הרב דרוקמן, ארכיון
הרב דרוקמן, ארכיון | צילום: החדשות

במכתב תשובה ששלח היום (שלישי) מנהל אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה לח"כ מרב מיכאלי, נחשף שראש המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) אישר שנפגש עם הרב דרוקמן ושוחח עמו על נושאים ביטחוניים. את עצם קיום הפגישה בין השניים, פרסם לראשונה עמית סגל במהדורה המרכזית.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הפגישה התקיימה על רקע החלטתם של השרים איילת שקד ונפתלי בנט להתפטר מתפקידם בממשלת נתניהו, לאחר סוף השבוע שבו נורו מעל ל-400 רקטות מעזה לכיוון ישראל. יום לאחר שהודיעו שיקיימו מסיבת עיתונאים מיוחדת, השרים חזרו בהם מההחלטה והחליטו שלא להתפטר.

על פי הדיווח, כשנודע לראש הממשלה על ההתפטרות המתוכננת של השרים בנט ושקד, חיפשו בלשכתו כל דרך אפשרית כדי ללחוץ על השניים שלא להתפטר. נתן אשל, מקורבו של נתניהו, יצר קשר עם לשכתו של הרב חיים דרוקמן, הרב המשפיע ביותר בציונות הדתית.

ראש המל
בן שבת, ארכיון | צילום: לשכת רה"מ, חדשות

אשל ניסה לברר האם יש דרך לגרום לרב לשכנע את שני השרים שלא לפרוש מהממשלה. התשובה שקיבל הייתה שהרב לא עוסק בפוליטיקה, אבל מה שחשוב לו הוא להבין האם המצב הביטחוני באמת כל כך חמור כפי שתיאר נתניהו. כך, בערך בסביבות השעה 23:00, הגיע ראש המל"ל מאיר בן שבת אל ביתו של הרב במרכז שפירא.

במכתב התגובה של נציבות שירות המדינה, סיפר מנהל אגף המשמעת כי נפגש עם דרוקמן שאישר בפניו את דבר הפגישה. "לדבריו, בפגישתו עם הרב דרוקמן סקר בפניו, ראש המל"ל באופן כללי ובמגבלות ביטחון מידע, את האתגרים הביטחוניים הדחופים שעמדו באותה עת בפני מדינת ישראל", כתב. "במסגרת זו, היה השיח ביטחוני, ללא כל נגיעה בנושאים פוליטיים או מפלגתיים".

"מתנזר מכל שיח על עיסוק פוליטי או מפלגתי"

"עוד ציין מר בן שבת כי מתוקף תפקידו הוא נפגש מפעם לפעם עם גורמים רבים ומגוונים, לרבות עיתונאים ופרשנים, מובילי דעת קהל, ועוד, ובמסגרת זו הוא דן בנושאים ביטחוניים מדיניים, בהתאם לצורך ולמטרת המפגש", הוסיף מנהל האגף. "כן הדגיש כי אין לו ענין בשאלת הזיהוי הפוליטי מפלגתי של ראש הממשלה או הקואליציה וכי הוא מקפיד הקפדה יתירה להתנזר מכל שיח על עיסוק פוליטי או מפלגתי".

למרות אישור דבר הפגישה, החליטו בנציבות שירות המדינה שלא לפתוח חקירה משמעתית בנושא. "בנסיבות המפורטות לעיל משהבהיר מר בן שבת כי הציג מידע ביטחוני בלבד, ללא חשיפת מידע מודיעיני מסווג, ולא שוחח עם הרב דרוקמן על נושאים פוליטיים או מפלגתיים, הגעתי לכלל מסקנה כי אין מקום לפתיחה בחקירת משמעת בנושא".

"עם זאת, בסיכום הבירור שנערך מצאתי לנכון לחדד בפני מר בן שבת, בתיאום עם פרקליט המדינה והיועמ"ש, את חובת עובד המדינה להקפיד הקפדה יתירה להיזהר מכל מעשה היכול להתפרש כמעשה שהינו בתחום הפוליטי מפלגתי", סיכם הפקיד הבכיר.

תגובתה של מרב מיכאלי לתשובת הנציבות: "התשובה של נציבות שירות המדינה לא נכונה בעליל ומתחמקת. צר לי שמי שאמור להגן על הציבור מועל בתפקידו. אני מתייעצת ובוחנת נקיטת אמצעיים משפטיים".