יעלון. הושאר באפלה (צילום: אוהד צויגנברג, פלאש 90)
"לא התכוונתי לפגוע בקרי". השר יעלון | צילום: אוהד צויגנברג, פלאש 90

בסופו של היום (ג') שבו חוללו דבריו של שר הביטחון על מזכיר המדינה האמריקני קרי סערה דיפלומטית - פרסם השר יעלון התנצלות והבהיר: "לא התכוונתי לפגוע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ישראל וארצות הברית שותפות למאמץ לקידום המשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים בהובלת מזכיר המדינה קרי. אנחנו מעריכים את מאמציו הרבים של מזכיר המדינה למטרה זו", נמסר מלשכת יעלון. "שר הביטחון לא התכוון לפגוע במזכיר המדינה, והוא מתנצל אם מזכיר המדינה נפגע מהדברים שיוחסו לשר".

"להוט לבצע פעולה", נתניהו וקרי (צילום: לע"מ)
ארה"ב תדרוש הבהרה מנתניהו? | צילום: לע"מ

מוקדם יותר הערב אמר גורם אמריקני רשמי לחדשות 2 כי בוושינגטון לא מרוצים מהודעת ההבהרה שפרסם יעלון ודורשים שראש הממשלה נתניהו יפרסם הודעה פומבית מטעמו.

לדברי הגורם האמריקני, בבית הלבן מצפים כי נתניהו יביע אי הסכמה עם הדברים שאמר יעלון נגד קרי וכן נגד חוסר האמון שהפגין יעלון בשיחות בין ישראל לבין הפלסטינים.

"התבטאויות פוגעניות ולא הולמות"

השר יעלון שוחח הערב עם שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו, ואמר לו כי הדברים שפורסמו בשמו נאמרו במסגרת שיחה פרטית שלא נועדה לפרסום וכי לא התכוון לפגוע במזכיר המדינה האמריקני. בתגובה המליץ לו שפירו לפרסם הבהרה רשמית.

הבית הלבן גינה הערב את ההתבטאויות שיוחסו ליעלון. "להביע ספק במניעיו של קרי ולעוות את הצעותיו זה לא משהו שאנחנו מצפים לו משר הביטחון של בת ברית כה קרובה", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני.

גבעת הקפיטול.ישמרו על רוב? (צילום: רויטרס, חדשות)
זעם בוושינגטון | צילום: רויטרס, חדשות

אחר הצהריים ניסה יעלון להרגיע את הסערה שעוררו ההתבטאויות שיוחסו לו. "היחסים בין ארצות הברית וישראל הם אינטימיים ובעלי משמעות רבה עבורנו", אמר יעלון. "ארצות הברית היא ידידתנו הגדולה ביותר ובעלת הברית החשובה ביותר שלנו, וכשיש מחלוקות אנחנו מלבנים אותן בתוך החדר, כולל עם מזכיר המדינה קרי איתו אני מקיים שיחות רבות בנוגע לעתידה של ישראל".

הודעתו לא לא ממש סייעה לרכך את הביקורת בארה"ב. דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן פסקי אמרה כי "הדברים שאמר שר הביטחון הישראלי, אם נכונים - הם פוגעניים ולא הולמים, בהתחשב בעובדה שארה"ב עושה הכל כדי לתמוך בצרכי הביטחון של ישראל".

את דבריה אמרה פסקי במהלך ביקור ברומא, שם נמצא גם מזכיר המדינה האמריקני. "קרי ואנשיו עושים לילות כימים כדי לנסות ולקדם את שיחות המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, מתוך דאגה עמוקה לעתידה של מדינת ישראל", הבהירה דוברת מחלקת המדינה, שאמרה כי "לפקפק במניעיו של מזכיר המדינה האמריקני ולעוות את הצעותיו זה לא משהו שהיינו מצפים לו משר הביטחון של בת ברית כה קרובה".