אחרי נתק של שלוש שנים הערב זה קורה: שרת המשפטים והממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים ציפי לבני, תיפגש יחד עם נציגו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו הערב (ב') בוושינגטון עם נציגי הפלסטינים, לפגישה ראשונה לפתיחת המשא ומתן המדיני. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי פתח את השיחות במסיבת עיתונאים מיוחדת בה הודיע על מינוי של מרטין אינדיק, לשליח ארה"ב למשא ומתן.  בחדשות 2 באינטרנט העברנו שידור חי ממסיבת העיתונאים של מזכיר המדינה האמריקנית ג'ון קרי והשליח מרטין אינדיק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה לקח הרבה שעות והמון טיולים. הכל התחיל עם הביקור ההיסטורי של אובמה במרס בישראל ובלעדי המחויבות שלו לא היינו פה היום", אמר קרי בפתח דבריו. "צריך מנהיגות אמיצה כדי להגיע לכאן. אני מודה לנתניהו ואבו-מאזן שלקחו החלטות קשות. השלום הוא אפשרי". מזכיר המדינה האמריקני הוסיף והודה לצוותי המשא ומתן - השרה ציפי לבני וראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת, שהתמודדו, לדבריו, עם "ביקורת מבית".

קרי הוסיף והדגיש כי התהליך לא יהיה קל. "יהיה קשה, אבל לא לנסות היה גרוע יותר, ואנחנו נעבוד יחד", אמר, "אינדיק יודע כמה חשוב לעשות זאת נכון כי הוא ריאליסט ומבין שהשלום ביניהם לא יבוא בן לילה".

ברק אובמה, מוחמד עבאס אבו מאזן, בנימין נתניהו (צילום: AP)
המו"מ יחל. אבו מאזן, אובמה ונתניהו | צילום: AP

מרטין אינדיק, שליח ארה"ב למו"מ הודה לממשל האמריקני על בחירתו, עליה דווח לפני יותר משבוע בחדשות 2. "אני מאוד שמח לשרת כדי לנסות להשיג שלום לשני העמים, אחרי שלוש שנים של קיפאון מדיני", ציין אינדיק. "זהו אתגר גדול בשבילי ואני מתרגש לעבוד עם הצוותים כדי לעשות הכל כדי להגשים את החזון של אובמה: שתי מדינות לשני עמים שחיות יחד בשלום. אני מקווה לומר שסוף סוף עשינו את זה".

הערב: פגישה ראשונה במו"מ

לבני ומולכו צפויים להיפגש עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, ולאחר מכן יייפגשו בביתו של מזכיר המדיני האמריקני ג'ון קרי בוושינגטון, עם הממונה על המו"מ ברשות הפלסטינית סאיב עריקאת, ועם מוחמד שתייה, שהיה בעבר בצוות המשא ומתן הפלסטיני.

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה אמש רשמית כי ארצות הברית הזמינה את נציגי המשא ומתן מהצד הישראלי והפלסטיני לשיחות. "מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שוחח היום עם יו"ר הרשות אבו-מאזן ועם ראש הממשלה נתניהו והזמין אותם לשלוח את הצדדיים לשיחות ישירות", אמרה דוברת מחלקת המדינה ג'ניפר פסקי. על פי הדיווחים, מדובר בפתיחה קצרה וסמלית למשא ומתן, והשרה לבני תשוב לישראל כבר ביום רביעי להצבעות על התקציב.

"אלכוהול בעלות של שכר חודשי". לבני (צילום: חדשות 2)
"התנהלות אחראית באזור מסובך", לבני | צילום: חדשות 2

"אני נוסעת בתחושת אחריות כבדה אבל גם עם תקווה", הצהירה לבני זמן קצר לפני המראתה. בעמוד הפייסבוק שלה כתבה: "זו אותה תקווה שלא מעט מנסים לדכא ולחנוק בכל כך הרבה מילים ונבואות שחורות. אותה תקווה שהיא זכותו של כל אדם, וכל עם לעתידו".

יחד עם זאת, לבני הסתייגה והבהירה כי לא מדובר בתקווה בלתי מרוסנת. "לא מזרח תיכון חדש ולא שחר של יום חדש, אלא התנהלות נכונה באזור מסובך. הדרך למו״מ היא הדרך לשמור על האינטרס הישראלי הבטחוני והיהודי-דמוקרטי", הסבירה.

ידונו תחילה בסוגיות טכניות על המו"מ

מוקדם יותר אתמול, בירך הנציג הפלסטיני עריקאת על פתיחת המגעים וכן על החלטת הממשלה לשחרר אסירים. "אנו מקבלים בברכה את הכרעת הממשלה בישראל", אמר עריקאת לסוכנות הידיעות הפלסטינים "מען". "אנו רואים בכך ניסיון חשוב בהגדלת הסיכויים להצלחת מאמציו של מזכיר המדינה קרי להביא לפתיחת המגעים"

במקביל, סוכנות הידיעות הפלסטינית WAFA ציטטה את עוזרו של אבו-מאזן, שאמר שבפגישה הראשונה אמורים לדון הצדדים בתכנית העבודה הטובה ביותר להמשך המשא ומתן. בין השאר, יידונו מספר סוגיות טכניות לקיום השיחות כמו לוחות זמנים, סיכומים לגבי הצהרות פומביות וכן החלטות בנוגע להקמת צוותי העבודה.

סוגיית שחרור האסירים - הסיקור המלא:

"כל משפחה שנייה תהפוך לשכולה"

יעלון וסער: "אם לא נשחרר יפילו התיק עלינו"

רה"מ במכתב לציבור: "ראשי ממשלה נדרשים להחלטות מנוגדות לדעת הקהל"

בנט נגד שחרור האסירים: "אות קלון למדינה"

המשפחות השכולות מפגינות: "נתניהו מעודד טרור"