אלוף במיל' זאבי-פרקש (צילום: טכניון)
האלוף (במיל') אהרן זאבי-פרקש, היום | צילום: טכניון

"האוהל של משפחת שליט, והפגנות הנגד של משפחות קרבנות הטרור - זהו מחזה מכאיב ולא אנושי הנובע מחולשה מנהיגותית" - דברים אלה אמר הבוקר, ראש אמ"ן לשעבר, האלוף (במיל') אהרן זאבי-פרקש, בכנס בנושא המלחמה בטרור שהתקיים בטכניון. "האזרחים מבינים שמדובר בחולשה מנהיגותית ולכן פועלים בעצמם", הוסיף ר' אמ"ן לשעבר.

זאבי-פרקש סבור כי פקיסטן מהווה כיום איום אסטרטגי על ישראל, זאת - עד שלאירן יהיה בתוך כשנה מספיק חומר בקיע לבניית פצצות גרעיניות. "יש לפקיסטן גרעין והיא מייצאת טרור", הדגיש האלוף במיל', "אירן לא רואה במדינת ישראל את היעד מספר אחת לפצצה גרעינית. ישראל, בפעולותיה, דוחפת את היעד הזה לכיוון שלה. ישראל לבדה לא יכולה להתמודד מול הטרור האירני והפצצה הגרעינית. נדרשת מאיתנו יותר צניעות".

לדעתו של האלוף זאבי, הסיכויים להגיע להסכם עם הרשות הפלסטינית על פי אנאפוליס או מפת הדרכים - קרובים לאפס. לעומת זאת, הסיכוי של ישראל להגיע להסכם שלום עם סוריה הוא הטוב ביותר, והמחיר ידוע. "יש קרע פנימי עמוק בישראל סביב רמת הגולן ועל העם להחליט", הוא אומר. "הקרע בין הרשות הפלסטינית לבין החמאס, גדול יותר מאשר הפער בינה לבין ישראל, ואני אומר זאת למרות השיחות שמתנהלות כיום בקהיר בין הפת"ח לחמאס".

ראש אמ"ן לשעבר הוסיף כי הנזק התדמיתי שנגרם לישראל כתוצאה ממבצע "עופרת יצוקה" הוא נוראי. "אנו לא עם לבדד ישכון", אמר. לדעתו הנשיא מובארק הבין כי במבצע "עופרת יצוקה" נלחמה ישראל את מלחמתו של העולם הסוני המתון - ולכן פעל כפי שפעל. "טורקיה נטשה את המסורת שהחל בה אתא-טורק לפני מאה שנה ולפיה טורקיה לא תתערב פוליטית במזרח התיכון. חלק מהסיבות לכך היא בקשתה של ישראל מטורקיה לתווך בסכסוך", הסביר.

תא"ל ניצן שקד, ראש מספן ציוד בחיל הים, גילה בכנס כי בימים הקרובים יחל חיל הים להפעיל מל"טים לצורכי סיור ימי ויחתום על הסכם לבניית הדור הבא של ספינותיו.

הווידאופדיה: גלעד שליט

"בכיר חמאס קיבל מכתב משליט" 

חמאס להורי שליט: במצב הזה, כדאי שתחזקו את יסודות האוהל