בקרוב: הדרכון יספיק לביקור בארה"ב? (צילום: יונתן סינדל/פלאש 90)
אילוסטרציה | צילום: יונתן סינדל/פלאש 90

הצעת חוק שמעלה ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) מבקשת להנפיק לעולים חדשים דרכון ישראלי בינלאומי ביום שהם מקבלים את האזרחות הישראלית. ההצעה עוררה התנגדות נרחבת מצד המשטרה, מחשש שהדרכון הישראלי ישמש גורמי פשיעה ברחבי העולם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כיום נדרשים עולים חדשים להמתין שנה עד לקבלת הדרכון. במהלך השנה מתבצעת בדיקה, האם העולה החדש החליט באמת לקבוע את ישראל כמקום מושבו.

במשטרה מתנגדים בתוקף לשינוי המוצע, זאת על פי מסמך של אגף החקירות והמודיעין שהגיע לידי חדשות 2. במסמך נכתב כי "ניסיון העבר מלמד כי הדרכון הישראלי הבינלאומי מהווה 'נכס' עבור גורמים עבריינים, בעיקר ממדינות חבר העמים".

עוד ציינו במשטרה כי "עולה חשש כי הגורמים העבריינים ממדינות אלה ירצו לנצל שוב כבעבר, את מדינת ישראל והדרכון הלאומי שלה למטרות שאינן כשרות, וזאת תוך פגיעה בשלום הציבור, בביטחונות וכן בתדמיתה ובמעמדה של המדינה בקרב העולם המודרני". בשל כך במשטרה המליצו לשמור על המצב הנוכחי ולא להעניק דרכון לעולים עם הגעתם ארצה.

ח"כ עודד פורר מסר בתגובה: "הכתבה כפי שפורסמה בחדשות 2 הינה מגמתית בניסיון להציג את העולים כעבריינים ונעדרת מספר עובדות חשובות. הראשונה, העולים צריכים להביא תעודת יושר טרם עלייתם לישראל שבלעדיה הם לא מקבלים אשרת עלייה, כך שהחשש משימוש בדרכון בידי עבריינים הוא מופרך. בנוסף, הצעת החוק קובעת ששר הפנים לא ייסרב להעניק דרכון לעולים ולא שהעולה ייקבל עם עלייתו דרכון כפי שמוצג בכתבה. האם נשמע סביר ששר הפנים יסרב לבקשה של דרכון מאזרח (כן, גם העולים הם אזרחים לאחר עלייתם) רק בגלל שהוא עלה לפני כמה חודשים? ומה אם עדיין יש לו עסקים בחו"ל או משפחה לבקר או סתם נסיעה לנופש?.

"בנוסף, המצב הקיים כיום הוא שכדי לקבל דרכון צריך העולה להוכיח ששהה בישראל לפחות 90% מהזמן באותה שנה וב-4 השנים שאחרי לפחות 70%. אבל כדי לשלם מס הכנסה בישראל מספיק שלפחות 50% מזמנו הוא מבלה בישראל. מלבד זאת, מדובר באזרחים ישראלים שזכאים לבחור ולהבחר מיום עלייתם, שחלות עליהם כל החובות האזרחיות מיום עלייתם (כולל שירות צבאי) אך נשלל מהם חופש התנועה ולא ניתן להם דרכון, לפיכך נשאלת השאלה - העולים טובים בשביל לשלם מסים ולשרת בצה"ל אבל לא כדי לקבל דרכון? יודגש אין בהצעת החוק כדי למנוע משר הפנים לסרב להעניק דרכון למי שיש חשש שיעשה שימוש לרעה בדרכון, אך הניסיון בכתבה להציג את העולים כולם כעבריינים והרצון להמשיך ולמנוע מכל העולים לישראל דרכון גובל בגזענות ומהווה אפליה".