"ההחלטה היא עניינית, אבל אני לא מכיר את נימוקיה": זוהיר בהלול, העיתונאי שחצה את הקווים לפוליטיקה ונבחר למקום ה-17 ברשימת "המחנה הציוני", הביע הערב (חמישי) עמדה שונה מזו של ראשי מפלגתו בנוגע לח"כ חנין זועבי השנויה במחלוקת. בהלול לא עודכן בהחלטת המחנה הציוני לתמוך בפסילת התמודדותה של זועבי: "אני לא מכיר את ההחלטה - לא הייתי זמין היום", אמר לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהלול סירב להצהיר באופן מפורש האם יתנגד להחלטה: "אני צריך לדבר עם הנהגת המפלגה - אם המחנה שלי תומך, אני רוצה לשמוע מה הנימוקים". בהלול אמר כי באופן אישי "אין לי התנגדות לזועבי, אין לי בעיה איתה - אני מכיר אותה בוודאי, אבל אנחנו לא נמצאים בשיח יומי".  הח"כ לעתיד אמר כי "ההחלטה היא עניינית, ואני לא מכיר את נימוקיה. אני צריך לבדוק ואז אני אגיב".

החלטת המחנה הציוני עשויה לפגום בשותפות אפשרית עם הרשימה המשותפת של המפלגות הערביות לאחר הבחירות: ראשי המפלגה החדשה אמרו כי ימליצו על הרצוג לראשות הממשלה אם יתחייב שלא ללכת לממשלת אחדות. בהלול הסביר כי לא עודכן בהחלטה מכיוון שלא היה זמין: "הייתי בסדנה סגורה, לא הייתה אפשרות - לא הייתי עם טלפון אפילו".

הערב פרסם כתבנו עמית סגל כי "המחנה הציוני" בראשות הרצוג ולבני יתמוך בעתירה לפסילת ההתמודדות של ח"כ חנין זועבי (בל"ד/הרשימה המשותפת) לכנסת ה-20. בשבוע שעבר הגישה מפלגת "ישראל ביתנו" לוועדת הבחירות המרכזית את העתירה, בה ידונו נציגי המפלגות בוועדה. 

שוחרר מביה"ח. הרצוג (צילום: רויטרס)
ב-2013 דווקא התנגד לפסילה. הרצוג | צילום: רויטרס

זועבי: "המחנה הציוני מבזה את כללי היסוד"

ב-2013 הרצוג דווקא התנגד לדרישה לפסילת זועבי: יו"ר המחנה הציוני, ששימש אז כיו"ר מטה הבחירות במפלגת העבודה, מחה על הדרישה לפסול מתמודדים (בהם זועבי ומפלגת "עוצמה לישראל") ואמר: "פסילה מימין או משמאל תהווה מדרון חלקלק ומסוכן, דווקא בתקופה שבה עלינו לעמוד איתן ולשמור על הדמוקרטיה".

הרצוג אמר אז כי מפלגתו "רואה בחופש הביטוי והבעת הדעה את נשמת אפה של הדמוקרטיה הישראלית. זוהי עמדה עקרונית - אסור לפגוע בערכים הדמוקרטיים החיוניים למדינה, ולשם כך נפעל לסיכול כל מהלך לפסילת כל רשימה או מועמד לכנסת".

ברשימה המשותפת הגיבו הערב בזעם למהלך של המחנה הציוני: "הימין עושה מאמץ גדול מאוד לדחוק את האזרחים הערבים החוצה מהפוליטיקה. מצער לראות כוחות מהמרכז הפוליטי נגררים למקום האפל הזה. מול ההדרה והגזענות חייבת להיות התייצבות דמוקרטית רחבה והגנה על זכותם של אזרחים ערבים ושל נבחריהם להביע את עמדותיהם, להיבחר, לבחור ולהשפיע. הרשימה המשותפת תעשה מאמץ גדול כדי שבבחירות האלה תינתן תשובה דמוקרטית חזקה של ציבור רחב, של האוכלוסייה הערבית ושל כוחות דמוקרטיים יהודים".

מטעמה של ח"כ זועבי נמסר כי "עוד בטרם ישבו בממשלת אחדות או דנים בהבדלים הפוליטיים ביניהם, רואים שהמחנה הימני והמחנה הציוני שותפים לאותה תפיסת עולם אנטי דמוקרטית, שניהם מבזים את כללי היסוד של המשחק הדמוקרטי".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv