יממה אחרי פרסום המלצות המשטרה להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו בשוחד בשני התיקים בהם הוא חשוד, נתניהו ממשיך לתקוף את המלצות המשטרה. בוועידת מרכז השלטון המקומי וקק"ל שנערך הבוקר (רביעי) בגני התערוכה בתל אביב אמר נתניהו: "אחרי שקראתי את דוח ההמלצות אני יכול להגיד שזה מסמך מוטה, קיצוני, מחורר כמו גבינה שווייצרית ולא מחזיק מים".

לכל העדכונים על המלצות המשטרה בתיקי 1000 ו-2000:

המשטרה: נתניהו ביקש ולקח שוחד

נתניהו: "ההמלצות מופרכות, לא יהיה כלום"

מוזס: "מאמין שהתיק נגדי ייסגר"

מתקפה נגד העד לפיד: "שטינקר"

גבאי על ההמלצות: תם עידן נתניהו

עמית סגל: המשטרה החליטה ללכת על כל הקופה

סיקור עולמי: "מכה מבישה לראש הממשלה נתניהו"

כחלון על ההמלצות: רק היועץ יקבע

"לא נחקר רגיל": דרך ארוכה לאישום

נתניהו הטיח בבכירי המשטרה כי הדוח שהוציאו תחת ידיהם מתעלם מהחברות הקרובה בינו לבין המיליארדר ארנון מילצ'ן, שגם הומלץ להאשימו בשוחד, במשך קרוב ל-20 שנה. "חברות שהיו בה מתנות הדדיות, עוד בתקופה שהייתי אזרח פרטי והרבה לפני שנכנסתי לתפקיד", אמר. "שנית, הוא מנפח את הסכומים עד לבלי היכר. הוא מציין הוצאות ענק שכלל אינן קשורות אליי, הכול במטרה להגיע למספר הקסם".

"לא פעלתי עבור מילצ'ן" | צילום: החדשות

נתניהו הוסיף: "שלישית, הוא פשוט מתעלם וגם הפרשנים משתי עובדות מוחצות שהבאתי אתמול ושידועות ומוכיחות שלא פעלתי עבור מילצ'ן אלא נגדו. איך יכול להיות שאני פועל לטובת מילצ'ן ומצד שני לרעתו? התשובה היא לא זה ולא זה. אני פועל לפי העיקרון שאני חושב שנכון למשק ולחברה הישראלית ולא מעניין אותי לפעול לפי אדם זה או אחר".

"לפיד לא הדיר את ידיו מלעסוק בענייניו של מילצ'ן"

בהמשך ביקר ראש הממשלה את עדותו של יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שמסתמן כעד מפתח בפרשה. "העולם הפוך גם בעניינו של לפיד", האשים נתניהו. "הוא אמר שנחקר בערך כשעה. אותי שאלו בעניין הזה כמה שאלות בלבד ואמרתי שלא פעלתי לטובת מילצ'ן. שעה אחת לו וכמה שאלות אליי בחקירה של שנה וחצי. עכשיו מסתבר שעל הבסיס הזה לפיד הוא עד מפתח. זה אומר לכם הרבה מאוד על ההמלצות האלו".

לפיד.
"עסק בענייניו של מילצ'ן". לפיד | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

לדבריו, מדובר באותו לפיד שהבטיח להפיל אותו בכל מחיר, שגם הוא חבר קרוב של מילצ'ן. "אין בזה חטא", המשיך. "הוא הועסק על ידו ודן איתו כשר האוצר האחראי בענייניו, כלומר לא הדיר את ידיו מלעסוק בעניינו של מילצ'ן. אז הוא הופך להיות העד המרכזי. אני מנסה לחשוב מה היה קורה אם אני הייתי עשה דבר כזה. הייתי נחקר שבע פעמים. אבל פה העולם מתהפך. ברגע שלפיד אומר את מילת הקסם נתניהו אני מקבל המלצות והוא מקבל מחיאות כפיים".

בהמשך ביקש נתניהו להשקיט את הקולות המייחלים למפלתו. "אני רוצה להרגיע אתכם, הקואליציה יציבה ואין לאף אחד תוכניות ללכת לבחירות", אמר. "נמשיך לעבוד יחד איתכם עד סוף הקדנציה למען אזרחי ישראל. לכן אמרתי לכם אתמול - אני בטוח כמו שתמיד הייתי שהאמת תצא לאור ולא יצא מכל זה כלום".

בנט: "קבלת מתנות - לא הציפייה ממנהיג"

במהלך האירוע התייחס שר החינוך יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט להמלצות. "אתמול היה לא נעים לכל אזרח בישראל ובוודאי לראש הממשלה עצמו", אמר בנט. "לפני הכול הוא בן אדם. אני מייחל ומקווה עבורו ועבור כולנו שהוא יצא נקי בסוף התהליך. לאור זאת קיבלתי החלטה להמתין עד להכרעת היועץ המשפטי לממשלה. אני סומך על יושרם של היועץ וצוותו. עד להכרעה זו של היועץ אני קורא לכל הצדדים לנהוג באחריות, איפוק וממלכתיות. יש להימנע מלהאשים את המשטרה בניסיון הפיכה שלטונית".

ישנה את החקיקה? בנט
"לגבי הפן הערכי - יחליט הציבור". בנט | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

עם זאת, בנט הבהיר כי ראש ממשלה בישראל צריך גם לשמש דוגמה. "ראש ממשלה לא צריך להיות מושלם ולחיות בסגפנות, אבל הוא כן צריך להיות מישהו שאומרים עליו ככה צריך לנהוג", הוסיף. "לצערי, קבלת מתנות בהיקף כה רחב לאורך זמן כה רב איננה עומדת בציפייה זו של אזרחי ישראל. לגבי הפן הערכי - יחליט הציבור ביום הבוחר. עם זאת, החוק במדינת ישראל הוא ברור - הוא קבוע שראש ממשלה רשאי להמשיך בתפקידו גם לאחר המלצות המשטרה. אנחנו מדינת חוק ולראש הממשלה עומדת חזקת החפות".

במהלך דברי נתניהו, יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, נטש את האירוע בשל דבריו נגד משטרת ישראל. לפני הנאום, הרצוג קרא לנתניהו לצאת לנבצרות: "היועץ המשפטי צריך לפנות הכול ולהכריע מיד בסוגיה".

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, גם נכח בכנס וקרא להרגעת הרוחות. "צריך להפסיק את ה'עליהום' גם נגד ראש הממשלה ונגד המשטרה", אמר. "אל תתלהמו, צריך להרגיע את המערכת. הלחץ שנוצר לא משרת אף אחד. ראיתי הרבה מקרים שההאשמות לא התאמתו. אני משוכנע שאם ההאשמות יוכחו בבית המשפט ראש הממשלה יסיק את המסקנות שלו. בינתיים אל תפריעו לו לעבוד".

אמש פרסמה המשטרה באופן רשמי את המלצותיה בתיקי החקירה נגד נתניהו, אך עוד קודם המשטרה הודיעה לפרקליטיו כי ההמלצה היא להעמידו לדין בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים. מההודעה עולה כי נמצאה תשתית ראייתית נגד ראש הממשלה - גם בתיק 1000 וגם בתיק 2000. גם לנוני מוזס ולארנון מילצ'ן נמסרה הודעה על העמדה לדין. עוד נחשף כי שר האוצר לשעבר יאיר לפיד הוא עד מפתח בפרשה.

כנס MUNI WORLD הבינלאומי של מרכז השלטון המקומי מארח נציגים מלמעלה מ-80 מדינות מרחבי העולם כדי ללמוד על תחום הגנת הסייבר לערים ולערים החכמות. הכנס כולל פאנלים וסדנאות עם מומחי אבטחת הסייבר מהמובילים בעולם, שיציגו הגנות סייבר חדשות וינסו לחזות את התפתחות פשיעת הסייבר. במסגרת הכנס יוצגו גם חממות הסטארט-אפ בישראל – מיזם עירוני משותף המשנה את היחס בין הערים לסטרטאפים כך שיתרמו אחד לשני על ידי שיתוף פעולה.