עוכבה בכניסה לרוסיה. ח"כ זועבי (צילום: פלאש 90)
תכהן גם בכנסת הבאה? ח"כ זועבי | צילום: פלאש 90

תפנית מפתיעה של מפלגת השמאל-מרכז: "המחנה הציוני" בראשות הרצוג ולבני יתמוך בעתירה לפסילת ההתמודדות של ח"כ חנין זועבי (בל"ד/הרשימה המשותפת) לכנסת ה-20. בשבוע שעבר הגישה מפלגת "ישראל ביתנו" לוועדת הבחירות המרכזית את העתירה, בה ידונו נציגי המפלגות בוועדה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החלטת המחנה הציוני עשויה לפגום בשותפות אפשרית עם הרשימה המשותפת של המפלגות הערביות לאחר הבחירות: ראשי המפלגה החדשה אמרו כי ימליצו על הרצוג לראשות הממשלה אם יתחייב שלא ללכת לממשלת אחדות. ב-2013 הרצוג דווקא התנגד לדרישה לפסילת זועבי: יו"ר המחנה הציוני, ששימש אז כיו"ר מטה הבחירות במפלגת העבודה, מחה על הדרישה לפסול מתמודדים (בהם זועבי ומפלגת "עוצמה לישראל").

"פסילה מימין או משמאל תהווה מדרון חלקלק ומסוכן, דווקא בתקופה שבה עלינו לעמוד איתן ולשמור על הדמוקרטיה", אמר אז הרצוג. עוד טען כי מפלגתו "רואה בחופש הביטוי והבעת הדעה את נשמת אפה של הדמוקרטיה הישראלית. זוהי עמדה עקרונית - אסור לפגוע בערכים הדמוקרטיים החיוניים למדינה, ולשם כך נפעל לסיכול כל מהלך לפסילת כל רשימה או מועמד לכנסת".

ברשימה המשותפת הגיבו הערב בזעם למהלך של המחנה הציוני: "הימין עושה מאמץ גדול מאוד לדחוק את האזרחים הערבים החוצה מהפוליטיקה. מצער לראות כוחות מהמרכז הפוליטי נגררים למקום האפל הזה. מול ההדרה והגזענות חייבת להיות התייצבות דמוקרטית רחבה והגנה על זכותם של אזרחים ערבים ושל נבחריהם להביע את עמדותיהם, להיבחר, לבחור ולהשפיע. הרשימה המשותפת תעשה מאמץ גדול כדי שבבחירות האלה תינתן תשובה דמוקרטית חזקה של ציבור רחב, של האוכלוסייה הערבית ושל כוחות דמוקרטיים יהודים".

שוחרר מביה"ח. הרצוג (צילום: רויטרס)
ב-2013 דווקא התנגד לפסילה. הרצוג | צילום: רויטרס

זועבי: "המחנה הציוני מבזה את כללי היסוד"

מטעמה של ח"כ זועבי נמסר כי "עוד בטרם ישבו בממשלת אחדות או דנים בהבדלים הפוליטיים ביניהם, רואים שהמחנה הימני והמחנה הציוני שותפים לאותה תפיסת עולם אנטי דמוקרטית, שניהם מבזים את כללי היסוד של המשחק הדמוקרטי".

בעתירה של מפלגת ישראל ביתנו נכתב כי "תמיכתה של זועבי במאבק מזוין נגד מדינת ישראל ושלילת קיומה כמדינה יהודית ודמוקרטית מהווים הפרה בוטה של חוק יסוד הכנסת". בישראל ביתנו הדגישו כי העתירה זכתה לתמיכתם של חברים בליכוד, בבית היהודי ובש"ס.

"פעם אחר פעם מסיתה ח"כ זועבי כנגד צה"ל וישראל ומביעה תמיכה בגדולים שבאויבי מדינת ישראל", מסר מגיש העתירה, חבר הכנסת אלכס מילר. בבחירות לכנסת ה-18 הגישה ישראל ביתנו עתירה לפסול את רשימת בל"ד מהתמודדות לכנסת. ועדת הבחירות קיבלה את העתירה אך בג"צ ביטל את ההחלטה.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של עמית סגל