"אין לממשל האמריקני כוונה להסיר את הסנקציות מעל אירן", כך אמר בן רודס, בכיר במועצה לביטחון לאומי בוושינגטון, בריאיון מיוחד לחדשות 2. לטענת רודס, חלון הדיפלומטיה עדיין פתוח עבור אירן אך הוא לא יישאר כך לנצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בן רודס הוא אחד האנשים הקרובים ביותר לנשיא אובמה. הוא בן 36, ומשמש גם שותף סוד לכל המהלכים מול אירן. הוא מי שכתב את הנאום החם שאובמה נשא בבנייני האומה בביקורו בישראל.

"עוד לא ראינו שינוי מהותי בהתנהלות המשטר האירני בסוגיית הגרעין", אמר רודס. "נכון לעכשיו, אנחנו עדיין בוחנים את האפשרויות הדיפלומטיות". לדברי רודס, ממשל אובמה עדיין בוחן את שותפיו החדשים בטהרן: "אנחנו צריכים לבדוק את התנהלות ההנהגה החדשה. בשלב זה אנחנו לא מתכוונים לערוך שינויים על בסיס מילים - הם חייבים לנקוט במעשים".

"זה לא יהיה משא ומתן ללא הגבלת זמן", הוסיף רודס. "אנחנו צריכים לראות אילו צעדים נוקטים האירנים, הכוללים שקיפות ומעשים בשטח. אם האירנים מעוניינים בהקלה על הסנקציות, הם צריכים לעמוד בהחלטות מועצת הביטחון, ולא רק על פי חוקי אמנת הנשק הגרעיני".

"הוצאת הנשק הכימי מסוריה טובה לארה"ב ולישראל"

רודס ציין כי לא חל שינוי משמעותי בתכנית הגרעין האירנית, ולכן הממשל האמריקני עדיין מכיר באפשרות הדיפלומטית. "יש חלון לדיפלומטיה, אך הוא לא יישאר פתוח כל הזמן", טען רודס. "כרגע אנחנו עדייין חושבים שהאופציה הדיפלומטית היא האפשרות הנכונה, בגלל שלא ראינו את האירנים פועלים באופן ממשי להשגת נשק גרעיני".

לגבי סוגיית הנשק הכימי בסוריה וההחלטת המעצמות לפיה משטר אסד יאפשר פיקוח והשמדה של מאגרי הנשק הכימי שברשותו, אמר רודס כי "זה יהיה טוב מאוד לארצות הברית, לישראל, ללבנון ולשאר השכנות באזור אם נצליח להוציא ולהשמיד את הנשק הכימי בסוריה". רודס הוסיף כי "יהיה על מועצת הביטחון להחליט כיצד לאכוף את ההחלטה, אם המשטר בסוריה לא יקיים את התחייבויותיו".

אובמה ונתניהו סיכמו: לאירן לא יהיה נשק גרעיני

הנשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו נפגשו הערב (ב') בבית הלבן בוושינגטון - כשברקע "שינוי הגישה" מצד המשטר האירני והציגו בתדרוך לעיתונאים עמדה תואמת באשר לסוגייה. "אני ונתניהו הסכמנו שלאירן לא יהיה נשק גרעיני", הבהיר אובמה בתום הפגישה. הוא ציין כי הוא לא מוריד אף אופציה מהשולחן, כולל את זו הצבאית בהקשר לתכניתה הגרעינית של הרפובליקה האסלאמית. נתניהו הבהיר כי אירן מבקשת עדיין להשמיד את ישראל: "חייבים לאלץ אותה לנטרל את תכניתה הגרעינית".

אובמה ונתניהו בבית הלבן. ארכיון (צילום: קובי גדעון, לע"מ)
"כל האופציות פתוחות", אובמה ונתניהו, הער | צילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה נתניהו אמר לנשיא האמריקני כי הוא מעריך את מחויבותו לסוגייה האירנית והבהיר שיש להדק את הסנקציות נגד אירן - במיוחד אם תמשיך בפיתוח הגרעין במהלך המשא ומתן עם המערב. "אנחנו נכנסים למשא ומתן בעיניים פקוחות, ולא נעשה שום צעד לפני שנוכל לוודא שאירן מבצעת צעדים מעשיים", הבהיר אובמה לנתניהו.