רה"מ: "אהבתיך כאהבת בן את אביו" (צילום: משה מילנר, לע"מ, חדשות)
ארנס הלך לעולמו בגיל 93 | צילום: משה מילנר, לע"מ, חדשות

רבים במערכת הפוליטית ספדו הבוקר (שני) לשר לשעבר משה ארנס, שהלך לעולמו בגיל 93. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נפרד ממנו במילים אלו: "מישה היה ממנהיגיה החשובים של תנועת החירות. איש ההדר שלא חשש מפני תגר. מישה היה משרי הביטחון המעולים של מדינת ישראל. לא מצביא ולא גנרל, פשוט למדן מסור. מישה פעל בגבורה, בנחישות, באהבה אין קץ למולדת שלנו, בהדר ובאצילות בית"רית ונדמה כי המצפן הפנימי והחזון הציוני היו אלו שהוליכו אותו בכל אשר הלך". ארנס הלך הבוקר לעולמו בביתו בגיל 93: מועד הלווייתו יפורסם בהמשך.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

חבר הכנסת ד"ר נחמן שי הודיע בשם המשפחה על מותו של ארנס ז"ל: "משה ארנס, שר הביטחון לשעבר, הלך הבוקר לעולמו. בן 93 היה במותו. משה ארנס נפטר בביתו שבסביון מוקף בבני משפחתו. בעבר שימש ארנס שלוש פעמים כשר ביטחון, שגריר ישראל בארה"ב, יו"ר ועדת חוץ וביטחון ובתפקידים ציבוריים רבים אחרים. על מועד הלווייתו וסידורי הלוויה תבוא הודעה בהקדם". ארנס כיהן כשר הביטחון במשך לא פחות משלוש כהונות, תחת ארבע ממשלות. בנוסף כיהן כשר החוץ, שגריר ישראל בארה"ב וחבר כנסת במשך שש כנסות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לארנס אותו כינה מורו ורבו. "רעייתי שרה ואני מבכים מרה את פטירתו של אהוב נפשנו, משה ארנס ז"ל. מישה, היה תלמיד מובהק של זאב ז'בוטינסקי. במסגרת זו הוא הכיר את אבי שנכח בחתונתו עם רעייתו היקרה מיוריאל. מאז נרקם קשר עמוק בין משפחותינו".

"ראיתי את מישה עושה נפלאות לביצור מעמדה של מדינת ישראל, כשגרירנו בוושינגטון, כשר החוץ, כיושב ראש ועדת החוץ והביטחון וכשר הביטחון פעם אחר פעם", המשיך נתניהו. "לפני כמה שבועות ביקרתי את מישה בביתו. הוא היה צלול כתמיד, חד כתער, מופלא בהדרו ובאצילות נפשו, דמות מופת. לא היה פטריוט גדול ממנו. תרומתו העצומה של משה ארנס לעמנו ולמדינתנו תיזכר לעד - אהבתיך כאהבת בן את אביו".

פרש מהחיים הפוליטיים בגיל 78 (צילום: משה שי, פלאש 90, חדשות)
נפרדים מארנס | צילום: משה שי, פלאש 90, חדשות

גנץ: "איש אמת, פטריוט ומנהיג ממלכתי"

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק כתב: "עצוב וכואב את לכתו של מישה ארנס, משרי הבטחון המקצועיים והשקולים שהיו למדינת ישראל. לכל אורך דרכו, ארנס היה בעיני מופת של איש ציבור לאומי-ליברלי, תמיד אופטימי לגבי יכולתנו להתגבר בכוחותינו שלנו על כל מכשול. עמית, ידיד ואדם שתרם רבות לבטחון ישראל. יהי זכרו ברוך".

גם הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ספד: "ארנס היה איש אמת, פטריוט ומנהיג ממלכתי. הוא היה מסוג אישי הציבור שכולם כיבדו, הוקירו ותמיד התייצב לדגל כאשר המדינה הייתה זקוקה לו. תרומתו לחיזוק עוצמתו של הצבא בהקמת המפח"ש היא מהנדבכים החשובים לחיזוק כושר הפעולה של צה"ל".

יו"ר הכנסת יואל יולי אדלשטיין הודה גם הוא לארנס ונפרד ממנו. "מדינת ישראל איבדה הבוקר את אחד מגדולי אוהביה, משה ארנס. במשך עשרות שנים ועד יומו האחרון ארנס היה מסור לרעיון אחד בכל נפשו ובכל מאודו: תחיית עם ישראל בארצו. תרומתו לביטחון ישראל ולמעמדה הבינלאומי לא תסולא בפז, והיא תהיה לו מצבת נצח".

"מישה היה מקור ידע בלתי נדלה להיסטוריה של עמנו, בעל ראייה מפוכחת ומלאת תבונה ביחס להווה שלנו, ואופטימי חסר תקנה לגבי העתיד. כאיש תנועת הליכוד הוא היה לי מורה דרך ומצפן, ואני מבקש לשלוח את תנחומיי למשפחתו היקרה. חבל על דאבדין ולא משתכחין", ספד אדלשטיין.

