ניסיון שכנוע אחרון? חמישה ימים לפני הבחירות לכנסת ה-20, ועל רקע סקרים המצביעים על ירידה בכוחו של הליכוד מול המחנה הציוני, התייצב הערב (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו לריאיון מיוחד בחדשות 2 והצהיר באופן חד משמעי: "לא אהיה ראש ממשלה ברוטציה, וצריך למנוע את זה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא חושב שרוטציה היא אופציה, אני חושב שיש פה בחירה ברורה בין שתי דרכים", הוסיף ראש הממשלה ולא הסתיר את חששו מפני האפשרות שיובס בבחירות. "אם לא נסגור את הפער בימים הקרובים אז בהחלט יש סכנה שלבני והרצוג יהיה ראשי הממשלה פה בתמיכת הערבים".

יתייצב בקרוב לריאיון נוסף? (צילום: חדשות 2)
הריאיון במעון רה"מ, הערב | צילום: חדשות 2

"הבעיה המרכזית היא שרוב הציבור אכן רוצה אותי כראש ממשלה", טען נתניהו, "רק שהם לא מבינים שאין להם פריבליגיה. אני לא נבחר בלאו הכי, אני איבחר רק אם הליכוד יקבל יותר מנדטים. הם מפצלים את זה לכל מיני מפלגות - מפלגות מהימין ומפלגות שבכלל לא ברור שיילכו עם הליכוד, כמו ליברמן וכחלון - ואז יכול להיווצר מצב שבעצם בלי משים הם ממליכים את לבני והרצוג לראשי ממשלה בישראל".

"יש קואליציה גדולה שמטרתה להביא לעליית שלטון השמאל", אמר נתניהו. "למה תוקפים אותי כל הזמן ואת משפחתי ואת רעייתי? כי כל מי שרוצה שישראל תיסוג מבין שאם אתה מצליח לפגוע בי ולהוריד את הליכוד מהשלטון, אתה מעיף את שלטון הימין".

ויתרה על הרוטציה ברגע האחרון (צילום: פלאש 90, חדשות)
"סכנה שלבני והרצוג יהיו ראשי ממשלה" | צילום: פלאש 90, חדשות

"לא חייבים להתראיין לכל אחד" 

נתניהו נשאל מדוע סירב להתראיין הערב אצל העיתונאי רביב דרוקר מערוץ 10. "אני מקבל הרבה פניות, אני לא חייב להיענות לכולן", הוא השיב. "אני לא חייב לענות לכל פנייה ואני נענה להרבה פניות. אני לא נענה לפנייה הזאת. הקמפיין שעושים נגדי הוא חסר תקדים והוא נועד להפיל את שלטון הימין. אפשר לחשוב שחייבים להתראיין לכל אחד".

נתניהו התייחס גם לקמפיין בכירי מערכת הביטחון לשעבר שיצאו נגדו. "לא כל הביטחוניסטים רודפים אותי", הדף נתניהו. "אנשי שמאל שחושבים שאנחנו צריכים להמשיך לסגת, הם מתנגדים לי".

כשהתבקש להגיב לדבריו של ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, השיב נתניהו: "לא הפריע לו לבקש הארכה פעמיים תחת מנהיגותי כראש ממשלה. בוודאי שיש בזה גם מרכיב של דעות שונות. הוא טועה, וכל אלו שאומרים שאנחנו יכולים לסגת, ולא משנה באילו קווים נהיה - זה לא נכון. בפאתי תל אביב לא נוכל להגן על עצמנו".

מאיר דגן, מסייע לחיים גם אחרי מותו (צילום: בני דויטש, מאקו)
"הוא טועה". מאיר דגן | צילום: בני דויטש, מאקו

"לא עשינו מספיק"

בניגוד לריאיון הקודם שלו לחדשות 2 שבו הוא האשים את ממשלת אולמרט במשבר הדיור, הפעם לקח נתניהו אחריות גם על חלקו באי מציאת הפתרון למשבר המתמשך. "בעוד שעשינו הרבה מאוד דברים בכלכלה, בתשתיות, בתחבורה, בביטחון, בזה לא עשינו מספיק ויש לנו בפירוש צורך לתקן את זה", הוא הודה. "אני שומע משפחות, זוגות צעירים, חיילים משוחררים, והם בצדק רוצים לקנות דירה במחיר סביר. כדי לעשות את זה, התחלנו תהליכים מסוימים. אני רוצה להשלים את התהליכים האלו". 

באשר לפרשת מני נפתלי והוצאות מעון ראש הממשלה, סירב נתניהו להאריך בדבריו בטענה שהפרשה נמצאת תחת הליך משפטי. "אפילו בדוח המבקר מציינים שיש ירידה דרמטית בהוצאות, וזה חשוב", ציין נתניהו. "יש לקחים שכבר יושמו ויש לקחים שייושמו".

נתניהו שב והתנצל בריאיון על תשדיר התעמולה לליכוד בכיכובו שבו נעשתה השוואה בין עובדי מדינה לבין מחבלי חמאס. "ברגע שזה פורסם, הבנתי שזה דבר אומלל ואמרתי 'תסירו את זה מיד'", הדגיש נתניהו. "הבעתי התנצלות, לא הייתה כוונה לפגוע באף עובד. אנחנו מכבדים כל אדם, ואני מתנצל בפני כל מי שנפגע".

כחלון. דורש את האוצר (צילום: פלאש 90 בן קלמר, חדשות)
"מקווה שהוא לא איבד את דרכו". כחלון | צילום: פלאש 90 בן קלמר, חדשות

בתגובה לפרידתו של כחלון ממפלגת הליכוד והקמת מפלגת כולנו, אמר נתניהו: "הליכוד ממשיך בדרך כלכלית-חברתית. יש אנשים שעושים את השיקולים שלהם, ואני מקווה שכחלון לא איבד את דרכו, שהוא לא יילך עם הרצוג".

בסיכומו של הריאיון נשאל נתניהו אם הוא מתכוון לפרוש מהנהגת המפלגה במקרה של הפסד בבחירות ביום שלישי. "אני לא עוסק בפרישה", אמר נתניהו. "אני עוסק בניצחון. אני חושב שנותרו כמה ימים לסובב את המגמה".