לא הוטרד. הנשיא אובמה (צילום: הבית הלבן)
אובמה, כפי שצולם במהלך שיחתו אמש עם ראש הממשלה | צילום: הבית הלבן

שיחת הטלפון שקיימו אמש נשיא ארצות הברית ברק אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו כונתה בהדדיות "נינוחה", אולם תמונתו של אובמה המתפרסמת הבוקר מעניקה לכינוי הזה משמעות חדשה. הנשיא האמריקני תועד כשהוא יושב בלשכתו בבית הלבן, כשרגליו מונחות על השולחן בעודו מחזיק בידו האחת את שפורפרת הטלפון.

השיחה בין השניים כונתה בכלי תקשורת רבים כ"שיחת פיוס", על רקע המתיחות בין וושינגטון לירושלים מאז התמנתה הממשלה החדשה בישראל. "השיחה הייתה חיובית ועסקה בשורה של נושאים", אמרו הלילה בלשכת ראש הממשלה.

במהלך השיחה, עדכן נתניהו את אובמה, בין היתר, על כוונתו לשאת בתחילת השבוע הבא נאום מדיני, בו הוא מתכוון לפרוס את קווי מדיניותו להשגת שלום וביטחון. "הנשיא אובמה אמר שהוא מצפה לשמוע בעניין את הנאום", נמסר מלשכת ראש הממשלה. בסיום שיחת הטלפון סיכמו שני המנהיגים להמשיך ולשמור ביניהם על קשר פתוח ורצוף.

בבית הלבן הגדירו את השיחה כעניינית ואמרו שהנשיא האמריקני הדגיש בפני ראש הממשלה את הקווים עליהם דיבר בנאומו האחרון בקהיר, כולל מחויבותו לביטחונה של ישראל.

"פתרון הסכסוך - בתוך שנתיים"

משעל. עוזב (צילום: חדשות 2)
משעל. ינאם גם | צילום: חדשות 2

במקביל מדווח הבוקר העיתון "א-שרק אל-אווסט" הרואה אור בלונדון כי הנשיא האמריקני הציג בפני ראש הממשלה נתניהו תכנית לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני בתוך כשנתיים. על פי הדיווח, קיבל נתניהו ארכה של שישה שבועות מיום נאומו של אובמה בקהיר - להשיב על התכנית.

גורמים מצריים שדיברו עם כתב העיתון אמרו כי התכנית הוצגה גם לבכירי הממשל המצרי בשל ראייתו של אובמה בפילוג הפלסטיני כמכשול עיקרי בהגעה להסכם בין ישראל לפלסטינים. על כן ביקש אובמה לזרז ככל שניתן את שיחות הפיוס בין הגורמים הפלסטיניים - בתיווך מצרי.

ואילו העיתון הערבי "אל-קודס אל-ערבי", היוצא אף הוא בלונדון, מדווח הבוקר כי לאחר נאומו של אובמה בשבוע שעבר, ולאחר נאומו הצפוי של בנימין נתניהו בשבוע הבא, צפוי גם ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל, לשאת נאום מדיני.

על פי הדיווח, מפי מקורות פלסטיניים בכירים, נאומו של משעל צפוי גם כן להיערך בשבוע הבא, אם כי הוא עדיין "בוחן מספר אלטרנטיבות לאסטרטגיה החדשה בה החמאס מעוניין לנקוט".

בהכנת הידיעה השתתפו אודי סגל, עמית ולדמן ותום שרון

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

הווידאופדיה: ברק אובמה