ארדואן. ייענה לדרישות אובמה?
ארדואן לא מוותר על המזה"ת | צילום: חדשות 2

ראש הממשלה הטורקי טאיפ רג'יפ ארדואן אמר היום שהממשל שלו "נשאר מחויב לחיפוש הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים", למרות הזעם שהפנה לעברו של נשיא המדינה, שמעון פרס, בדאבוס. "הביקורת על ישראל אינה נובעת ממניעים אנטישמיים", הוסיף.

ב-30 לינואר אמר ארדואן לנשיא המדינה בכינוס בדאבוס כי הוא "יודע טוב מאוד איך להרוג". בעידודו של עמרו מוסא (מזכ"ל הליגה הערבית) תקף ארדואן את פעולת צה"ל ברצועת עזה.

ארדואן טען שמזכ"ל האו"ם באן קי מון טילפן עליו וביקש ממנו להמשיך ולשמש כמתווך בתהליך. "אם הצדדים יבקשו, אנו נתייצב למשימה", אמר ראש הממשלה הטורקי. "תפקידנו כמתווכים לא מונע מאיתנו להגיד את האמת. אנו לא משמיעים ביקורת רק נגד ישראל - הפננו ביקורת לכל הצדדים, כולל לחמאס" .
אתר החדשות הטורקי "אל זמאן" פרסם היום שהתקשרות הישראלית פתחה במתקפה כוללת נגד טורקיה ונגד יחסי ישראל-טורקיה. באתר מביעים פליאה לזעם הישראלי ומדגישים שלמרות המתח בין ירושלים ואנקרה, כל הקשרים הכלכליים והצבאיים בין המדינות לא הופסקו.

אחד הפרשנים אמר שטורקיה צריכה לשקול את ניתוק הקשרים עם ישראל או לפחות "להפסיק לאשר לחיל האוויר של הצבא הישראלי גישה חופשית לשמי המדינה".