לבני ואבו מאזן (צילום: רויטרס)
אבו-מאזן ולבני, ארכיון | צילום: רויטרס

השרה ציפי לבני, הממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים התייצבה הערב באולפן "פגוש את העיתונות" והתייחסה לנסיבות שהובילו לקריסת המגעים המדיניים. דבריה עוררו סערה מבית ומחוץ, כשברשות הפלסטינית ובתוך הקואליציה שבה היא חברה תוקפים אותה בחריפות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לבני נשאלה במהלך הריאיון אם היא רואה באבו-מאזן פרטנר לשלום לאחר שהפלסטינים החליטו לנקוט בפנייה חד צדדית לאו"ם ולארגונים בינלאומיים נוספים. היא הדגישה כי "אבו-מאזן יצטרך להוכיח שהוא פרטנר". על כך לא נשארו אדישים בלשכתו של יו"ר הרשות, ודוברו הביע פליאה באשר לדבריה.

"מי שאחראי על הגעת המשא ומתן למבוי סתום היא ממשלת ישראל שממשיכה בבנייה בהתנחלויות ולא ביצעה את שחרור האסירים במסגרת ההסכמות שהיא התחייבה אליהן", אמר הדובר אבו-רודיינה. "לבני יודעת היטב כי עבאס היה בעבר ועדיין מחויב למשא ומתן אמיתי ורציני שיביא לשלום צודק וכולל ולסיום הכיבוש".

בדברים שפורסמו בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", צוטט דוברו של אבו-מאזן כאומר כי "גם האמריקנים וגם הקוורטט מוקירים את עמדתו של עבאס ויודעים שהוא שותף אמיתי לשלום, זאת כמובן אם יהיה שותף לכך גם בצד הישראלי".

אין תמונה
עונה להאשמות, שר השיכון

בבית היהודי עונים ללבני: "נכשלה כישלון חרוץ"

השרה לבני תקפה גם את שותפיה הקואליציוניים מהבית היהודי, שלטענתה ניסו לסכל את מאמציה להגיע להסדר שיאפשר את המשך השיחות. "בנט רק מחכה להזדמנות למנוע מאיתנו הסדר, אז תרשי לי לא לשמוח בשמחתם", טענה. על שר השיכון אורי אריאל שהכריז על בנייה בהתנחלויות אמרה: "הוא ניסה לטרפד את מה שאני עושה יחד עם ראש הממשלה, התוצאה הייתה בעיקר שכל העולם טוען שאנחנו אשמים גם כשפעלנו בצורה ראויה, זה המחיר של הנוכחות של הבית היהודי בממשלה".

בבית היהודי לא נשארו אדישים לדברים, והשיבו אש במהרה. ״אני מציע לשרה לבני לדבוק בעצת חכמים סייג לחכמה שתיקה. החמאה מרוחה על ראשה של השרה לבני שקיבלה אשראי בלתי נגמר לעשיית השלום כולל שחרור מרצחים שפלים, נכשלה כישלון חרוץ וכעת מחפשת את מי להאשים חוץ מעצמה", מסר השר אורי אריאל בתגובה. "הנהי והבכי שלה על הבניה בירושלים וביהודה ושומרון הם לא יותר מדמעות תנין של מי שידעה עליהם מראש כמו גם הפלסטינים והאמריקנים״.

גם יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה נפתלי בנט לא נשאר לביקורת שספגה מפלגתו, וכתב בעמוד הפייסבוק שלו עם צאת השבת כי "אני שומע שיש מי שכבר מאשימה את הבית היהודי (!) בפיצוץ המו"מ. כדאי לה להיזכר ברבי עקיבא שאמר בפרקי אבות: 'סייג לחכמה, שתיקה'", כתב השר.