו? אני מתלבטת מה מבין הדברים האלה שאמר יעלון לקצינים הוא מרעיש, מתסיס, חצוף, שנוי במחלוקת יותר", כתבה אתמול (ראשון) ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני).

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק  

"איזה משפט הטריף את ראש הממשלה ופגע בתפיסת עולמו", הוסיפה. "על מה הוא לא יעבור לסדר היום. מה בדברים של יעלון הערב היה אצבע בעין בשביל ביבי והעלה את חמתו?".

"הדבר המדהים והמרעיש ביותר שקרה בנאומו היום של שר הביטחון לפני צמרת הפיקוד של צה"ל, היה עצם העובדה העגומה שדבריו הפשוטים, המובנים מאליהם, הכה שונים מגזירת הקופון המתלהמת של נתניהו - הפכו לכותרות ראשיות, במקום להיות מה שהם: דברים פשוטים, ערכיים, צלולים, מובנים מאליהם, מקובלים על כל אדם נורמלי במדינת ישראל", סיכמה.

משה בוגי יעלון (צילום: חדשות 2)
יעלון בנאומו בכנס, הערב | צילום: חדשות 2עמיתה למפלגה, ח"כ עמיר פרץ, הביע תמיכה ביעלון, אותו כינה "אדם ערכי שאיתרע מזלו לשרת תחת ראש ממשלה שרומס כל זכר לממלכתיות. אם נתניהו רוצה להכין את הקרקע לכניסת ליברמן למשרד הביטחון שימצא דרך אחרת לעשות זאת, ולא באמצעות שיסוי הימין הקיצוני בשר הביטחון ובמפקדי צה״ל".

"כל מי שקרא את דברי ה"גיבוי" שפרסמה הערב לשכת רה"מ מבין שמדובר באיום כמעט לא סמוי על ראשי הצבא ובניסיון לסתימת פיותיהם של הרמטכ״ל ואלופי צה"ל", תקף.

"אויבינו רואים את ראש הממשלה משפיל את שר הביטחון"

"כשר ביטחון ניהלתי לא פעם ויכוחים נוקבים עם ראשי הצבא אולם תמיד היו אלה ויכוחים ענייניים ולא פוליטיים, ותמיד הם נעשו בדלתיים סגורות", הוסיף. "כשאויבינו רואים את ראש הממשלה משפיל את שר הביטחון ואת מפקדי הצבא הם בודאי מחכחים ידיהם בהנאה".

"נתניהו זימן את שר הבטחון לנזיפה על כך שהוא ממלא את תפקידו ולשמור על הצבא ועל חופש הביטוי", אמרה ח"כ מרב מיכאלי, "נתניהו כבר אפילו לא עושה כאילו זו דמוקרטיה".

"בוגי צודק", קבע יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד. "צה״ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם, אבל רק מפני שהוא מקיים דיון מתמיד, פתוח ואמיץ על ערכיו ועל הדילמות העומדות בפניו. קצינים אולי יטעו לפעמים, אבל עדיף לנו קצינים חושבים שעושים טעויות על פני קצינים שאינם שואלים את עצמם שאלות ערכיות".

צה"ל זקוק לשקט וכוח אדם"סמוטריץ' (צילום: חדשות 2)
נתניהו יפטר את יעלון? ח"כ סמוטריץ' | צילום: חדשות 2"העוצמה של צה״ל אינה נובעת מן הנשק, אלא מהאדם העומד מאחוריו", הוסיף לפיד. "מערכיו, מרוחו, מיכולתו לחקור את עצמו. זה יתרוננו הגדול על אויבינו, ועלינו לשמור עליו מכל משמר".

"אתפלא מאוד אם נתניהו ישאיר את יעלון בתפקידו"

מנגד - היו מי שביקרו את שר הביטחון: "שמישהו יזכיר לבוגי שאנחנו בדמוקרטיה ולא במשטר צבאי", צייץ ח"כ אורן חזן (ליכוד). "צה"ל זה לא חונטה, תפקידו לבצע את החלטות הדרג המדיני ולא לחלוק עליו ולקבוע מדיניות אחרת"."אחרי נאומו של שר הביטחון, שמצטרף לנאומו ביום הזיכרון, אתפלא מאוד אם ראש הממשלה ישאיר אותו בתפקידו", צייץ ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי).

היו גם קולות בקואליציה שהתנסחו ביתר זהירות. "ההפרדה בין השלטון האזרחי והצבא בישראל הוא בין היסודות החשובים ביותר של הדמוקרטיה הישראלית ועלינו לשמור עליו מכל משמר", הבהיר ח"כ מייקל אורן (כולנו). "בעוד שצה"ל שומר על ערכינו הצבאיים הנעלים ביותר עליו להישמר בגבולות הגזרה שלו ולא לגלוש לזירה הפוליטית".

בעקבות הדברים שהשמיע הערב שר הביטחון יעלון, זימן אותו ראש הממשלה נתניהו לשיחה שצפויה להיערך מחר בשעות הבוקר. מקורבי נתניהו מסרו כי לא ברור למה יעלון בחר לפתוח את נושא סגן הרמטכ"ל והתבטאותו מחדש אחרי שסוכם שנסגר והוסיפו "מה הוא קופץ?". בסביבת יעלון אישרו כי הוא זומן לשיחה ואולם לא נאמר לו על מה.