ימים ספורים לאחר שהמשא ומתן עם הפלסטינים קרס, התייצבה השרה ציפי לבני, הממונה על המגעים המדיניים באולפן "פגוש את העיתונות", והתייחסה לנסיבות שהובילו למשבר האחרון. "הייתה הפרה בוטה של הפלסטינים", אמרה והוסיפה: "צריך להיות תיקון למה שקרה בשבוע האחרון". עם זאת נראה שלבני עוד לא מרימה ידיים לחלוטין, ולטענתה צריך למצוא את הדרך לחזור למסלול השיחות תוך שמירה על האינטרסים הישראליים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לבני נשאלה האם היא רואה ביו"ר הרשות הפלסטינית פרטנר לשלום, גם לאחר הפעולות החד-צדדיות שבהן נקטו הפלסטינים שפנו למוסדות בינלאומיים בניגוד להסכמים עמם. "אבו-מאזן יצטרך להוכיח שהוא פרטנר", היא אומרת.

"אנחנו נמצאים במשבר. היה שבוע לא טוב ונצטרך לראות איך לתקן. זה משבר אמיתי, לא פשוט ומסובך מאוד", הודתה השרה. "השאלה היא לא מי אשם, אני יודעת מה קרה עובדתית - החתימה הייתה הפרה וטעות גדולה שתקשה עלינו לחזור למצב הרגיל".

לדבריה, "היינו אחרי ימים מאומצים על סגירת עסקה שתאפשר התקדמות. הפלסטינים ידעו את זה, היה ברור שלא יהיה אפשר לשחרר את אותה קבוצה של מחבלים בלי שתהיה חבילה אחרת שכללה שורה של דברים שיאפשרו לנו להגיע לממשלה ולאשר את זה".

בתקשורת הפלסטינים מדווחים כי לבני, עריקאת ואינדיק צפויים להיפגש מחר לפגישה נוספת, שלישית במספר על מנת לנסות ולהציל את המגעים מקריסה סופית. השרה לא התייחסה לבאות, אלא דווקא למפגש מיום חמישי הקרוב, שהוגדר כ"שדה קרב". לדברי לבני, "הייתה פגישה מאוד קשה, הגעתי עם אמירה מאוד חדה על המעשה שהם עשו. הם שמעו מה זה עושה לתהליך השלום עבורנו".

"מעורבות לא ראויה", לבני וקרי (צילום: AP)
"הפלסטינים הפרו התחייבויות" | צילום: AP

לבני נגד הבית היהודי: "אורי אריאל מנסה לטרפד את המגעים"

לבני מתחה ביקורת חריפה על הצעד הפלסטיני שהגיע זמן קצר לפני שהממשלה אמורה הייתה להתכנס על מנת לאשר את שחרורם של האסירים. "הצעד שהם עשו מפר באותן בוטה והם יודעים את זה", הדגישה.

בקואליציה היו לא מעט גורמים שהתנגדו במפורש להסכם, והשר לבני תקפה את התנהלותם בחריפות. "בנט רק מחכה להזדמנות למנוע מאיתנו הסדר, אז תרשי לי לא לשמוח בשמחתם", טענה. על שר השיכון אורי אריאל שהכריז על בנייה בהתנחלויות אמרה: "הוא ניסה לטרפד את מה שאני עושה יחד עם ראש הממשלה, התוצאה הייתה בעיקר שכל העולם טוען שאנחנו אשמים גם כשפעלנו בצורה ראויה, זה המחיר של הנוכחות של הבית היהודי בממשלה".

על הנכונות של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי להמשיך לפעול על מנת לקרב בין הצדדים אמרה השרה לבני: "הוא לא יאומן, הוא משקיע בלי גבול. טוב שהאמריקנים בתמונה והיו מעורבים כי שני הצדדים עוסקים לא רק במה שנכון להם".