יריית הפתיחה של ממשלת נתניהו הרביעית: לאחר יומיים שבהם הגיעו ראשי הסיעות למשכן הנשיא בירושלים והעבירו את המלצותיהם, הטיל הערב (רביעי) נשיא המדינה ראובן ריבלין באופן רשמי את הרכבת הממשלה הבאה על בנימין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בהתאם לסעיף 7 לחוק יסוד הממשלה, לאחר שהתייעצתי עם נציגי רשימות המועמדים ולאחר שקיבלתי את הסכמתך, החלטתי להטיל עליך את התפקיד להרכיב ממשלה", פתח הנשיא ריבלין את דבריו והעניק לנתניהו באופן רשמי את המנדט להקמת הממשלה הבאה. "אדוני, נוכח האתגרים שלפנינו, מוטלת עליך האחריות הכבדה להרכיב ממשלה יציבה, רחבה כמה שניתן ובהקדם. אני מחזק את ידיך בבואך למלאכה חשובה ומורכבת זו".

הנשיא ריבלין ציין שלוש משימות עיקריות העומדות בפני הממשלה והכנסת בכהונה הקרובה. "הראשונה - ביצור היחסים בין ישראל לארצות הברית, הגדולה והחשובה שבידידותינו. השנייה - השבת היציבות למערכת הפוליטית ושיקום אמון הציבור במערכת. השלישית - ריפוי הפצעים הכואבים שנפערו בנו בשנים האחרונות והתעצמו במערכת הבחירות הנוכחית".

"אזרחי ישראל, עברנו מערכת בחירות קשה ומכל הכיוונים נאמרו דברים שלא צריכים היו להיאמר", הוסיף ריבלין. "גובה הלהבות אינו משרת אף אחד. האש לא רק לוהטת, היא גם חלילה עלולה לשרוף. עלינו להיות ערוכים ומוכנים גם לימים קשים מאוד שעלולים לבוא. כדי שנוכל להיאבק על הבית אנחנו מוכרחים להמשיך לבנות אותו יחד - אזרחי ישראל כולם. יחד עם כל עם ישראל אני מתפלל להצלחתך. ברוך תהיה בדרכך".

"אני ראש הממשלה של כולם"

"אני מקבל בתחושת אחריות עמוקה את משימת הרכבת הממשלה שהטלת עליי", אמר נתניהו באירוע. "אני חייב להגיד לך שאני נרגש כאילו זאת הפעם הראשונה ואני מודע היטב לגודל האחריות שמוטלת עליי. אזרחי ישראל, אני מבקש להודות לכם על האמון שנתתם בי להוביל את המדינה בעת הזאת. אני רואה את עצמי כראש ממשלה של כל אחד ואחת מכם - אלה שבחרו בי ואלה שלא. אפעל לאיחוי הקרעים שנפערו בין חלקי החברה השונים במהלך מערכת הבחירות".

"שני אתגרים גדולים ניצבים בפני הממשלה: ביצור ביטחוננו ושיפור רווחתנו", הוסיף נתניהו והבטיח שממשלתו תוביל שורת צעדים להורדת מחירי הדיור והמזון ופירוק המונופולים. "ידינו מושטות לשלום עם שכנינו הפלסטינים והעם בישראל יודע ששלום אמיתי יובטח רק אם ישראל תישאר חזקה".

ראש הממשלה ציין את חשיבות הברית עם ארצות הברית ואמר כי יוסיף לפעול לחיזוקה, אך הדגיש: "יחד עם זאת נמשיך לפעול למנוע את ההסכם המסתמן עם אירן שמסכן אותנו, את שכנינו ואת העולם כולו".

"אני זוכר היטב שחירותנו איננה מובנת מאליה", הוסיף. "נבטיח אותה רק אם נהיה חזקים ומאוחדים. אזרחי ישראל היקרים, אני מבטיח להצדיק את האמון שנתתם בי להוביל את מדינת ישראל אל מול האתגרים הגדולים שאנו ניצבים בפניהם. אני גאה להיות ראש מממשלת ישראל ורואה כבוד גדול לשרת אתכם ואת המדינה שלנו".

חלוקת התיקים המסתמנת
התיקים הצפויים | צילום: חדשות 2

רשמית: נפתח המרוץ להרכבת הממשלה

בתוך כך, ועוד בטרם קיבל רשמית את המנדט להרכבת הממשלה, חלוקת התיקים כבר החלה. אמש נפגש נתניהו עם יושב ראש כולנו משה כחלון והפקיד בידיו את תיק האוצר, כפי שהבטיח במהלך מערכת הבחירות. כמו כן נפגש נתניהו עם חברי יהדות התורה ונענה לדרישותיהם. בין השאר הבטיח נתניהו להפקיד את ראשות ועדת הכספים בידי חבר הכנסת משה גפני ואת תיק הבריאות בידיו של חבר הכנסת יעקב ליצמן.

משה כחלון
יקבל את האוצר. כחלון | צילום: חדשות 2
רה
חוזרים לוועדת הכספים. ליצמן ונתניהו | צילום: פלאש 90, חדשות

אתמול נפגש נתניהו גם עם יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, התובע את תיק הביטחון. עם זאת, ההערכה היא כי תיק הביטחון יישאר בידי יעלון ושליברמן ייאלץ להסתפק בכהונה נוספת כשר החוץ. עוד מעריכים בכירים בליכוד כי סופה לנדבר (ישראל ביתנו) תקבל את תיק הקליטה - מה שאומר שחברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס לא תהיה ככל הנראה שרה בממשלה הבאה.

מאבק על תיק הביטחון
מאבק על תיק הביטחון | צילום: רויטרס

בליכוד מתכוונים לפעול גם להשאיר תיקים נוספים במפלגת השלטון - משרד המשפטים, המשרד לביטחון הפנים ומשרד התקשורת. כמו כן מסתמן כי בעקבות המאבק העיקש בין החרדים לבין הבית היהודי, גם תיק הדתות עשוי להינתן למועמד מהליכוד.

המשא ומתן המורכב ביותר שייאלץ נתניהו לנהל הוא מול הבית היהודי. בבכירים בבית היהודי טוענים כי לפני הבחירות הבטיח נתניהו לבנט את אחד משלושת התיקים הבכירים, אך בליכוד מכחישים. במקביל נאלץ בנט להתמודד עם אופוזיציה פנימית ועם הדרישה לקבל את תיק החינוך ותיקים בינוניים אחרים שישפיעו יותר על הציונות הדתית.