בזמן שראשי "כחול-לבן" ממשיכים לסרב להתראיין לתקשורת, הרמטכ"ל לשעבר ומקום 4 ברשימה, גבי אשכנזי, מתייצב מול המצלמות לראשונה זה שנים רבות ובריאיון בלעדי מדבר על הכול: מחשיפת התמלילים מחקירתו, דרך היחסים עם ראש הממשלה נתניהו והכוונה לתקוף באירן ועד הסכסוך עם אהוד ברק. על ראש מפלגתו אמר: "אין לי ספק שבני יהיה ראש ממשלה מצוין". הריאיון המלא ישודר במוצאי שבת ב"חדשות סוף השבוע".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

אשכנזי, שהחליט ברגע האחרון להצטרף לפוליטיקה, דילג על ריאיון הפרישה מלשכת הרמטכ"ל ומעניק כעת "ריאיון כניסה" לתפקיד הפוליטיקאי. הוא מספר על התנועה החדשה שעזר להקים ועל היכולת של בני גנץ להיות ראש ממשלה. "אני משוכנע שלבני גנץ יש את כל הכישורים להיות ראש הממשלה, אחרת אני לא הייתי כאן", אמר אשכנזי בתגובה לשאלה מי מבין ארבעת הראשונים במפלגה הוא המתאים ביותר להיות ראש ממשלה.

כשנשאל איזה תפקיד יקבל אם מפלגתו תקים את הממשלה, השיב אשכנזי: "אני כרגע לא עוסק במה יקרה ביום שאחרי כי כולנו עסוקים ביום הבחירות. אני לא מוטרד באשר ליכולת שלי להשפיע כשאנחנו נהיה בהנהגה הזאת. תהיה לי יד על ההגה".

"אין ספק שגנץ יהיה ראש ממשלה מצוין" (צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות)
"אין ספק שגנץ יהיה ראש ממשלה מצוין" | צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות

הרמטכ"ל לשעבר התייחס למתיחות בגבול עזה ולטרור הבלונים שנמשך כבר חודשים ארוכים. כשנשאל אם היה ממליץ לצאת למבצע צבאי בעקבות הבלונים או ממשיך לסבול את התופעה, השיב כי מפלגתו תחזיר את הביטחון לתושבי עוטף עזה ולא תבליג.

בהמשך הוא שיגר עקיצה לעבר נתניהו סביב העברת הכסף הקטרי לחמאס: "אני חושב שבוודאות אחרי 500 רקטות לעבר מדינת ישראל לא היינו שולחים לעזה במזוודות 15 או 20 מיליון דולר".

"השארתי את פרשת הרפז מאחוריי"

על הכתם שנותר לו על המדים, מה שמכונה "פרשת הרפז", אשכנזי מגיב בפעם הראשונה בצורה מורחבת ומתייחס גם ליחסים עם ברק. בריאיון הבלעדי הוא מתעקש שהפרשה מאחוריו, שהוא טעה בהתנהלותו ומגלה כי שקל להתפטר תוך כדי היחסים המורכבים עם שר הביטחון לשעבר. לדבריו, בסופו של יום צריך לבחון אותו על כך שהפציץ כור בסוריה ולא סביב מה שקרה בלשכה בקריה.

"פרשת הרפז מבחינתי הסתיימה, השארתי אותה מאחוריי", סיפר אשכנזי בריאיון. "מדובר במערכת יחסים שהתקלקלה בין לשכת שר הביטחון ללשכה שלי מסיבות שממש לא ברורות לי. המטרה של כל ההחלטות האלה הייתה פשוט להקשות עליי ולמרר לי את החיים. בשלב מסוים אפילו שקלתי אולי לסיים אבל בסוף החלטתי להישאר עד סוף המשמרת".

"מערכת היחסים התקלקלה מסיבות לא ברורות" (צילום: רויטרס, חדשות)
"מערכת היחסים התקלקלה מסיבות לא ברורות" | צילום: רויטרס, חדשות

עוד הבהיר אשכנזי: "כבר אמרתי בעבר שאני לוקח אחריות על הטעויות שלי. אמרתי את זה גם פומבית. אני חושב שהייתי יכול להתנהל אחרת בכל מה שקשור למסמך של הרפז. אני מבחינתי השארתי את הפרשה מאחוריי. אמרתי את כל מה שיש לי לומר".

מקום 4 ב"כחול-לבן" הגיב גם לקלטות שהביא עמית סגל השבוע ב"מהדורה המרכזית", שבהן נשמע מכנה את גנץ "החמור הזה". "השיחה הזאת הייתה ידועה לי ולבני", הסביר אשכנזי. "אני יכול לגלות לכם שישבתי עם בני לפני שש שנים כשזה נודע לי".

לדבריו, הרקע להתבטאות היא המרוץ לתפקיד הרמטכ"ל. "בני הבין את האמירה הזאת כמו שצריך להבין אותה, זה קשור למרוץ לרמטכ"לות", אמר אשכנזי. "הוא אף פעם לא היה חמור. זה סוג של התבטאות. אני בשיחות הפרטיות שלי ובמרחב הפרטי שלי, במה שאני קורא לו 'האוהל שלי', אני מדבר כמו גולנצ'יק, אני לא מדבר כמו חנה בבלי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו