נתניהו מקבל את הרוב הדרוש להרכבת הממשלה הבאה: אחרי שאתמול זכה לתמיכתם של 51 חברי כנסת, קיבל היום (שני) ראש הממשלה גיבוי גם מחברי מפלגות "כולנו" ו"ישראל ביתנו" שהמליצו עליו בפני נשיא המדינה ראובן ריבלין. בכך, השיג נתניהו את 67 הח"כים הדרושים לקבל את המנדט להרכיב את הקואליציה. "מעתה אין לי שיקול דעת", אמר הנשיא, "נתניהו ירכיב את הממשלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ששת חברי מפלגת "ישראל ביתנו" פיזרו בכך את הספקולציות באשר לבחירתם, כאשר הודיעו לנשיא המדינה כי יתמכו בראש הממשלה נתניהו להמשך כהונה. "מה שמטריד אותי במיוחד בימים האלה זו שנאת החינם הגוברת בעם", אמר שר החוץ ויו"ר המפלגה אביגדור ליברמן לריבלין.

"הדרישה שלנו היא תיק הביטחון, אבל לא נגיע לזה לפני שנדבר על קווי היסוד", הוסיף ליברמן בצאתו מהמפגש. הוא טען כי אם לא יגיע להסכמה באשר לדרכה של הממשלה הבאה - לא יחשוש ללכת גם לאופוזיציה.

העניק לנתניהו את הרוב הדרוש. כחלון עם רי (צילום: חדשות 2)
העניק לנתניהו את הרוב הדרוש. כחלון עם רי | צילום: חדשות 2

ראשונים להביע תמיכה בנתניהו היום היו חברי מפלגת "כולנו". "כדי להפיג את המתח, אנחנו מקבלים את הכרעת העם - שהכריע שבנימין נתניהו ירכיב את הממשלה", אמר יו"ר המפלגה משה כחלון לנשיא. "אני ממליץ בפניך להטיל על ראש הממשלה המכהן להקים את הממשלה ה-34. מכאן והלאה - ככל שיהיה לה בסיס רחב יותר, כך ייטב לכולנו", הוסיף.

"המלצנו על ראש הממשלה המכהן נתניהו גם כראש הממשלה הבא", הצהיר כחלון בצאתו מהפגישה עם הנשיא. "אנחנו והנשיא דיברנו על נושא השסעים בחברה הישראלית, והסכמנו שאיחוי הקרעים והניסיון לקרב בין החלקים בחברה הישראלית הוא חשוב אפילו יותר מהרכבת הממשלה הבאה. כולנו תפעל ותהיה הגשר שמאחד ומקרב בין תושבי המדינה", הוסיף.

הנשיא עם חברי סיעת 'כולנו', היום (צילום: מארק ניימן / לע"מ)
הנשיא עם חברי סיעת 'כולנו', היום | צילום: מארק ניימן / לע"מ

עוד קודם לכן שוחחו עם ריבלין היום היו חברי יש עתיד, שהתייצבו בפני הנשיא ולא נקבו בשמו של חבר כנסת מסוים להרכבת הממשלה הבאה. "פנינו לאופוזיציה ומשם נשרת את קהל הבוחרים שלנו ואת כל ציבור הבוחרים. אנחנו לא ממליצים על אף מועמד", אמרה לנשיא ח"כ יעל גרמן.

ריבלין עם חברי יש עתיד, היום (צילום: חדשות 2)
ריבלין עם חברי יש עתיד, היום | צילום: חדשות 2

מרצ: "הבוחר הסתפק במועט"

במהלך היום התייצבו חברי סיעת מרצ בפני הנשיא וכצפוי המליצו על יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג להרכבת הממשלה. ח"כ אילן גילאון אמר בשם המפלגה כי "אנחנו ערים לרצון הבוחר והוא קדוש בעינינו, חבל לנו שהבוחר מסתפק בכל כך מועט ומבקש כל כך מעט לעצמו".

ח"כ עיסווי פריג' סיפר כי הוא ביקש מראש הממשלה שיתנצל על התבטאויותיו נגד המצביעים הערבים שכוונה לדבריו "נגד 20 אחוזים מאזרחי מדינה". הוא ציין כי "זה מחייב שראש הממשלה יעמוד בפני האזרחים הערבים ויתנצל בפניהם. אני מקווה ומאחל שנהיה יותר דמוקרטים בעתיד".