ספירת קולות (ארכיון) (צילום: בני דויטש, מאקו, חדשות)
ספירת קולות (ארכיון) | צילום: בני דויטש, מאקו, חדשות

דובר ועדת הבחירות המרכזית, גיורא פורדס התייחס היום (רביעי) לפרסום של אמנון אברמוביץ' במהדורה המרכזית בדבר התערבות אפשרית של מדינה זרה בבחירות בישראל. "יחד עם גורמי הביטחון למדנו את שאירע במדינות אחרות ואנחנו מגבשים מתווה פעולה". בנוסף, פרסם הדובר שלקראת הבחירות - נערכה פגישה עם בכירים בחברת פייסבוק העולמית.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בהודעה נכתב כי ועדת הבחירות נוקטת בשורה של פעולות וצעדים לשמירה על טוהר הבחירות ושיקוף אמתי של רצון הבוחרים. הצעדים אומצו כחלק מהלקחים שהתקבלו במערכות בחירות אחרות שהתקיימו בעולם בשנים האחרונות.

"הוועדה, ביחד עם גורמי הביטחון השונים למדה את שאירע במדינות אחרות ומגבשת מתווה פעולה שיכלול בין היתר הגברת ערנות ומודעות בקרב הגופים השונים הנוטלים חלק במערכת הבחירות", נכתב בהודעה. "מטבע הדברים, לא ניתן לפרט אילו אמצעים ושיטות נקטו ונוקטים הוועדה וגופי הביטחון כחלק מההיערכות".

האזהרה שנחשפה במהדורה המרכזית (צילום: חדשות)
האזהרה של ראש השב"כ | צילום: חדשות

בהודעה הודגש כי בשל השיטה בה נספרים הקולות בישראל - ידנית, ולא באמצעות מחשב. התהליך פחות פגיע של מדינה זרה. "באותם אזורים מועטים, בהם יש מחשוב ונידרש מאמץ בהגנת הסייבר, הוועדה מסתייעת בגורמי בטחון שונים ובמומחים הפועלים מטעמה כדי להיערך בהתאם", נכתב.

"הוועדה ערה לכך, שניתן לעשות ברשתות החברתיות שימוש לא ראוי על מנת להשפיע על ציבור הבוחרים", הוסיפו בהודעה. על מנת להתמודד עם האתגר, כחלק מההיערכות לבחירות, נערכה פגישה של יו"ר ועדת הבחירות, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון ומנכ"לית ועדת הבחירות עם בכירים בפייסבוק. הפגישה דנה באתגרים הצפויים במערכת הבחירות בכל הנוגע לשימוש ברשתות החברתיות.

"מטבע הדברים, לא ניתן להרחיב על הפעולות הננקטות, אך מובהר, כי נושאים אלה מונחים על סדר יומה הקבוע של הוועדה, ופעולות הוועדה בהקשר זה מבוצעות בהתייעצות ובשיתוף עם הגורמים המקצועיים הרלוונטיים בישראל, ובהם מערך הסייבר הלאומי , כאשר האחריות של הנוגעים בדבר היא על פי סמכויותיהם בהתאם להוראות הדין", סיכמו בוועדה.

ראש השב"כ נדב ארגמן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
נדב ארגמן (ארכיון) | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

מוקדם יותר היום התייחס ראש הממשלה נתניהו לפרסומים ואמר כי "ישראל ערוכה לסכל כל התערבות בבחירות". דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב דחה היום את דברי ראש השב"כ ואמר כי רוסיה לא נוהגת להתערב במערכות בחירות של מדינות אחרות ואין בכוונתה להתחיל לעשות זאת במקרה של ישראל. "אל תקראו את הדיווחים בתקשורת הישראלית", אמר פסקוב בתדרוך לעיתונאים. "זה לא נושא שיעבור בשקט. רוסיה לא התערבה, לא מתערבת ולא מתכוונת להתערב בבחירות באף מדינה בעולם".

אתמול פורסם במהדורה המרכזית כי ראש שירות הביטחון הכללי (שב"כ) נדב ארגמן ניפק במפגש סגור אזהרה מטרידה בעניין מערכת הבחירות הקרובות בישראל, כזו שעלולה להשפיע על תוצאותיהן, ואולם פרסום התוכן המדויק של הדברים נפסל על-ידי הצנזורה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מדינה זרה מתכוונת להתערב בבחירות הקרובות בישראל והיא תתערב. אני לא יודע לומר בשלב זה לטובת או לרעת מי, ואני יודע על מה אני מדבר", אמר ארגמן. הוא הוסיף כי אינו מזהה אינטרסים להתערבות אך היא בוודאות תתרחש. לדבריו, ההתערבות צפויה להתבצע באמצעות מתקפות סייבר והאקרים.