שר האוצר משה כחלון הספיד את ארנס: "איש יקר שדגל בגישה הלאומית הממלכתית. ביטחוניסט עם תודעה אזרחית עמוקה. אמונה פוליטית שבאה תמיד לצד דרך ארץ, כבוד ליריבים ובעלי דעות אחרות". שר הפנים אריה דרעי הצטרף גם הוא להספדים: "כואב על פטירת שר הביטחון לשעבר, משה ארנס. אוהב עם ישראל, שכל חייו פעל באופן ממלכתי והגון. היה אדם משכמו ומעלה".

שר החינוך נפתלי בנט, העומד בראשות מפלגת "הימין החדש" ספד לארנס אותו כינה מגדלור ציוני: "ארנס, שר ביטחון פורץ דרך, הלך לעולמו. אהבתי אותך מאד, מישה. משה ארנס היה ציוני ברמ"ח אבריו. את כל חייו הקדיש לביצור ביטחון ישראל. במדע, באווירונאוטיקה, כשר ביטחון, כדיפלומט, כסופר והיסטוריון".

כיהן כחבר כנסת במשך 17 שנה (צילום: לע"מ, חדשות)
"דמות מופת" | צילום: לע"מ, חדשות

השר לשעבר גדעון סער הספיד גם הוא לארנס וכתב: "בשורה עצובה עם לכתו מעמנו של הבית"רי משה ארנס, משרי הביטחון הטובים שהיו לישראל. ארנס, איש ארץ-ישראל שתמיד נשאר נאמן לדרך ומעולם לא התפתה למקסמי השווא של הנסיגות. תמיד ראה למרחוק והצליח כל חייו לשמור בקפדנות ההדר הבית"רי. תנחומי לרעייתו מיוריאל ולמשפחתו. יהי זכרו ברוך". 

יו"ר העבודה אבי גבאי חלק כבוד לארנס וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "משה ארנס איש ציבור ודמות לחיקוי. ישר, חכם ומי שידע לקבל החלטות ענייניות וקשות. בעידן שבו שלטון החוק תחת מתקפה חסרונו יורגש מאד. תנחומיי למשפחתו".

השר לשעבר משה ארנס (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ הביעה צער על לכתו של ארנס וכתבה: "ארנס שייך לדור של ימין ממלכתי ואחראי אשר לצד עמדותיו הניציות האמין באופן מוחלט בשוויון זכויות בין אזרחי מדינת ישראל ללא הבדל גזע דת ומין. ארנס גם ביקר בתקיפות רבה את חוק הלאום, והדגיש כי הוא הסיג את מדינת ישראל לאחור בכל הכרוך בדמוקרטיה ובהשתלבותם של ערביי ישראל בחיי המדינה. הצער על מותו של האיש ההגון הזה נמהל בצער על שינוי מצער ביותר שעובר על הימין כולו בישראל".

יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג נפרד גם הוא ממשה ארנס אותו כינה "ממנהיגי הליכוד הבולטים, שר בטחון, שר חוץ, יו"ר ועדת החוץ והביטחון ושגריר בוושינגטון היה דוגמא למנהיג ואיש ציבור נקי כפיים ובר לבב שפיו ולשונו שווים שתרם תרומה נכבדה לביטחון ישראל ולמעמד ישראל בעמים. גם אם לעיתים חלקנו תמיד כיבדנו".

גם בתעשייה האווירית ספדו לארנס: "התעשייה האווירית מרכינה ראש ומבכה את פטירתו של משה ארנס, שר הביטחון ושר החוץ לשעבר. במסגרת כהונתו כשר הביטחון קידם את פרויקט מטוס ה'לביא'. ארנס כיהן כסמנכ"ל הנדסה בתעשייה האווירית בין השנים 1962-1971, השתתף בפיתוח מטוס ה'ערבה' וב-1971 אף זכה בפרס ביטחון ישראל. ארנס ייזכר בליבנו כמי שנלחם עבור התעשייה הביטחונית הישראלית, פרץ גבולות והביא את התעשייה האווירית לשיאים חדשים. מורשתו ופועלו למען התעשייה האווירית ובטחון המדינה ימשיכו ללוות אותנו".

ארנס נולד בדצמבר 1925 בליטא, ומשפחתו הצליחה להגר לארה"ב ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה, במהלכה נרצח רובה המוחלט של יהודי ליטא. הוא התגייס ושירת כחייל בצבא ארה"ב במהלך מלחמת העולם השנייה, ועלה לארץ עם קום המדינה. הוא נחשב לאחד מעמודי התווך של התעשייה האווירית בישראל, מהנדס אווירונאוטיקה בהשכלתו, וכיהן כסמנכ"ל החברה במשך תשע שנים. עמדותיו הפוליטיות של ארנס היו תמיד מזוהות עם הליכוד, והוא נבחר לכנסת לראשונה בשנת 1973 וכיהן כח"כ במשך לא פחות מ-17 שנים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו