פחות מיממה לאחר פרסום המלצות המשטרה להעמיד לדין את רה"מ נתניהו, התייחס היום (רביעי) שר החינוך נפתלי בנט לדברים, ולצד התמיכה גם העביר ביקורת על התנהלות נתניהו. "לצערי קבלת מתנות בהיקף כה רחב לאורך זמן כה רב איננה עומדת בציפייה של אזרחי ישראל", אמר בנט בוועידת השלטון המקומי וקק"ל.

לכל העדכונים על המלצות המשטרה בתיקי 1000 ו-2000:

המשטרה: נתניהו ביקש ולקח שוחד

"ההמלצות מופרכות, לא יהיה כלום"

מוזס: "מאמין שהתיק נגדי ייסגר"

מתקפה נגד העד לפיד: "שטינקר"

גבאי על ההמלצות: תם עידן נתניהו

עמית סגל: המשטרה החליטה ללכת על כל הקופה

"מכה מבישה לראש הממשלה נתניהו"

כחלון על ההמלצות: רק היועץ יקבע

"לא נחקר רגיל": דרך ארוכה לאישום

"אתמול היה לא נעים לכל אזרח בישראל ובוודאי לרה"מ עצמו", אמר בנט. "לפני הכל הוא בן אדם. לרה"מ יש שתי משימות - האחת לשמור על ביטחון ישראל ולנהל את ענייני המדינה והשניה, להוות מנהיג ודוגמא לאזרחים. כחבר בשתי ממשלות נתניהו אני יכול להעיד שרה"מ מנהל את ענייני המדינה באופן ראוי ותקין ומתוך מסירות עמוקה. כחבר בקבינט אני יכול גם לקבוע בבירור שרה"מ נתניהו מחויב לביטחון המדינה ואין לי ספק שהוא לעולם לא יפגע בביטחון ישראל למען מטרה זרה, כפי שנרמז לאחרונה. מתוך אמונה בכנות מניעיו ורצון לשקם את ביטחון ישראל עזבתי את ההייטק והצטרפתי אליו למסע קשה. כשהוא עמד פה הבוקר ואמר כי פעל ממניעים טובים למען הכלכלה של ישראל אני מאמין לו".אך שר החינוך הבהיר כי לדעתו, נפל רבב בדוגמא שמהווה רה"מ לאזרחי המדינה. "לרה"מ בישראל ישנה כאמור משימה נוספת והיא לשמש דוגמא לחברה ולנוער בפרט", ציין. "כמו בן גוריון שירד לנגב ואמר בואו אחרי, וכמו בגין ושמיר באורח חייהם. ראש ממשלה לא צריך להיות מושלם ולחיות בסגפנות, אבל הוא כן צריך להיות מישהו שאומרים עליו ככה צריך לנהוג. לצערי קבלת מתנות בהיקף כה רחב לאורך זמן כה רב איננה עומדת בציפייה זו של אזרחי ישראל".עם זאת, הוסיף בנט, החוק במדינת ישראל קובע שראש ממשלה רשאי להמשיך בתפקידו גם לאחר המלצות משטרה. "אנחנו מדינת חוק ולרה"מ עומדת חזקת החפות. אני מייחל ומקווה עבור רה"מ ועבור כולנו שהוא יצא נקי בסוף התהליך. לאור זאת קיבלתי החלטה להמתין עד להכרעת היועמ"ש מנדלבליט, אני סומך על יושרם של היועץ וצוותו. לגבי הפן הערכי - יחליט הציבור ביום הבוחר. עד להכרעה זו של היועמ"ש אני קורא לכל הצדדים לנהוג באחריות, איפוק וממלכתיות. יש להימנע מלאשים את המשטרה בניסיון הפיכה שלטונית, אני סומך על המפכ"ל".

"מאידך יש גורמים באופוזיציה ששוכחים את חזקת החפות כשמטרתם האמיתית היא הפלת ממשלת ימין. אני מצפה מהם להתאפק עד לסיום התהליך. יש שטוענים שרה"מ לא מסוגל לנהל את המדינה תחת עומס חקירות, אולם אני לא מזהה עד כה פגיעה בתפקודו של רה"מ. יש לנו ממשלה טובה והדרך להחליפה היא בקלפי. מדינת ישראל איננה מדינה מושחתת וגם לא הפכה להיות כזאת בין לילה".

"חזקת החפות שמורה לכל אדם, אפילו לרה"מ"

בוועידה הבוקר התייחסה גם שרת המשפטים איילת שקד לאירועים, ואמרה כי מי שמחליט האם להעמיד לדין זה היועמ"ש. "אני סומכת על שיקול דעתו של היועמ"ש", אמרה שקד. "צריך להיזהר לא לעשות 'פליליזציה' להליך הפוליטי. בשנים האחרונות יש שיח רדוד, ומנסים לקחת החלטות ענייניות ולנסות להדביק להן מראית עין פלילית. במדינת ישראל הולכת ונשחקת חזקת בחפות. כל אדם הוא חף מפשע עד שלא הוכחה אשמתו, גם רה"מ. האופנה לחרוץ משפטים ברשתות ובתקשורת היא לא בריאה ואנחנו צריכים להיגמל מזה. גם לנאשם יש זכות לשם טוב ועומדת לו חזקת החפות. אנחנו צריכים בכוחות משותפים לשמור על זה".

"חזקת החפות שמורה לכל אדם" | צילום:
"רק היועמ"ש מחליט" | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

בהמשך התייחס גם שר הביטחון אביגדור ליברמן להמלצות והבהיר - עד שנתניהו לא יורשע בבית המשפט הוא יכול להישאר בתפקידו. "חזקת החפות שמורה כלל אדם, אפילו לראש הממשלה", אמר. "במדינה שלנו יש גוף אחד שמוסמך לקבוע אם אדם אשם או זכאי וזאת לא התקשורת - זה בית המשפט".

"עד שלא יורשע - שיישאר בתפקיד". ליברמן | צילום: חורחה נובומינסקי ‎

"רק בית המשפט קובע אם אדם חף מפשע, כל השאר זה ריאליטי ואני מעולם לא אהבתי תכניות ריאליטי", התלוצץ ליברמן. "זו אף פעם לא החלטה של איש אחד. יש מספיק איזונים כדי שעם ישראל יהיה בטוח שכל החלטה היא עניינית. אין מרחב תמרון לשיקול אחר".

בפתח הוועידה נשא דברים ראש הממשלה נתניהו וחזר על דבריו כי מדובר בטענות שאין בהן כלום. במהלך דברי נתניהו, יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, נטש את האירוע בשל דבריו נגד משטרת ישראל. לפני הנאום, הרצוג קרא לנתניהו לצאת לנבצרות: "היועץ המשפטי צריך לפנות הכול ולהכריע מיד בסוגיה".