האם בנימין נתניהו הולך בדרכו של יצחק רבין ז"ל ומעניק לסורים "פיקדון" חדש? רשת אל-ערביה מדווחת הבוקר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר מסר לנשיא הסורי בשאר אסד ולפיו הוא מוכן לחידוש המו"מ הישיר "על בסיס חזרה לגבולות 1967".

על פי הדיווח, במהלך פגישתו אתמול עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי בפריז, העביר נתניהו איגרת לאסד בה הוא מביע את נכונותה של ישראל לסגת מן הגולן במסגרת הסכם שלום עם הסורים. "בכיר ישראלי אמר שנתניהו מוכן לפגוש את בשאר אסד בכל מקום ובכל זמן", נמסר בדיווח. "צרפת תעביר את ההצעה מישראל לאסד, לפיה ישראל מוכנה למו"מ ישיר על בסיס גבולות 1967, ולמעשה מדובר בחלופה חדשה ל'פיקדון רבין'".

כלי תקשורת ערביים אחרים מדווחים, כי דווקא התבטאויותיו של נתניהו לפיו יהיה "מוכן להגיע לכל מקום בעולם כדי לפתוח במשא ומתן עם סוריה - ללא תנאים מוקדמים", היא שיוצרת את הציפייה בדמשק. 

הפגישה בין שני המנהיגים נמשכה למעלה משעה וחצי, ונערכה באגף המגורים של ארמון האליזה. השניים דנו בארבע עיניים ובין השאר עסקו גם בנושא הגרעין האירני והמשא ומתן מול הפלסטינים.

גורם בלשכת ראש הממשלה הכחיש הבוקר את הדיווחים באל-ערביה, ואמר כי אין להם כל שחר.

נשיא סוריה נוחת בפריז

היום יגיע לפריז נשיא סוריה, ומחר צפוי סרקוזי להעביר את המסר מנתניהו. רשת אל-ערביה מדווחת, כי בפגישת אסד-סרקוזי "תוצג חלופה חדשה לפיקדון רבין".

את העמדה הסורית יהיה מעניין לשמוע, במיוחד לאור הצהרותיו האחרונות של הנשיא הסורי השבוע בכינוס ארגון הוועידה האיסלאמית באיסטנבול. "כשלון המשא ומתן בהשבת הזכויות לסוריה - משמעותו שימוש בהתנגדות כפתרון אלטרנטיבי", אמר אסד בנאום. "ההתנגדות לכיבוש היא חובה לאומית", הוא הוסיף.

"עם זאת", הדגיש הנשיא הסורי, "אין הדבר נוגד כלל את רצוננו להשיג את השלום הכולל ובר הקיימא". אסד הבהיר במהלך דבריו בכינוס, את תנאיה של סוריה במשא ומתן. "הוא חייב להתנהל על בסיס השבתן של האדמות הכבושות - ובראשן הגולן הסורי הכבוש", הדגיש, ולא שכח להתייחס גם לאירועים האחרונים בירושלים.

בהכנת הידיעה השתתף אודי סגל