חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) התייחס הבוקר (חמישי) להקלטות שנחשפו בחדשות 2 בהן הוא נשמע אומר שמאות פקחים גויים יאכפו את חוקי השבת ברשויות המקומיות ולתגובתו לאחר החשיפה ש"החילונים פרימיטיביים": בתכנית "דקלסגל" בגלי צה"ל הוא אמר כי "עשו רעש כדי לקבל קולות מהקלטה חסרת ערך. אני אומר הרבה פעמים 'תגיד אתה פרימיטיבי?', הבדיחות שלי הופכות להיות בראש מהדורת החדשות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גפני הבהיר בריאיון כי "לא יהיה שום שינוי באכיפה". הוא הוסיף כי "לא ידעתי שאני כל כך חשוב עד שעיתונאים חרדים יקליטו את הבדיחות שלי ואז יעבירו לחדשות של הציבור החילוני. אני אומר 'שהדברים לא ייצאו מפה' בכל הופעה שניה שלי".

גפני הבהיר כי "דיברתי על חוק עבודה ומנוחה ולא על חוק המרכולים. הפקחים שעליהם דיברתי קשורים לחוק עבודה ומנוחה אותו לא אוכפים. לא אמרתי שמאות פקחים לא יהודים יסתערו על עסקים שפתוחים בשבת".

איזה צביון יהיה לעיר? (צילום: איתי עמיקם חדשות 2)
יאכפו את החוק? סופר בתל אביב | צילום: איתי עמיקם חדשות 2

כבר ביום שלישי הגיב גפני לראשונה להקלטות שנחשפו. "הופכים את המדינה לרוסיה, לציבור שלי אני לא יכול לדבר?", זעם יו"ר ועדת הכספים. "לא ידעתי שהחילונים הם פרימיטיביים". במהלך הפסקה בין דיוני הוועדה בכנסת התרעם גפני על כך שהוקלט ללא ידיעתו. "מקליטים, מוציאים החוצה, ועוד החרדים מוציאים את זה", האשים חבר הכנסת. "כל העיתונאים שנמצאים במזרח התיכון התקשרו אליי ואמרתי להם שיחפשו את החברים שלהם. ועוד מקליטים אותי בערב שבת? זה לא להאמין".

על רקע פרסום ההקלטה במהדורה המרכזית, במכון הישראלי לדמוקרטיה הבהירו שלשום כי גם לאחר אישור חוק המרכולים בשבוע שעבר, לא קיימת כיום תשתית חוקית לאכיפה של פקחים ממשרד הפנים בנושא עבודה בשבת.

מודעת הדרושים באתר עיריית אשדוד
מודעת הדרושים באתר עיריית אשדוד | צילום:

לטענת ד"ר שוקי פרידמן, מנהל המרכז ללאום, דת ומדינה במכון, חוק שעות עבודה ומנוחה האוסר על יהודים לעבוד בשבת, מסמיך את שר העבודה והרווחה בלבד לאכוף את האיסור באמצעים מנהליים ופליליים. המשמעות היא שרק שר העבודה רשאי לאכוף עבירות של עבודת יהודים ללא היתר בשבת או אי תשלום גמול על עבודה בשבת.

עם זאת, באשדוד כבר החלו בשבועות האחרונים באכיפה של חוק העזר העירוני שקובע שעסקים יהיו סגורים בשבת. על רקע אישור חוק המרכולים בשבוע שעבר בכנסת, באתר העירייה פורסמה מודעת דרושים לפקחים עירוניים - שאינם יהודים - לאכיפת חוקי השבת. במודעה נכתב: "המשרה מיועדת לאוכלוסייה שיום שבת איננו יום המנוחה שלה", קרי כאלה שאינם יהודים.

החרדים מקדמים: שינוי בסטטוס קוו

בהקלטות של גפני, שהגיעו לידי "כיכר השבת" ופורסמו בחדשות 2, נשמע חבר הכנסת אומר בכנס סגור לאנשי ארגון "איחוד הצלה": "הסיכום היה, היות שבמשרד הפנים יש מאות, אולי אפילו יותר מזה, פקחים שמטפלים במסתננים, והם פקחים גויים. הנושא של האכיפה בתוך חודשיים נכנס לסלול, שהמסלול הזה הוא מסלול חיובי וחיוני".

ביקורת על גפני: "לערך המבא יש חשיבות עצו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ההקלטות עוררו סערה. גפני במליאה | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

בהמשך גפני מבקש מהנוכחים "לא להוציא את זה החוצה" משום שזה עלול "לעשות נזק, שפתאום יתלבשו על זה", ומוסיף כי "אנחנו לא רק שומרים על הסטטוס קוו, אנחנו גם מתקדמים בנושא של שמירת שבת". על מנת לאשר את תקציב המדינה נדרש קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה, אך יו"ר ועדת הכספים סיפר לנוכחים בכנס כיצד הצליח לבטל את הקיצוץ לחרדים. "התקשר אליי ראש הממשלה בשתיים, ביום חמישי בלילה", פתח את דבריו בנושא.

גפני נשמע אומר בהקלטה: "הוא אמר לי: 'הרב גפני, אני מבקש לעזור לנו להעביר את התקציב ושתסכים'. אמרתי לו, 'ראש הממשלה, מה אתה רוצה שאני אסכים? שמקצצים בבתי הספר שלנו, בסמינרים'. הוא אומר: 'אז מה אתה מציע?' אז אמרתי: 'אני מציע שתחזירו את הקיצוץ חזרה עד השקל האחרון אחרת זה לא יעבור', וכך היה - והתקציב עבר פה אחד".