אתמול (ראשון) פורסם כי משטרת ישראל מתנגדת להצעת החוק המבקשת להנפיק לעולים חדשים דרכון ישראלי בינלאומי ביום שהם מקבלים את האזרחות הישראלית, מחשש שהדרכון ישמש גורמי פשיעה ברחבי העולם. היום מתייצב שר הביטחון ליברמן לצד החוק ויוזמיו, חברי מפלגתו, וטוען כי התנגדות המשטרה נובעת מדעות קדומות נגד העולים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כיום נדרשים עולים חדשים להמתין שנה עד לקבלת הדרכון, במהלכה מתבצעת בדיקה האם העולה החדש החליט באמת לקבוע את ישראל כמקום מושבו. במשטרה מתנגדים בתוקף לשינוי המוצע, זאת על פי מסמך של אגף החקירות והמודיעין שהגיע לידי חדשות 2. במסמך נכתב כי "ניסיון העבר מלמד כי הדרכון הישראלי הבינלאומי מהווה 'נכס' עבור גורמים עבריינים, בעיקר ממדינות חבר העמים".

"מי שכתב את המסמך הזה באגף החקירות הוא פושע", תקף היום השר ליברמן. "ב-2008 בזכות 'ישראל ביתנו' הגענו להחלטת ממשלה על ביטול הויזות בין ישראל לרוסיה, אני מציע לכולם לבדוק מה הייתה עמדת המשטרה שהזהירה את המדינה. מה שקרה בפועל זה שעם ביטול הויזות התיירות מרוסיה לישראל נזקה פי 3".

בקרוב: הדרכון יספיק לביקור בארה"ב? (צילום: יונתן סינדל/פלאש 90)
יוצאים לקרב על הדרכון | צילום: יונתן סינדל/פלאש 90עוד אמר ליברמן כי המסמך הוא פשע שנאה ועדות למשטרת ישראל ואגף החקירות שחיים עדיין בדעות קדומות. "זו רדיפה גזענית נטו נגד העולים מחבר העמים", הוסיף שר הביטחון. "אי אפשר להמשיך עם הוונדטה הזו, זהו פשע שנאה של אגף החקירות. אני מציע לאגף לעשות בדיקה פנימית, כמה מקרים מאז העלייה הגדולה ממדינות חבר העמים, קיבלו עולים או השתמשו בתעודה לא חוקית. במקביל שיבדקו כמה ניצבים או שוטרים קצינים בכירים הורשעו בפלילים אונ בהטרדות מיניות".

אתמול תקף גם יוזם החוק, ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו, את התנגדות המשטרה ואמר כי מדובר בניסיון להציג את העולים כעבריינים. "האם נשמע סביר ששר הפנים יסרב לבקשה של דרכון מאזרח (כן, גם העולים הם אזרחים לאחר עלייתם) רק בגלל שהוא עלה לפני כמה חודשים? ומה אם עדיין יש לו עסקים בחו"ל או משפחה לבקר או סתם נסיעה לנופש?", אמר ח"כ פורר.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "הסמכות היא של משרד הפנים, אשר סוברני להחליט איזו המלצה הוא מאמץ. משטרת ישראל התבקשה להמליץ למשרד הפנים כמי שאמונה על אכיפת החוק וכך עשתה. לעצם העניין: משטרת ישראל תומכת בהשארת המצב הקיים על כנו. אך טבעי הוא כי מדינה מתוקנת תרצה לוודא כי עברו של אדם נקי, שאין צווי מעצר בינלאומיים או שאינו מבוקש על ידי גופי אכיפה בעולם בטרם תעניק לו דרכון ישראלי".

עוד נמסר כי "כמובן, שעד לקבלת הדרכון, לא נפגע חופש התנועה שלו כהוא זה. אין מניעה לצאת מגבולות הארץ עם דרכון ארץ המוצא ותעודת המעבר הזמנית. מקץ שנת עלייה ובמידה והעולה נמצא ללא עבר פלילי הרי שניתן יהיה להנפיק דרכון ישראלי. בשולי הדברים, משטרת ישראל קוראת לנהל דיון ציבורי בנושאים שבמחלוקת תוך שימוש בטיעונים וניסוחים ענייניים".