הפגישה עם משפחות המחבלים - גירסת הח"כ: לאחר המפגש של ח"כים מהרשימה המשותפת עם משפחות רוצחים פלסטינים שעורר סערה, ואף הוביל להצהרת נתניהו כי יגיש תלונה אישית נגד נבחרי הציבור, התייצב ח"כ ג'מאל זחאלקה לריאיון ב"אולפן שישי" והגן על הצעדים מעוררי המחלוקת. "התכוונו לפתור בעיה של משפחה שרוצה את גופות ילדיהן, בהתאם לדת האיסלאם", הצהיר זחאלקה - שציין כי המפגש לא נועד להביע תמיכה במעשים. עם זאת, הוא סירב לקרוא למחבלים "שאהידים" או לגנות את מעשיהם: "כולם קורבנות של הטרור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המשפחות רצו להעביר מה מוסכם ולא מוסכם על ידן, מה הן יכולות או לא יכולות", טען. "שמענו מהמשפחות שבמשך ארבעה חודשים לא מסרו את גופות ילדיהן. אין מי שיעביר את המסר של המשפחות לממשלת ישראל, וזה מה שעשינו". על גל ההשמצות, מימין ומשמאל, אמר הח"כ: "נתניהו לא דיבר אמת, עשה דמגוגיה".

הוא סיפר כי הח"כים, שניסו לתווך, גילו כי המשטרה מציבה תנאים, אך לא מתנגדת לחלוטין לשחרר את גופות המחבלים, בהם אלו שביצעו את הפיגוע באוטובוס בארמון הנציב בירושלים: "אנחנו חושבים שצריך להחזיר את הגופות. עמדנו דקת דומייה כמנהגם של הפלסטינים. כך מתחילה כל ישיבה בגדה המערבית, לזכרם של כלל החללים. אין דקת דומייה לאנשים ספציפיים".

"כולם קורבנות טרור", זחאלקה (צילום: חדשות 2)
"עשו נגדנו דמגוגיה". זחאלקה | צילום: חדשות 2

 

זחאלקה שב והדגיש כי הרשימה המשותפת אינה מעודדת טרור: "אנחנו מתנגדים לפגיעה בחפים מפשע. הרשימה המשותפת אמרה זאת כמה פעמים". הוא סיפר כי שמע מהמשפחות מסרים הומניטריים, וכי הם לא הביעו תמיכה ברצח: "המשפחות לא ידעו ואם היו יודעות היו מונעות את המעשה של ילדיהם".

עם זאת, הוא סירב לגנות באופן ספציפי את מעשיהם של המחבלים או לקרוא להם שאהידים: "אני חושב שהם קורבנות הכיבוש. אני אומר שכל מי שנהרג, יהודי או ערבי, הם קורבנות הכיבוש. יש להגיע להסדר כדי להפסיק את העוולות. אני לא רוצה לדבר על גופות, אני רוצה לדבר על חיים. השמאל לא הבין את העניין, כי הם שומעים את נתניהו שנותן את הטון. צר לי שהשמאל מקבל את הטון שמוביל נתניהו".

"לא התכוונו לפרסם דבר מהמפגש", הדגיש הח"כ. "הלוואי שזה לא היה מתפרסם, זה דלף ללא ידיעתי. רצינו לסיים הכל ללא התקשורת". כמו כן הוא הדף את השאלה מדוע הוא לא עוזר לתווך במגעים להחזרת שבויים ישראלים מידי חמאס: "לחמאס וישראל לא חסרים ערוצי הידברות, יש עשרות ערוצי הידברות. הממשלה לא רצתה לדבר עם אבו מאזן, אז הלכתי למקום עצמו".