יממה לאחר פרסום סקר חדשות 2 בקרב הציבור הערבי, המעיד על משבר אמון של המגזר בנבחריו, נציג הרשימה המשותפת שבר את שתיקת המפלגה והתייצב באולפן להתמודד עם הטענות נגד התנהלות המפלגה - ובעיקר נגד הח"כים של בל"ד. "בתוך הרשימה המשותפת יש ויכוחים. יש את בל"ד עם העמדות שלה, יש אותנו עם העמדות שלנו. אנחנו נשארנו תנועה יהודית-ערבית. אנחנו נשארנו עם הערכים ועם העמדות שלנו", אמר ח"כ דב חנין מחד"ש בריאיון ל"אולפן שישי" - ובכך מתח ביקורת מרומזת על התנהלות הח"כים של בל"ד, שעוררו לא אחת את זעם הציבור היהודי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הרשימה המשותפת זו התקבצות של כמה מפלגות מאוד שונות זו מזו. האמת ההיסטורית היא שזו לא יוזמה שלנו להקים את הרשימה המשותפת", הוסיף חנין - שציין כי הרשימה הוקמה בעקבות העלאת אחוז החסימה. "השאלה היא קודם כל של העמדות. אנחנו נשארנו עם אותן עמדות. חד"ש לא ויתרה על שותפות יהודית-ערבית, לא ויתרה על ערכים סוציאליסטיים, לא ויתרה על המאבק לשוויון, לא ויתרה על המאבק לצדק. יש אחרים בתוך הרשימה המשותפת - זה בסדר, מותר להתווכח. אנחנו לא מפלגה אחת".

על השאלה האם הוא מרגיש שהרשימה המשותפת הקצינה והיא כבר לא הבית שלו, השיב חנין בשלילה. "זאת שאלה שאני צריך לענות עליה. גם לך, גם לה וגם לציבור. אז אני אגיד לך מה אני רואה כתפקיד שלי בפוליטיקה. אני רואה את התהום שיש היום בין יהודים וערבים והתהום הזו מפחידה אותי. היא נעשית יותר עמוקה ויותר מסוכנת ויש מי שממשיך לחפור למרות שאנחנו כבר מאוד עמוק. ומעל התהום הזו נשאר גשר צר מאוד. נשארנו קבוצה קטנה מאוד של אנשים ששומרים על הגשר הזה, והגשר לא במצב טוב. והאמת? אנחנו גם עושים שגיאות. אבל כשאנחנו עושים שגיאות, אם אנחנו עושים שגיאות, צריך לתקן. אבל בטח לא לפוצץ את הגשר. חשוב לשמור על הגשר הזה. זה התפקיד שלי בפוליטיקה. כי אם נשמור על הגשר הזה, כולם יעברו עליו. זה הגשר לעתיד - גם של היהודים, גם של הערבים. זה הגשר שיובילו אותנו לחיים בארץ הזו." 

לא יהיו בכנסת הבאה. זועבי וזחאלקה (צילום: הדס פרוש / פלאש 90, חדשות)
זועבי, גטאס וזחאלקה | צילום: הדס פרוש / פלאש 90, חדשות

"מדביקים לנו תמיכה בירי טילים"

כשנשאל חנין על ההודעות של מפלגות חד"ש ובל"ד שגינו את הגדרת חיזבאללה כארגון טרור, השיב הח"כ: "היה לי שבוע מאוד קשה: אני שייך לתנועת שלום יהודית-ערבית, סוציאליסטית, ופתאום מדביקים לנו תמיכה בארגון צבאי פונדמנטליסטי דתי". חנין, הנציג היהודי היחיד ברשימה המשותפת, הוסיף: "השורה התחתונה היא שמדביקים לנו את זה שאנחנו תומכים בכך שיירו עלינו טילים. באמת?! אפשר בוויכוח פוליטי לעשות המון דברים. אפשר להתווכח עם העמדות שלנו ותכף נדבר עליהן. אבל באמת יש גבולות".

בריאיון ניסה חנין להסביר כיצד נוסחה ההצהרה שעוררה את הסערה: "יצאה הודעה של חד"ש, טקסט ארוך, שהנושא שלה הוא בכלל לא חיזבאללה. הנושא האמיתי זה דאע"ש. למה מתעסקים בדאע"ש? דאע"ש זאת סכנה גדולה למזרח התיכון ולערבים בישראל. זה התפקיד שלנו להילחם בדאע"ש ובמי שעומד מאחורי התנועה ומסייע לה. בהודעה הזאת של חד"ש יש פסקה שמוקיעה את הצביעות של שליטי מדינות המפרץ, כולל סעודיה - מצד אחד, הן תומכות בדאע"ש ובארגונים דמויי-דאע"ש - ומצד שני רוצות להצטייר כנלחמות בטרור".

