בחלוף הימים נראה כי מתקפת ההתבטאויות הטורקית על ישראל רק מחריפה: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן תוקף היום את עמיתו הישראלי בנימין נתניהו וטוען - "נתניהו הוא המכשול הגדול ביות לשלום במזרח התיכון".

ארדואן אמר את הדברים בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית הציבורית PBS. לדבריו, "מבלי התנצלות של ישראל על אירועי המשט - טורקיה לא תמשיך להחזיק בתפקיד מתווך בשיחות של ישראל עם הפלסטינים".

התבטאותו החריפה של ארדואן באה שעות בודדות בלבד לאחר התבטאות אחרת, של גורם רשמי בטורקיה, בעניין פרשיית סגירת המרחב האווירי הטורקי בפני מטוסים צבאיים ישראליים. "לנו לא איכפת. זו יכולה להיות טיסה לאושוויץ, זו יכולה להיות טיסה לדיסנילנד - בשבילנו זה אותו הדבר", כך צוטט הדובר בעיתון "פייננשל טיימס". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים על המשבר עם טורקיה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הגורם הטורקי אישר כי ימים אחדים לאחר אירועי המשט נדחתה בקשה שהוגשה מישראל לאפשר למטוס צה"ל לעבור במרחב האווירי של טורקיה, בדרך לסיור הקצינים במחנות ההשמדה. עם זאת, דחה את הטענה כי טורקיה סימנה את הטיסה הזו באופן מיוחד בשל היעד שלה, ואמר כי היעד כלל לא רלוונטי.

טיסת צה"ל לפולין נאלצה לשנות כיוון

בתחילת השבוע פורסם כי מטוס תובלה צה"לי שהוביל קבוצת קצינים ונגדים לביקור במחנות ההשמדה בפולין נאלץ לשנות את מסלול הטיסה שלו, לאחר שטורקיה מנעה ממנו לעבור במרחב האווירי שלה.

הטיסות של צה"ל לפולין במסגרת פרויקט "עדים במדים", במהלכו מבקרים אנשי קבע בצה"ל במחנות ההשמדה בפולין ולומדים אודות השואה, עוברות בצורה קבועה מעל טורקיה. יש לציין כי הקבוצה הזו, שהובילה יותר ממאה קצינים ונגדים, לא ידעה על השינוי במסלול, שגרם להארכת זמן הטיסה.

בצה"ל בחרו שלא להגיב על הידיעה, כנראה על מנת שלא להעמיק את הקרע בין המדינות. במקביל, חשוב לציין כי היחסים הבטחוניים בין שתי המדינות עדיין תקינים בשלב הזה: משלחת ביטחונית מטורקיה ביקרה בישראל בחודש האחרון כדי לבחון רכש של מערכות מזל"טים אותם רכשו מהתעשייה האווירית.

ארדואן: "להתייחס לישראל כמו לקוריאה הצפונית"

ההתבטאויות הלילה מצטרפות להשתלחות חסרת רסן של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמש, בשולי ועידת ה-G-20. "לישראל יש פצצות אטום, היא ממאנת לחתום על אמנת הגרעין הבינלאומית - אבל אף אחד לא מטיל עליה סנקציות", טען ארדואן. "איך אתם מסבירים את זה? ובכן, כנראה שהעולם אינו מקום הוגן. יש להתייחס לישראל ולגנות אותה כפי שמגנים את קוריאה הצפונית".

כמה שעות קודם לכן דווח כי ארדואן חילק למנהיגי העולם בוועידה העתקים של דוחות נתיחת הגופות של תשעת הרוגי המשט.

עם זאת, אמר ראש ממשלת טורקיה כי יסכים לחדש את התיווך בין ישראל לבין סוריה, אם שני הצדדים יראו נכונות לכך. "סוריה הייתה מוכנה להמשיך בשיחות, אבל הבעיה היא הממשלה בישראל, שאינה מיישרת קו עם החוק הבינלאומי", אמר ארדואן.

משבר עם טורקיה - סיקור מיוחד:

ארדואן: "ישראל - כמו קוריאה הצפונית"

דיווח: טורקיה סגרה המרחב האווירי למטוסים מישראל

טיסת צה"ל לא הורשתה לעבור בשמי טורקיה

סרט טורקי: הרצל משחד את הסולטאן

טורקיה מחרימה את יד ושם

טורקיה: לא צריכים תיירים מישראל

טורקיה מודיעה על הקפאת יחסיה עם ישראל

פואד בן אליעזר: משהו התהפך אצל ארדואן

וושינגטון לאנקרה: אל תנטשי את המערב