חברי הכנסת של בל"ד: זחאלקה, זועבי וגטאס (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
רה"מ יגיש תלונה אישית נגד הח"כים | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין שוחחו אמש (חמישי) בעקבות הפגישה שקיימו שלושה חברי כנסת ערבים עם משפחות מחבלים במזרח ירושלים. נתניהו ואדלשטיין החליטו באופן תקדימי להגיש תלונה אישית וחריפה נגד השלושה לוועדת האתיקה של הכנסת. קודם לכן אמר נתניהו כי השלושה "אינם ראויים לכהן בכנסת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בפעם הראשונה שבה ראש הממשלה ויו"ר הכנסת מגישים קובלנות אישיות לוועדת האתיקה. בתום הפגישה אמר אדלשטיין כי לטעמו מהווה הפגישה הסתה ועידוד לרצח. "לא יעלה על הדעת שבזמן שאזרחים תמימים נטבחים ברחובות ישראל, חברי כנסת הולכים לנחם ובחוצפה שאין כדוגמתה אף מעיזים להביא לפתחה של הממשלה בקשות של משפחות הרוצחים", אמר.

בנימין נתניהו (צילום: חדשות 2)
"לא ראויים לכהן כח"כים". נתניהו | צילום: חדשות 2

"אני רואה זאת כפגיעה חמורה בכנסת ישראל ובמדינת ישראל", הוסיף אדלשטיין, "ומקווה שהדברים יחלחלו ללבם ותבונתם של שופטי בג"ץ בפעם הבאה שידונו בעתירה נגד פסילתם של מועמדים לא ראויים לכנסת". בעקבות הפגישה צפוי רה"מ גם לפנות ליועמ"ש בבקשה שיבחן אילו צעדים ניתן לנקוט נגד חברי הכנסת.

יולי אדלשטיין (צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות)
"חוצפה שאין כדוגמתה". אדלשטיין | צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות

"כתם שחור שיירשם בדברי הימים של המדינה" 

המפגש בין חברי הכנסת חנין זועבי, ג'מאל זחאלקה ובאסל גאטס לבין משפחות המחבלים גרר ביקורת קשה מכל קצוות הקשת הפוליטית. "אני קורא ליועץ המשפטי לממשלה לבחון האם פגישת הח״כים עם משפחות המחבלים אינה מהווה עבירה של תמיכה במעשי רצח וטרור", אמר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. הוא הוסיף כי גופות המחבלים לא ישוחררו עד ‏שמשפחותיהם יעמדו בדרישות המשטרה.

פגישת חברי בל"ד עם משפחות המחבלים (צילום: palwatch.org)
המפגש בין הח"כים למשפחות המחבלים | צילום: palwatch.org

דברים ברוח דומה אמר גם סגן שר הביטחון אלי בן דהן. "בימים של הסתה משתוללת, שבעקבותיה נרצחים אזרחים חפים מפשע וחיילות צעירות, הח"כים הערבים רומסים ברגל גסה כל צלם אנוש וכל חמלה", טען. "אסור לתת להם להמשיך לכהן כגיס חמישי בכנסת שאינו מייצג את עמדתם של רוב האזרחים הערבים בישראל ואף משחיר את שמם".

שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) אמר כי מדובר ב"כתם שחור שיירשם בדברי הימים של המדינה" ושר העלייה והקליטה זאב אלקין הוסיף כי "הם מביישים את התואר חבר כנסת". ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני) אמר כי "המסר שמעבירים חברי הכנסת בביקורם אצל משפחות הרוצחים חמור מאוד וראוי לכל גינוי". ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) ציין כי מדובר ב"מעשה מגונה שנותן רוח גבית לטרור".

"לא אאפשר פעילותם במערכת החינוך". בנט (צילום: פלאש 90, חדשות)
"כתם שחור". בנט | צילום: פלאש 90, חדשות

"זה עניין הומניטרי"

ביום שלישי נפגשו שלושת חברי בל"ד עם בני משפחות מחבלים. בשיחה עם חדשות 2 Online אמר ח"כ באסל גאטס כי את הפגישה יזמו בני המשפחות, שביקשו סיוע בהעברת גופות 10 מחבלים לחזקתם.

בסוכנות הידיעות הפלסטינית מען נמסר כי הפגישה בין בני המשפחות לבין חברי הכנסת נפתחה בדקת דומייה לזכר "השאהידים", אך בשיחה עמנו סירב ח"כ גאטס להתייחס לכך. "שמענו אותם והקשבנו להם", אמר. "לא ברור למה מדינת ישראל לא משחררת את הגופות, זה עניין הומניטרי".

הגיעו לתמוך. זחאלקה וזועבי (צילום: דויד וקנין / פלאש 90)
"שמענו אותם והקשבנו להם" | צילום: דויד וקנין / פלאש 90

בפגישה השתתף בין היתר מוחמד עליאן, אביו של המחבל בהאא עליאן מג'בל מוכאבר. עליאן רצח יחד עם מחבל נוסף שלושה בני אדם בפיגוע בקו 78 בשכונת ארמון הנציב לפני כחודשיים וחצי. מחברי בל"ד ברשימה המשותפת נמסר כי חברי הכנסת נפגשו עם בני המשפחות שביקשו לשחרר לקבורה את גופות בניהם. "הבקשה הועברה לשר לביטחון הפנים והוא מטפל בה", נמסר.