רועי קליין ז"ל (צילום: פלאש 90)
רועי קליין ז"ל | צילום: פלאש 90

הפוסט, הסערה וההתנצלות: הבוקר (ראשון) משה בן זקן, עוזר בלשכתו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, מתח ביקורת על התנהלותו של רס"ן רועי קליין ז"ל, שהציל את חייליו במלחמת לבנון השנייה לאחר שנשכב על רימון בקרב בבינת ג'בל. בפוסט שפרסם בפייסבוק טען העוזר כי קליין קפץ על הרימון לא מתוך גבורה אלא כדי לחפות על טעות מבצעית. זמן קצר לאחר מכן התקשר יעלון למשפחתו של קליין על מנת להתנצל על הדברים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"שוחחתי לפני דקות אחדות עם שרה, רעייתו של רועי קליין ז"ל, ועם אהרון אביו בעקבות פוסט אישי, פוגעני ומיותר שפרסם בשבוע שעבר אחד העובדים בלשכתי", הודיע יעלון בעמוד הפייסבוק שלו. "בשיחה הבהרתי להם כי אני מתנצל על הפרסום ומתנער לחלוטין מהדברים, שלא נכתבו על דעתי ואינם משקפים את עמדת מערכת הביטחון וצה"ל, כמו גם את עמדתי ואת הוקרתי לרועי ולמורשת הגבורה שהותיר אחריו".

יעלון ציין כי הפוסט הוסר כבר אתמול בעקבות הפנייה. בלשכת השר הבהירו כי הדברים אינם משקפים את עמדת השר: "העוזר כתב את הדברים על דעת עצמו. הוא עמד על טעותו ומחק את הפוסט".

בן זקן כתב את הפוסט, שכותרתו "הפכת פחדנים לגיבורים", לחברו לוחם גולני שמעון דהן ז"ל, שנהרג באותו קרב. לטענת העוזר, "בלב המלחמה בבירת לבנון בינת ג'בל מול עשרות מחבלים חמושים ומצוידים היטב בשיקול דעת מוטעה שהפך לגיבור לאומי כשהחליט כנגד כל ההוראות והסיכוים באור יום לשפר בתים ולפרוץ דלת ממולכדת ולמשוך תשומת לב הסמג"ד רועי קליין שלאחר שהתראת בו וביקשת לא לפרוץ אלא לתפוס מחסה ולשמור על החברים עד הערב עד שירד האור", כתב בן זקן בפוסט.

"הגיע תורם של השקרים". יעלון (צילום: רויטרס)
התקשר למשפחה על מנת להתנצל. יעלון | צילום: רויטרס

"אבל נענית בשלילה ומיד בזמן הפריצה הותקלתם. רועי שהכניס אתכם למלכודת האש קפץ על הרימון לחפות על הטעות ואתה בתמימות שלך עמדת מול עשרות רשעים ארורים מחבלים מלאים בשנאה הורדת כמה אבל לא הצלחת שלא להפגע", הוסיף העוזר. "בזמן שנלחמת חבריך תפסו מחסה הסתתרו על עצים וברחו לבתים אחרים אתה בשלך הסתערת והגנת על המולדת".

"שמעון אתה הדוגמא לחייל גיבור ולא כמו בעידן של היום שמנסים כל יום לצייר חייל גיבור אחר", סיכם בן זקן את דבריו.

אין תמונה
הפוסט שכתב בן זקן

זינק על רימון כדי להציל את חייליו

הקרב שאליו התייחס בן זקן בפוסט התרחש ב-26 ביולי 2006, אז נתקלה פלוגה ג' של גדוד 51 בעשרות מחבלים בעיירה בינת ג'בל. במהלך חילופי האש נהרגו שבעה מלוחמי הגדוד. רס"ן קליין פקד על הלוחמים להשיב אש, חילק גזרות ומשימות ועסק בחילוץ הנפגעים משדה הקרב תחת אש עזה של מקלעים ומטחי רימונים.

כשזיהה רס"ן קליין כי המ"מ פצוע קשה, התקדם לעברו והורה לחיילים שסבבו אותו לירות לעבר המחבלים הנמצאים מעבר לחומה. לאחר שהבחין כי רימון נזרק לעבר הכוח, זינק עליו קליין על מנת להציל את חיי חייליו. על פעולת הגבורה שהובילה למותו קיבל קליין את עיטור העוז.