אבו עוביידה - רעול פנים בראיון לחדשות 2 (צילום: החדשות 2)
אבו עוביידה. ציניות בלתי נסבלת | צילום: החדשות 2

אין גבול לציניות: גם שוביו של גלעד שליט עקבו היום מקרוב אחר הפעילות באוהל המחאה של משפחת שליט מול מעון ראש הממשלה בירושלים, ומיהרו להגיב. דובר הזרוע הצבאית של החמאס אמר היום כי "במידה והישות הציונית לא תשלם את מלוא המחיר שדורשת ההתנגדות הפלסטינית - ייאלצו הוריו של שליט לקבע היטב את מוטות האוהל".

אבו עוביידה, "כוכב התקשורת של החמאס", שנוהג לפזר התבטאויות חריפות נגד ישראל, התייחס היום גם להתנהלות עסקת השבויים, ואמר כי עדיין לא נרשמה כל התקדמות. "אין כל חדש באשר לעסקה", אמר אבו עוביידה. "ישראל היא שעושה סחבת בעסקה ומסרבת להשלים אותה".

איש החמאס התייחס גם לאפשרות שבעקבות המשך הירי לעבר ישראל בימים שאחרי מבצע "עופרת יצוקה" - תחליט ישראל לצאת למבצע נוסף ברצועה. "אנחנו עדיין שומרים לעצמנו הפתעות רבות לאויב, למקרה שינהג בטיפשות", אמר אבו עוביידה.

לדבריו, הדיבורים על מבצע נוסף בעזה רק מחזקים את הטענה לפיה ישראל נכשלה במבצע הקודם, וכי מטרותיו לא הושגו. "היא מנסה לכפות על תבוסתה בעזה במעשים נוספים", אמר.

חמאס לג'יהאד: הפסיקו הירי לישראל

אך נראה כי הצהרות לנפרד ומעשים לנפרד. כלי תקשורת ערבים דיווחו היום על חילוקי דעות קשים בין החמאס לג'יהאד האסלאמי, על רקע הגברת ירי הרקטות של הג'יהאד לעבר ישראל בימים האחרונים. על פי הדיווחים, ערכו בסוף השבוע בכירי החמאס "פגישת נזיפה" עם ראשי הג'יהאד בעזה בלילה, בה דרשו לקבל הבהרות בכל הקשור לירי לעבר ישראל.

על פי אחד הדיווחים, שהתפרסם הבוקר בעיתון "אל-חיאת" הלונדוני, הסבירו ראשי הג'יהאד את הגברת ירי הרקטות בימים האחרונים כ"תגובה לפגיעה של ישראל בבכירי הזרוע הצבאית של הארגון", ובראשם חאלד שעלאן - מי שאחראי לירי הגראד בשבוע שעבר לעבר אשקלון, שפגע במוסד חינוכי בעיר - שנהרג בתקיפת צה"ל בשבוע שעבר.

בפגישה, אנשי הג'יהאד "נקראו לסדר" ונדרשו "להתחייב לרגיעה עם ישראל", כך על פי הדיווחים. חמאס טען כי הירי "פוגע באינטרס הלאומי הפלסטיני", ובראשו בעת הנוכחית - שיקומה של עזה. עוד דווח כי נציגי הג'יהאד בפגישה התחייבו כי תגובתם תישאר במסגרת מה שכונה "תגובה מידתית ומוגבלת" לתקיפות צה"ל ברצועה.

מדיווח אחר המתפרסם הבוקר בעיתון כוויתי עולה כי חמאס דרש בפגישה עם הג'יהאד ש"לא להתגרות בישראל ולגרור אותה למבצע נוסף בעזה". נציגי חמאס קראו "להגיב בצורה אחידה, מבלי שכל פלג חמוש יירה לעבר ישראל מתי שנראה לו לנכון". עוד דווח כי הג'יהאד קרא לחמאס שלא לחתום על הסכם רגיעה עם ישראל.