ראיון עם השר נפתלי בנט
ליברמן ובנט. ארכיון | צילום: פלאש 90, יהונתן סינדל, חדשות

שר החינוך נפתלי בנט עוקץ את שר הביטחון ליברמן, זאת לאחר שפורסם היום (רביעי) ב"גלי ישראל" כי משרד הביטחון ידרוש ממשרד החינוך את הפסקת התקצוב למכינה הקדם צבאית בעלי בעקבות התבטאויותיו של הרב יגאל לוינשטיין נגד נשים לוחמות. "נשקול לדון עם שר הביטחון על סגירת מכינת עלי, לאחר שישלים את חיסול הנייה", נמסר בתגובה מלשכתו של השר בנט.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות2 בפייסבוק

"מכינת עלי הצמיחה מתוכה את גיבורי ישראל רועי קליין, אלירז פרץ, עמנואל מורנו ועוד רבים ומופלאים, והיא כמובן תמשיך את פעולתה כסדרה", נמסר מלשכת בנט. "מה שדרוש תיקון יתוקן, בוודאי לגבי אמירות אומללות, אך בלי התלהמות מיותרת".

ליברמן הבהיר היום כי יטפל בנושא עם שובו מארצות הברית וכי מעמדו של הרב לוינשטיין והכשירות שלו להכין צעירים לשירות בצה"ל יישקלו מחדש. אתמול התייחס ליברמן להתבטאויותיו הקשות של הרב ואמר כי "מאז הקמת המדינה נשים שירתו בצה"ל ותרמו תרומה עצומה לביטחון ישראל. ההשתלחות של הרב לוינשטיין היא לא רק פגיעה בנשים בישראל, אלא פגיעה בצה"ל, במורשת של צה"ל ובערכים הבסיסיים של מדינת ישראל".

"לא זו דרכנו"

דבריו של הרב עוררו במהלך היממה האחרונה סערה, וגם ראשי המכינות הקדם צבאיות יצאו נגדו. במכתב עליו חתומים עשרות ראשי מכינות, הם גינו את דבריו הקשים של ראש המכינה הקדם צבאית בעלי, שתקף נשים המשרתות בצה"ל. "לא זו דרכנו", כתבו.

"אנו מגנים מכל וכל את דבריו של הרב יגאל לוינשטיין, ממייסדי מפעל המכינות", כתבו, "דברים שמהם משתמע זלזול וחוסר כבוד כלפי כלל הנשים המשרתות בצה"ל, דתיות וחילוניות, דבר שאינו ראוי שיישמע".

עוד אמרו ראשי המכינות כי "הרב הרשה לעצמו בהרצאה לזלזל, לבוז וללעוג לחיילות ולקצינות המשרתות בצה"ל ואף להגדיר אותן בהגדרות שאינן ראויות. מפעל המכינות מהווה ביטוי נפלא ליכולתה של הציונות, הדתית והכללית, לקדם יחד שותפות של אמת, איחוד לבבות ואחדות העם, חרף חילוקי העמדות והדעות בינינו. השימוש בביטויים פוגעניים ובסגנון לעגני לתפיסה החילונית ולנשים הבוחרות לשרת את עמן בצה"ל יוצר פילוג, סותר את עקרונות השיתוף ואת אינטרנט כלל המכינות – לא זו דרכנו". בסיום המכתב קראו ללוינשטיין לחזור בו מדבריו ו"להקפיד לנהל דיונים ומחלוקות ללא זלזול ופגיעה בזולת".

נתניהו: "גאים בלוחמות"

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדברי לוינשטיין: בפתח ישיבת ועדת חוץ וביטחון, אמר נתניהו כי "לוחמות לוקחות חלק מהביטחון של המדינה, אנחנו גאים בזה". "חשוב לומר את זה בצורה הכי ברורה", הדגיש נתניהו. "הלוחמות העבריות כמו יעל ודבורה, בהמשך חנה סנש ולוחמות האצ"ל והיום לוחצות צה"ל, השוטרות הגיבורות שראינו כאן ברחובות ירושלים נוטלות חלק פעיל ולפעמים מכאיב מאוד כחלק מהביטחון של המדינה והאומה".

במהלך השבוע שעבר הוקלט הרב שוב בשיעור שהעביר בפני מאות מתגייסים במכינה הקדם צבאית "עצם", שם הוא נשמע במשך שעתיים יוצא נגד שירות בנות בצבא בכלל, ונגד לוחמות "קרקל". "שיגעו לנו את הילדות", אמר. "מגייסים לנו אותן לצבא. הן נכנסות יהודיות, אך הן לא יהודיות בקצה. כל מערכת הערכים שלהן תשתבש... סדרי העדיפויות".

זו אינה הפעם הראשונה שהרב לוינשטיין מעורר סערה. במהלך השנה האחרונה הוא נשמע פעמיים בהתבטאויות נגד קהילת הלהט"ב, כשבין המקרים הביע התנצלות על הדברים. הערב, בריאיון ששודר במהדורה המרכזית, הרב הביע התנצלות על הסגנון בו בחר להשמיע את דבריו, אבל לא על התוכן. "חדרה לתוך צה"ל תפיסה פמיניסטית לא פשוטה", הוא טוען. "לא חוזר בי במילה אחת מהשקפת העולם שלי".