לאחר מכן הביע חנין חרטה על הניסוח שהתפרש כתמיכה בחיזבאללה: "אני לא מסתתר מאחורי שום דבר - זה כתוב לא טוב וחבל. אם זה היה עובר איזשהו דיון - הטקסט הזה היה כתוב אחרת. אם זה היה מגיע אלינו לסיעה בכנסת, זה היה כתוב אחרת. אבל הרי באותו ערב, אנחנו - הסיעה בכנסת - הוצאנו הודעה שלנו שאומרת בדיוק את מה שאמרתי לך עכשיו: שחיזבאללה זה ארגון דתי, צבאי, פונדמנטליסטי. אנחנו מתנגדים לפגיעה באזרחים". כאשר נשאל מדוע לא קראה המפלגה לחיזבאללה ארגון טרור הצהיר חנין: "כשיורים במכוון על אזרחים זה מעשה טרור".

סקר 1 האם חדש ובלד צדקו כשגינו את מדינות הטרור
צילום:

"נתניהו מכיר את העמדה שלנו, גינינו פגיעה באזרחים"

לאחר מכן הוא האשים את התנהלותו של ראש הממשלה, שתקף את חברי הכנסת הערבים וזעק לעברם במליאה בנושא: "תגנו עליהם גם כשהם יירו על הכפרים שלכם?". חנין הסביר: "מה שקרה בשלב הבא היה מעבר לכל דמיון. עולה ראש הממשלה נתניהו על דוכן הכנסת ומאשים אותנו שאנחנו בעד שיירו טילים על ישראל. יש לנו עמדה לאורך כל השנים, שלפחות נתניהו מכיר אותה: אנחנו מתנגדים לפגיעה באזרחים, אנחנו התנגדנו לפגיעה באזרחים בישראל, בסוריה, בלבנון, בעזה. זו העמדה שלנו. כל השנים. זה לא משהו חדש. ב-2006 חיזבאללה ירו טילים על מדינת ישראל, על חיפה ועל הגליל. אנחנו יצאנו נגד זה מאוד בחריפות - לא רק פה, בערוץ 2, שזה קל, אלא באל-ג'זירה מול כל העולם הערבי. ח"כ לשעבר עיסאם מח'ול יצא שם ודיבר נגד ירי הטילים על אזרחי ישראל".

הסקר, אותו ערכו ד"ר מינה צמח ומנו גבע ממכון "מדגם" עבור חדשות 2, בדק מה חושב הציבור הערבי בישראל על נציגיו בכנסת. בתחילת השבוע גינו סיעות בל"ד וחד"ש את החלטת מדינות המפרץ לכלול את חיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור. מהסקר עולה ש-19% בלבד מהנשאלים חושבים שהגינוי מוצדק, לעומת 56% שסבורים שהגינוי אינו מוצדק. 25% אמרו שאינם יודעים או סירבו לענות.

סקר 2 - עמדה בנוגע לפגישה עם משפחות המחבלים
צילום:

לפני כחודש נפגשו חברי סיעת בל"ד במזרח ירושלים עם בני משפחות מחבלים שגופותיהם מוחזקות על ידי ישראל ועמדו דקה לזכרם. 65% מהנשאלים בסקר סברו שחברי הכנסת לא עשו טעות בכך שנפגשו עם המשפחות ועמדו דקה לזכרם, לעומת 17% בלבד שסברו כי זו הייתה טעות ו-18% שסירבו לענות או אמרו שאינם יודעים.

השאלה האחרונה בסקר הייתה מעט כללית יותר והנשאלים התבקשו לומר האם הם חשים שחברי הכנסת הערבים מייצגים אותם או לא. 10% בלבד ענו שחברי הכנסת מייצגים אותם במידה רבה מאוד ועוד 30% ענו שהם מייצגים אותם במידה רבה.

סקר 3 - האם חברי הכנסת הערבים מייצגים אותך
צילום:

לעומת זאת, 35% מהנשאלים השיבו כי חברי הכנסת מייצגים אותם במידה מועטה בלבד ו-21% אמרו כי 13 החברים ברשימה המשותפת אינם מייצגים אותם כלל. 4% אמרו שאינם יודעים או שסירבו לענות.