"הפגישות עם ישראל מתקדמות". גול (צילום: רויטרס)
נשיא טורקיה עבדאללה גול | צילום: רויטרס

נשיא טורקיה עבדאללה גול הגדיר היום את הציטוטים שהודלפו מדוח פאלמר על אירועי המשט לעזה, כ"בטלים ומבוטלים לגבי טורקיה". הנשיא הטורקי אמר לעיתון "זמאן" הטורקי, שהממשל החליט לנקוט במספר צעדים לאור הדברים בדוח. הוא טוען שהממשל צפוי להמשיך ולפעול בנושא גם בעתיד והצעדים עליהם אנקרה הכריזה היום, הם רק תגובה ראשונית.

אתר העיתון מצטט את הנשיא גול כשהוא מפנה בדבריו, כצפוי, ביקורת על ממשל הישראלי וטוען שירושלים "נטולת אסטרטגיה" בנושא המשט. "למעשה", הוסיף גול, "האמצעים האלה (עליהם הכריז שר החוץ) היו ננקטים מוקדם יותר, אבל טורקיה נתנה הזדמנות למדינות שהן בנות ברית לנסות ולפעול מתוך כוונה טובה. המתנו לתוצאות, עד היום".

לדברי הנשיא הטורקי, "אולי יש מי שלא מבין את נחישות המדינה שלנו להראות שהאירועים מהעבר לא נשכחו, שתמיד נגן על זכויותיהם של אזרחינו. טורקיה היא המדינה החזקה באזור. אנו לא נגן רק על זכיותיהם של אזרחינו, אלא על זכויות כל אלו שצריכים הגנה, הקהילה הבינלאומית צריכה להיות ערה לכך".

לפי דוח האו"ם שהודלף אמש ל"ניו יורק טיימס", העוצר שמפעילה ישראל סביב רצועת עזה חוקי, אבל צה"ל השתמש בכוח "בלתי סביר" בפעולה לבלימת ה"מרמרה". שר החוץ הטורקי גירש היום את שגריר ישראל באנקרה והודיע על הקפאת ההסכמים הצבאיים עם ישראל, כמחאה על סירובה של ישראל להתנצל על גרימת מותם של תשעה פעילים טורקים במשט.

גורם ישראלי בכיר אמר ל"וושינגטון פוסט" כי הדוח מראה שפעולותיה של ישראל עומדות במבחן החוק הבינלאומי. הגורם, שדיבר עם כתבי העיתון האמריקני בעילום שם, אמר שהוא מקווה ששתי המדינות "יחזרו לשיתוף הפעולה שהיה לאבן פינה למען היציבות באזור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק