ישיבת הקבינט הסתיימה בהחלטה דרמטית: בתום דיון שנמשך מספר שעות, החליטו השרים כי המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים - יושעה באופן מיידי, כל עוד נמשך תהליך הפיוס בין פת"ח לחמאס. בנוסף, יוטלו סנקציות כלכליות שונות על הרשות על ידי קיזוז חובות פלסטיניים בגביית כספי המסים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זמן קצר אחרי כינוס הקבינט, הסביר ראש הממשלה בנימין נתניהו את ההחלטה שהתקבלה פה אחד. "ממשלת ישראל לא תנהל משא ומתן עם ממשלה פלסטינית שנשענת על החמאס, ארגון טרור הקורא להשמדת ישראל", הצהיר נתניהו.

הוא הדגיש כי ישראל תגיב לצעדים החד-צדדיים של הרשות הפלסטינית בשורת פעולות. "במקום לבחור בשלום אבו-מאזן כרת ברית עם ארגון טרור רצחני שקורא להשמדת ישראל, שאמנתו קוראת למוסלמים להילחם ביהודים ולהרוג אותם", הוסיף.

"חמאס ירה יותר מ-10,000 טילים ורקטות לשטח ישראל והוא לא חדל לרגע מפעולות טרור נגד ישראל", הוסיף ראש הממשלה. "הברית בין אבו מאזן לחמאס נחתמה בזמן שישראל עושה מאמצים לקדם את המשא ומתן עם הפלסטינים".

לדבריו של נתניהו הצטרף גם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שאמר כי "הקבינט קיבל החלטה מאוזנת ונכונה לנוכח המצב החדש שנוצר. אני מגבה את ראש הממשלה שדאג לשמור על האינטרסים הנכונים של הכבוד הלאומי הישראלי וביטחון אזרחי ישראל. עם רוצחים לא מדברים".

ארה"ב מאיימת: "נשקול מחדש את הסיוע לפלסטינים "

מוקדם יותר היום (ה') הזהיר גורם בכיר בממשל האמריקני את הפלסטינים ואמר כי אם תוקם ממשלה משותפת עם חמאס, ארצות הברית תשקול מחדש את הסיוע הכספי שהיא מעניקה לפלסטינים.

הגורם בממשל האמריקני הבהיר כי "על כל ממשלה פלסטינית להיות מחויבת לעיקרון אי האלימות, להכיר בישראל ולקבל את ההסכמים הקודמים שנחתמו בין הצדדים. אם תקום ממשלה פלסטינית חדשה, אנחנו נעריך אותה בהתאם לתנאים המוזכרים לעיל, למדיניותה ולפועלה - ונקבע את מדיניות הסיוע שלנו, בהתאם לחוק האמריקני".

אמש הביעו גורמים רשמיים בוושינגטון אכזבה עמוקה ופליאה מהתזמון הבעייתי בו בחרו הפת"ח והחמאס לחתום על הסכם איחוד, לאחר שבע שנות פילוג שכלל שני שלטונות נפרדים - בגדה וברצועה. "המהלך הזה יכול לסבך בצורה באופן משמעותי את המאמצים", קבעה דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי. "זה לא יפגע רק במאמצים שלנו, אלא גם במאמצים של שני הצדדים. התזמון בעייתי ואנחנו בהחלט מאוכזבים מההודעה".

בארה"ב גם ביקשו הבהרות מאבו מאזן, בעקבות ההודעה, ואמרו כי הכדור נמצא במגרש הפלסטיני. "קשה לראות איך מצפים מישראל לנהל משא ומתן עם ממשלה שלא מכירה בזכותה להתקיים", הוסיפה סאקי.

קריסת המשא ומתן המדיני - הסיקור המלא:

רג'וב: "ממשלת האחדות תכיר בישראל"

בעקבות הפיוס הפלסטיני: נתניהו יכנס את הקבינט

אחרי הפיוס: בוטלה פגישת המו"מ

אבו מאזן הציב תנאים להמשך המו"מ

לקראת פירוק? "נעביר את מפתחות הרשות לאו"ם"