פחות מיממה לאחר פרסום הסקר בקרב הציבור הערבי, המעיד על משבר אמון של המגזר בנבחריו, ברשימה המשותפת עדיין מסרבים להגיב לנתונים שחושפים מה באמת חושב הציבור על נציגיו בכנסת. על אף שתיקת חברי המפלגה, ישנה גם ביקורת פנימית על נציגי הרשימה המשותפת, שעוררו לא אחת את זעם הציבור היהודי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא הופתעתי מהנתונים", טען ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ בריאיון לחדשות הלילה. "חיינו את זה שנים רבות. הסקר מבטא תחושה רגעית וזמנית של ציבור שמביע את רגשותיו כלפי נציגיו".

פריג' מוסיף כי ההתנהלות של הח"כים מהרשימה המשותפת מזיקה למגזר הערבי, והתייחס לנתוני הסקר לפיהם 56% מתגדים לתמיכה שהביעו חברי המפלגה בחיזבאללה. "זאת ללא שום ספק היית התבטאות אומללה ומבישה של חד"ש ובל"ד", הבהיר פריג'. "היא פועלת בניגוד מוחלט לאינטרס הערבי בתוך המדינה".

"אני חושב שהציבור ששולח נציגים רוצה שהם ייצגו אותו ויטפלו בבעיות שלו", הסביר הח"כ ממרצ. "לאור המתח וגל הגזענות והשנאה ששוטף אותנו משני הצדדים האמירות ועמדות כאלה לא משרתות אותנו".

"עשינו ויתורים כדי לייצר תקווה", עיסאווי (צילום: פלאש 90, חדשות)
תוקף מבפנים. ח"כ פריג' | צילום: פלאש 90, חדשות

לטענת פריג', הנתונים משקפים את הגוונים הרבים בחברה הערבית בישראל. "אני מייצג את הציבור הערבי יותר טוב מחנין זועבי, אבל גם היא מייצגת ציבור משלה", הוא אמר. "חשוב שהציבור היהודי יבין שהציבור הערבי הוא לא מקשה אחת".

הסקר, אותו ערכו ד"ר מינה צמח ומנו גבע ממכון "מדגם" עבור חדשות 2, בדק מה חושב הציבור הערבי בישראל על נציגיו בכנסת. בתחילת השבוע גינו סיעות בל"ד וחד"ש את החלטת מדינות המפרץ לכלול את חיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור. מהסקר עולה ש-19% בלבד מהנשאלים חושבים שהגינוי מוצדק, לעומת 56% שסבורים שהגינוי אינו מוצדק. 25% אמרו שאינם יודעים או סירבו לענות.

סקר 1 האם חדש ובלד צדקו כשגינו את מדינות הטרור
צילום:

לפני כחודש נפגשו חברי סיעת בל"ד במזרח ירושלים עם בני משפחות מחבלים שגופותיהם מוחזקות על ידי ישראל ועמדו דקה לזכרם. 65% מהנשאלים בסקר סברו שחברי הכנסת לא עשו טעות בכך שנפגשו עם המשפחות ועמדו דקה לזכרם, לעומת 17% בלבד שסברו כי זו הייתה טעות ו-18% שסירבו לענות או אמרו שאינם יודעים.

סקר 2 - עמדה בנוגע לפגישה עם משפחות המחבלים
צילום:

השאלה האחרונה בסקר הייתה מעט כללית יותר והנשאלים התבקשו לומר האם הם חשים שחברי הכנסת הערבים מייצגים אותם או לא. 10% בלבד ענו שחברי הכנסת מייצגים אותם במידה רבה מאוד ועוד 30% ענו שהם מייצגים אותם במידה רבה.

סקר 3 - האם חברי הכנסת הערבים מייצגים אותך
צילום:

לעומת זאת, 35% מהנשאלים השיבו כי חברי הכנסת מייצגים אותם במידה מועטה בלבד ו-21% אמרו כי 13 החברים ברשימה המשותפת אינם מייצגים אותם כלל. 4% אמרו שאינם יודעים או שסירבו לענות.