"גוש המרכז אמר שהוא לא רוצה זועביז": חברת הכנסת השנוייה במחלוקת חנין זועבי, שהותקפה השבוע בכנס בחירות והייתה בין הגורמים שהתנגדו להסכם עודפים עם מרצ, טענה כי מפלגתה לא תמליץ לנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על ראש המחנה הציוני יצחק הרצוג. בריאיון ל"פגוש את העיתונות" הסבירה הערב (שבת) זועבי כי מבחינתה מרצ והמחנה הציוני אינן מפלגות שמאל, אלא "מרכז מתנשא וגזעני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בטח שלא נמליץ על הרצוג, בטח לא לנתניהו - אנחנו רוצים להפיל את נתניהו בגלל המלחמה הפושעת שהוא עשה על העם שלי. אנחנו גם נחליש את הימין וגם את המרכז הגזעני והמתלהם והמתנשא על ידי בניית גוש שמאל", הסבירה זועבי. בריאיון היא דחתה את האמירות לפיהן אסור לה להתמודד בשל תמיכה בטרור: "אף אחד לא יגיד לי איך להתמודד לכנסת ובאיזה מצע פוליטי, יש לי מקום בתור פלסטינית אזרחית".

בפתח הריאיון זעמה זועבי על העיסוק התקשורתי בסוגיית הסכם העודפים, שעשויה להוביל לאובדן של מנדט או שניים לרשימה המשותפת ולגוש השמאל: "חבל שאת לא דואגת לשלומי אחרי התקרית האלימה ודווקא בוחרת נושא אחר, אבל אני אענה לך.  יש תשובה דומה לתקרית האלימה ברמת גן ולהסכם העודפים - בנושאים האידיאולוגיים כמו הכיבוש, המצור על עזה והשוויון בין האזרחים, המחנה הציוני והליכוד הם אותו הדבר".

תקיפתה של זועבי, השבוע
תקיפתה של זועבי, השבוע | צילום:

"גוש המרכז כבר לא קורא לעצמו שמאל"

זועבי הדגישה כי למרצ כבר קיים הסכם עם המחנה הציוני, והיא כנציגת בל"ד מתנגדת לקשר עם מפלגות אלו: "הרוב ברשימה היה נגד הסכם העודפים. אנחנו, כגוש חזק ומשפיע של המדוכאים והילידים הערבים שנושא חזון דמוקרטי, לא רוצים להיות משועבדים למשוואה הזו של ימין אלים ומרכז שהוא גם מתנשא וגם גזעני". זועבי קראה למחנה הציוני "לעשות דין וחשבון" מדוע הוא מאבד קולות.

"אין שמאל בכנסת, יש מרכז - אני רוצה לבנות שמאל אמיתי", הוסיפה זועבי. "הרצוג ומפלגת העבודה הם הארכיטקטים של ההתנחלויות והפקעת האדמות, ואנחנו זוכרים למפלגת העבודה את מאורעות אוקטובר 2000. גוש המרכז הלך ימינה והתרחק מהשמאל האמיתי וגם לא קורא לעצמו שמאל".

חברת הכנסת טענה כי אזכור המקרים בהם תמכה לכאורה בטרור "מחזקים את הימין" וגורמים למחאה אלימה כלפיה, כפי שאירע השבוע בכנס הבחירות ברמת גן. "לי יש אבטחה מהכנסת, לא הימין ולא המרכז הותקפו".