שרת המשפטים ציפי לבני ונציגו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו נפגשו אמש (ב') עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון. מיד בתום הפגישה, העבירה לבני מסר לאזרחי ישראל וקראה: "יש הרבה ציניות, אבל אני מאמינה שזה אפשרי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו נמצאים בדרך לוושינגטון, אחרי פגישה עם מזכ"ל האו"ם כשהמטרה היא לחזור לשולחן המשא ומתן, לדון בכל הנושאים ולייצר בסופו של דבר ישראל שהיא גם בטוחה יותר וגם חיה בשלום בתוך אזור מאוד מאוד מורכב ומסובך", אמרה לבני במסר המצולם.

שרת המשפטים ציינה כי היא יודעת שיש הרבה פסימיות בציבור. "צריך לחזור ולהרגיש קצת את אותה תקווה וליישם את המחוייבות שלנו", קראה לבני, "בתוך חדר המשא ומתן הולך להיות מסובך ומורכב, אבל אני מאמינה שזה אפשרי".

הנציגים הישראליים, לבני ומולכו (צילום: AP, רויטרס)
נפגשו עם מזכ"ל האום. לבני ומולכו | צילום: AP, רויטרס

"עבודה קשה והחלטות קשות עוד לפנינו"

מוקדם יותר אתמול, הבית הלבן פרסם הודעה רשמית ובה בירך הנשיא האמריקני את הצדדים על חידוש שיחות השלום. אובמה הביע תקווה כי הישראלים והפלסטינים יתמידו ויהיו נחושים להגיע סוף סוף לפתרון הסכסוך.

"אני שמח שראש הממשלה נתניהו והנשיא עבאס קיבלו את הזמנתו של המזכיר קרי לחידוש המו"מ על הסדר קבע באופן רשמי ושלחו צוותי משא ומתן בכירים בוושינגטון לסיבוב הראשון של פגישות. זהו צעד מבטיח קדימה, אם כי עבודה קשה והחלטות קשות עוד לפנינו", הצהיר אובמה בהודעה מיוחדת שפרסם הערב הבית הלבן.

במכתב התייחס אובמה לביקורו באזור במרס האחרון ותלה גם בכך את הצלחת המגעים שהביאו לפתיחת השיחות. "במהלך הביקור שלי באזור, חוויתי תשוקה עמוקה לשלום הן מצד הישראלים והן מצד הפלסטינים שחיזקה את האמונה שלי ששלום הוא אפשרי והכרחי", סיפר, "אני מאוד מעריך את העבודה הבלתי נלאית של המזכיר קרי עם הצדדים על מנת לפתח בסיס משותף לחידוש שיחות ישירות, ומשבח גם את ראש הממשלה נתניהו והנשיא עבאס על הסכמתם לשבת סביב שולחן הדיונים".

"העבודה הקשה עוד לפנינו"

נועדו בלונדון. לבני ואבו מאזן (צילום: AP)
השליח המיוחד. מרטין אינדיק | צילום: AP

נשיא ארה"ב הביע אופטימיות באשר לחידוש השיחות, אך הבהיר כי ידועים לו הקשיים בדרך. "העבודה הקשה ביותר במשא והמתן הזה עוד לפנינו, ואני מקווה שגם הישראלים וגם הפלסטינים יפנו לשיחות הללו בתום לב ובנחישות מתמשכת. ארה"ב תתמוך בצדדים לאורך כל המשא ומתן במטרה להגיע לשתי מדינות, החיות זו לצד זו בשלום ובביטחון".

בסיום דבריו בירך אובמה את השליח החדש למזה"ת - שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, מרטין אינדיק. "אני שמח שהשגריר אינדיק יוביל את צוות המשא ומתן בארה"ב כשליח מיוחד. הוא מביא עימו ניסיון ייחודי ותובנה לתפקיד זה, שיאפשרו לו לתרום באופן מיידי לתהליך", סיכם אובמה.