האזינו לקטע מתוך "פוד הבוחר" (צילום: פלאש 90, חדשות)
חבר הכנסת אחמד טיבי, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

אחרי עזיבת חברי הכנסת חנין זועבי וג'מאל זחאלקה, הרשימה המשותפת סופגת מכה קשה נוספת. חבר הכנסת אחמד טיבי הודיע היום (שלישי) על התפצלות מהרשימה המשותפת יחד עם סיעת התנועה הערבית להתחדשות (תע"ל) בראשותו, בצעד שמפרק את הסיעה שהייתה השלישית בגודלה בכנסת ה-20.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

במכתב ששיגר ליושב ראש ועדת הכנסת חבר הכנסת מיקי זוהר, מבקש טיבי לקבוע דיון מהר ככל הניתן כדי לאשר את הפיצול מהרשימה המשותפת. "בהתאם לסעיף 59(2) לחוק הכנסת וסעיף 10(א)(1) לתקנון הכנסת, אבקש את אישורה של ועדת הכנסת להתפלגות סיעת הרשימה המשותפת, שהיא צירוף מפלגות על פי הסכם שהוגש ליושב ראש ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-20, לסיעת הרשימה המשותפת (חד"ש, רע"ם, בל"ד) וסיעת התנועה הערבית להתחדשות - תע"ל - בראשות אחמד טיבי", כתב.

עוד הוסיף טיבי כי "נוכח לוח הזמנים הצפוף, אודה לטיפולך והנחת בקשת ההתפלגות על שולחן ועדת הכנסת וקביעת דיון מהר ככל הניתן".

מטעם הוועד המרכזי של מפלגת תע"ל נמסרה הודעה שבה נטען כי ההחלטה להתפצל מהרשימה המשותפת היא תוצאה של הסירוב לערוך פריימריז פתוחים לרשימת הסיעה לכנסת ה-21. "שאר המפלגות דחו את דרישת תע"ל לסקר ושיתוף הציבור בקביעת הרכב הרשימה כדי לשקם את המשותפת מול הקהל שלנו", נכתב בהודעה.

עוד צוין כי "מצד שני הדרישות שהעלו שלוש המפלגות, לרבות להשאיר את המפתח לפי בחירות 2013, היו כאלה שלא השאירו לנו ברירה. תע"ל תציג את הנבחרת החזקה ביותר ותצרף כוחות חדשים. רק סקר והתחשבות בדעת הקהל הוא הפתרון".

יו"ר הרשימה המשותפת חבר הכנסת איימן עודה אמר שהמהלך של טיבי משחק לידי הימין ואף שיגר עקיצה לעבר חבר הכנסת המתפצל. "מי שהיה רוצה לראות את הרשימה המשותפת מתפרקת, יותר מכל, זה נתניהו, מי שרוצה לעשות הפרד ומשול בין ערבים לערבים זה הימין הקיצוני", עודה צייץ בטוויטר. "גאה להיות חלק ממפלגה שיודעת לשים את האידאולוגיה לפני האינטרסים האישיים".

ליברמן: "הם מחבלים לנו במדינה"

יו"ר ישראל ביתנו חבר הכנסת אביגדור ליברמן פרסם סרטון בטוויטר בעקבות ההודעה של טיבי. חבר הכנסת, שידוע כמתנגד לחברי כנסת ערבים רבים, כתב "והנה תגובתי ל'הודעה הדרמטית' של היום" ורמז בסרטון כי חלקם מחבלים.

"יש מחבלים במתלבשים ככה", נכתב בסרטון לצד דמות לבושה בשחור וחמושה ברובה כשברקע כפר פלסטיני וקול מואזין. "ויש מחבלים שמתלבשים ככה", נכתב לצד דמות לבושה בחליפה על רקע משכן הכנסת. הסרטון מסתיים בכיתוב "כשחברי כנסת ערבים משתפים פעולה עם האויב - הם מחבלים לנו במדינה".

לא תתמודד לכנסת ה-21. חנין זועבי (צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות)
לא תתמודד לכנסת ה-21. חנין זועבי | צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות
זחאלקה. ייפסל מריצה לכנסת? (צילום: פלאש 90 ,מרים אלסטר, חדשות)
גם כן עוזב את הכנסת. ג'מאל זחאלקה | צילום: פלאש 90 ,מרים אלסטר, חדשות

משמעות המהלך היא שסיעת הרשימה המשותפת, שהייתה השלישית בגודלה בכנסת האחרונה, מתפרקת. סקר "החדשות" לפני שבועיים העלה כי אילו הבחירות היו מתקיימות היום, הרשימה המשותפת הייתה זוכה ל-12 מנדטים ושומרת יחסית על כוחה. כעת גורלה לקראת הבחירות הקרובות לא ברורה.

למהלך של טיבי שמפרק את הרשימה המשותפת קדמה טלטלה במפלגת בל"ד, אחת ממרכיבות הרשימה המשותפת, כשחברי הכנסת חנין זועבי וג'מאל זחאלקה הודיעו שלא יתמודדו לכנסת ה-21.

ביום שבת הודיעה זועבי בפתח ישיבת הוועד המרכזי של בל"ד: "אני מודיעה בזאת שאני לא אתמודד לבחירות לכנסת ה-21. ברגע זה של חיי, אחרי 10 שנים גדושות, אני מרגישה שהגיע הזמן, והודות לכולם, ולשנות את המקום, אולם לא את הדרך". לאחר מכן גם זחאלקה הודיע שלא יתמודד על כהונה נוספת.

בהכנת הידיעה השתתף פוראת נסאר