גנץ לנתניהו: לעצור את מינוי סמוטריץ' לקב (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות; פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות)
גני גנץ ובנימין נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות; פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות

מטעם מפלגת הליכוד הוגשה הערב (ראשון) תלונה ליועץ המשפטי הממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה לחקור את בני גנץ ורוני אלשיך, זאת בעקבות הפרסום בעיתון "הארץ", לפיו לפני שהחברה "המימד החמישי", שבראשה עמד גנץ פשטה את הרגל, היא קיבלה מיליונים מהמשטרה ללא מכרז.‎ "נסיבות ההתקשרות הינן תמוהות למדי ומצריכות בדיקה מעמיקה של רשויות האכיפה", נכתב בתלונה שהוגשה על ידי. עו"ד מיכאל דבורין.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"התקשרות בהיקף גדול שכזה בפטור ממכרז הינה דבר חריג שבחריגים ואמורה להתקיים רק בנסיבות מיוחדות", התלוננו ורמזו על מעורבתו של אלשיך, "למרות שיש עוד חברות המציעות שירותים מתחרים ומוצלחים בהרבה, בחרה המשטרה בראשותו של מר אלשיך לבצע את ההתקשרות ללא עריכת מכרז. זאת ועוד כלל לא ברור מדוע בחרו הצדדים עד היום להסתיר הקשר בפני הציבור, למרות שנדמה שהתשובה לכך היא ברורה".

מפכ"ל המשטרה לשעבר, רוני אלשיך (צילום: פלאש 90, חדשות)
מפכ"ל המשטרה לשעבר, רוני אלשיך | צילום: פלאש 90, חדשות

בליכוד טענו שלמרות שמשרד מבקר חיבר דוח בנושא שעומד להתפרסם יש לבצע חקירה משטרתית של הדברים: "לפי הפרסום בעיתון "הארץ" משרד מבקר בחן במסגרת דוח מקיף את ההתקשרויות בין הממד החמישי למשטרה והוא צפוי להתפרסם בעוד כמה חודשים אך נראה שהבעיה שנחשפה מצריכה ביצוע חקירה משטרתית לבירור הנסיבות שהובילו את המשטרה להעדיף את החברה על פני מתחריה".

"נשאלת השאלה גם האם יש לכך קשר לשורת 'הלשעברים'?, שחלקם כאמור בכירים מתוך המשטרה עצמה, ומדוע נעשה הדבר במחשכים הרחק מעינו של הציבור?", תהו בליכוד.

"יש לבחון כיצד נתקבלו ההחלטות וכיצד הוזרמו הכספים"

עוד נכתב בתלונה כי "משטרת ישראל השקיעה בשנת 2017 מיליוני שקלים במיזם משותף עם החברה אשר הציעה מערכת בינה מלאכותית לצרכי מודיעין שבראשה עמד בני גנץ. עם יועצי החברה נמנו מפכ"ל המשטרה לשעבר, דודי כהן, ובנצי סאו, שהיה ממלא מקום המפכ"ל ואחד המשקיעים המרכזיים בה היה המיליארדר הרוסי ויקטור וקסלברג, שהיה בין האישים שעליהם הטיל ממשל טראמפ עיצומים, בעקבות הרעלת המרגל הרוסי ובתו בבריטניה".

"בנסיבות אלה מתבקשת בדיקה ואולי אף חקירה יעילה וזריזה לרבות על ידי מח"ש באשר לנסיבות עריכת ההתקשרות ללא מכרז החברה", דרשו בליכוד. "יש לבחון כיצד נתקבלו ההחלטות, מי קידם אותן, כיצד הוזרמו הכספים לחברה ומה הייתה רמת מעורבותם של יועצי החברה".

עו"ד מיכאל דבורין (צילום: חדשות)
עו"ד מיכאל דבורין | צילום: חדשות

בסיום מכתב התלונה דרשו בליכוד: "בשם זכות השוויון לבחור ולהיבחר, מבוקש כי הודעה על פתיחה בבדיקה או בחקירה תפורסם בהקדם האפשרי ועוד לפני הבחירות לכנסת". עוד הסבירו: "זאת על מנת שיהיה בידי הציבור הבוחר מלוא המידע בדבר מעורבותם של יו"ר חוסן לישראל בני גנץ ואיש יש עתיד רם בן ברק בפרשה".

עו"ד מיכאל דבורין הוא הרכש החדש של מפלגת הליכוד. למרות שהתמחותו היא תביעות ייצוגיות ודיני מקרקעין הוא החל לאחרונה לעסוק בסוגיות ציבוריות רבות ובפרשות פוליטיות-תקשורתיות. מתוקף תפקידו חיבר את מכתב התלונה של הליכוד ושלח אותו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.