ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר היום כי הוא הציג בפני אבו-מאזן הצעה "שמעולם לא הוצעה על ידי שום ראש ממשלה בהיסטוריה של מדינת ישראל". הערב אנחנו מפרסמים לראשונה בחדשות 2 מעט מההצעה הזו.

לחדשות 2 נודע כי במהלך פגישה בין אולמרט לאבו-מאזן בחודש ספטמבר שעבר, הציג ראש הממשלה בפני יו"ר הרשות הפלסטינית מפת גבולות מפורטת שמציגה למעשה את ההצעה הישראלית לחלוקת השטח. המפה כללה גם את חלוקת ירושלים, פירוט השכונות במזרח ירושלים שיועברו לפלסטינים ואת "בינאום" העיר העתיקה.

במפה צויינו גם השטחים שישראל מציעה בתמורה לגושי ההתיישבות במסגרת עיקרון חילופי השטחים. עוד מתברר כי ההצעה הייתה נדיבה מהצעתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ליאסר ערפאת בזמנו.

"בוא תחתום"

אולמרט ביקש מאבו מאזן להחליט בנוגע לההצעה ולחתום עליה. אבו מאזן ביקש לקחת איתו את המפה על מנת לבחון אותה בפרוטרוט. אולמרט סירב לכך, כדי שלא להשאיר בידי הפלסטינים הוכחה להצעה הישראלית. "זה קרה לפני למעלה מחצי שנה", אמר היום אולמרט. "אמרתי לו - בוא תחתום. אני עדיין מחכה לתשובה".

אולמרט הוסיף: "אנחנו חייבים להגיע במלוא העוצמה להסדרים. שאף אחד שלא ישלה את עצמו, בלי סיסמאות ובלי הוקוס ופוקוס. אפשר להגיע להסדרים רק בדרך אחת: בדרך של ויתורים. גם אצל הפלסטינים וגם אצל הסורים. אסור לנו להיתפס בתירוץ שהם לא בשלים להסכם כדי לחפות על העובדה שאנחנו גם כן לא מוכנים לעשות את הוויתורים".

ראש הממשלה גם פירט על השיחות עם דמשק. "הסורים ידעו בדיוק שאני מבין מה הוויתור שמתחייב מישראל כדי להגיע לשלום איתם", אמר אולמרט. "אם הייתי משוכנע שהסורים היו מבינים מה שהם צריכים להבין, היינו מתקרבים".

האם אולמרט הודה בתקיפה בסודן?