צפו בסיפורים המעניינים של 31.5 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
מתקן גרעין באירן. "כדור אש אחד גדול" | צילום: רויטרס, חדשות

"זה יהיה טירוף מוחלט אם ישראל תתקוף את אירן, זה יהפוך את האזור לכדור אש אחד גדול שיוביל לבנייה מיידית של הפצצה האירנית" - כך אומר היום יו"ר הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית, מוחמד אל-בראדעי, בראיון לשבועון הגרמני "דר-שפיגל". לדבריו, תקיפה ישראלית באירן "רק תעורר את תמיכתו של כל העולם האיסלאמי".

אל-בראדעי לא חסך גם ביקורת מהאירנים. "אני מייעץ להם לאחוז את היד שמשיט לעברם ברק אובמה", אמר והוסיף: "על אירן לנהל משא ומתן עם ארצות הברית על תכנית הגרעין". אל-בראדעי טוען כי יש לנהוג בהדדיות במשא ומתן. "הקפאה תמורת הקפאה: מחד האירנים לא ייצרו יותר צנטריפוגות, ומאידך האמריקנים לא יטילו סנקציות נוספות".

לפני כשבועיים דיווח העיתון "וושינגטון פוסט" כי ישראל תפסיק לקדם את שיחות השלום עם הפלסטינים, עד שהיא תראה התקדמות אמריקנית בנושא בלימת הגרעין האירני ועצירת ההשפעה האירנית באזור. הדברים פורסמו מפיו של מקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שביקש להישאר בעילום שם.

האמריקנים רוצים גם וגם

מנהל סוכנות האנרגיה האוטמית העולמית (צילום: רויטרס)
אל-בראדעי. "לאחוז ביד של אובמה" | צילום: רויטרס

"זה תנאי קריטי אם אנו רוצים להתקדם", צוטט העיתון את גם סגן שר החוץ, דני איילון. "אם אנו מעוניינים בהתקדמות אמיתית עם הפלסטינים, אי אפשר להסכים עם ניסיונות החבלה של אירן".

בוושינגטון לא ממהרים לקשור בין שתי הסוגיות, האירנית והפלסטינית. אלו שכן רואים קשר כזה, טוענים שישראל צריכה לקדם את השלום עם הפלסטינים - כדי לבלום את ההשפעה של אירן על ארגונים כמו החיזבאללה והחמאס.

"אנו מוכרחים להיות זהירים בדרך שבה אנו מתייחסים לקשר הזה", אמר ל"וושינגטון פוסט" בכיר אמריקני.. "אנו מתעסקים עם אירן כי הסוגיה מטרידה אותנו. היינו עושים את זה גם בלי קשר לדברים אחרים, כמו הסוגיה הפלסטינית".

פרויקט מיוחד: האם ישראל תתקוף באירן?
ישראל נגד אירן: המלחמה הפסיכולוגית עוברת לאינטרנט