אלימות, דחיפות ומים בכנס בחירות ברמת גן: במהלך כנס "נשים בפוליטיקה" בעיר שנערך היום (שלישי), בו נכחו חברות כנסת ממפלגות שונות - ובהן גם ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת), נשפכו מים על חלק מהן - ואחרות נדחפו וכמעט נפלו מהבמה. דוברת הרשימה המשותפת אף הותקפה במוט ברזל ופונתה לבית החולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת הנוכחים באירוע, פעילי עוצמה יהודית הפריעו לנשים שהתארחו בכנס מתחילתו. במהלך דבריה של ח"כ חנין זועבי הגיע האירוע לשיא, כאשר ההתפרעות הפכה לאלימות פיזית של ממש. בתגובה לפרובוקציות, החלו סטודנטים ערבים להניף דגלי אש"ף, דבר שרק החריף את האירועים. הח"כיות שהיו במקום דיווחו בהמשך כי הותקפו, ומספר פעילים אף שפכו מיץ על פניה של זועבי.

ההתפרעות בכנס (צילום: פוראת נסאר)
פעילי ישראל ביתנו בכנס, היום | צילום: פוראת נסאר

"לא רצו שח"כ זועבי תדבר ועשו רעש ובלאגן, ואז הכנס התפוצץ כשהניפו דגל פלסטין", סיפר משתתף בכנס סיפר לחדשות 2 Online. "ראיתי שנתנו לזועבי מכות ושפכו עליה בקבוק קולה", סיפר משתתף בכנס סיפר לחדשות 2 Online. בעקבות האירועים האלימים, נאלצו חברות הכנסת לעזוב את המקום. ח"כ זועבי נלקחה משם בליוו משטרתי.

"נחצה קו אדום. הלכו שם מכות, כמעט נפלתי מהבמה"

מגי רז, משתתפת נוספת בכנס, סיפרה: "הסטודנטים התחילו לצעוק על זועבי: 'תעופי מפה, זו לא המדינה שלך', ואז הסטודנטים הערבים והיהודים התחילו ללכת למכות ביניהם".  

"פעילי חנין זועבי וליברמן עלו אל הבמה והחלו להתפרע ולתקוף את נציגי המפלגות. פעילי ישראל ביתנו תקפו והשפילו את זועבי, ושפכו עליה בקבוק משקה. תומכי זועבי התסיסו ונופפו בדגל פלסטין", סיפרה ח"כ מיכל בירן שנכחה במקום. "דחפו אותי וכמעט נפלתי מהבמה".

המהומה בכנס תוכננה מראש? (צילום: פוראת נסאר)
המהומה בכנס תוכננה מראש? | צילום: פוראת נסאר

ח"כ זועבי הגיבה לתקרית בשיחה עם חדשות 2 Online ואמרה: "הרבה פעמים אומרים שנחצו קווים אדומים, היום אכן קו אדום נחצה. מדובר באקדמיה שלא יכולה להגן על חופש דיבור של האורחים שלה, על חופש ביטוי של חברת כנסת בתוך כנס שמדבר על פמיניזם ועל זכויות נשים".

"שפכו עליי משהו קר, על חברת כנסת", סיפרה זועבי. "מדובר פה בקבוצה שהקונצנזוס מגן עליה".  לטענת זועבי, מתחילת דבריה לא נתנו לה הפעילים לדבר. דוברת  הרשימה המשותפת, אלי מואטי, אף הותקפה במוט ברזל מחוץ לכנס - ופונתה לבדיקות בבית החולים.

הצעיר שנטען שתקף את זועבי הוא פעיל 'עוצמה יהודית' שנכח באולם: "יש להצטער שהמשטרה עושה דרמה מהאירוע", נמסר בתגובה מהארגון. "זועבי עשתה פרובוקציות ונדרוש לשחררו לאחר חקירה". המשטרה עצרה לאחר האירוע את הצעיר, בן 28, תושב רמת גן.

פעילי הימין הקיצוני נערכו מראש להתפרעות?

רמז למתרחש ניתן היה לקבל מהפוסט שפרסם ברוך מרזל בעמוד הפייסבוק שלו זמן קצר לפני האירוע: "חנין זועבי - אני בדרך אלייך", כתב מרזל. "למרבה הצער והבושה, המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן החליט לתת במה לעוכרת ישראל חנין זועבי. אני ופעילי עוצמה יהודית בדרך לשם למחות נגד הביזיון. כשאהיה בכנסת - אעשה הכל כדי למחוק לזועבי את החיוך!".

גם פעילים בבית היהודי מחו (צילום: פוראת נסאר)
גם פעילים בבית היהודי מחו | צילום: פוראת נסאר

ח"כיות שונות שנכחו במקום העידו שכבר מתחילתו, הפריעו פעילי הימין למהלך התקין של הכנס. "חבל שיש מפלגות שבוחרות לקושש קולות באמצעות פרובוקציות זולות במקום להציג את עמדתן ולתת לציבור להחליט", אמרה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), שנכחה במקום בזמן המהומה. "הדעות שהשמיעו שני הצדדים הן לגיטימיות וראויות להישמע, אולם מקרים מהסוג הזה מרדדים את השיח הפוליטי ופוגעים קשות בדמוקרטיה וביכולת לנהל שיח ציבורי ענייני".

מהמרכז האקדמי למשפט ועסקים נמסר בתגובה: "מדובר בפרובוקציה מכוונת ומכוערת של פעילי ברוך מרזל ואנשי חנין זועבי שניסו במכוון לחבל בכנס. האירוע אירע בכנס נשים ופוליטיקה שאורגן עלי ידי סטודנטיות של המרכז ואנו מצרים על כך שגורמים קיצוניים ואינטרסנטים חיבלו בפעילות סטודנטיאלית מבורכת".

בהכנת הידיעה השתתפו מתן חצרוני, יאיר שרקי ופוראת נסאר.