האם מדינת ישראל לוקחת אחריות על תקיפת משאיות הנשק בסודן שיועדו לחמאס? רמז ניתן למצוא בדברים שאמר אחר הצהריים ראש הממשלה אהוד אולמרט. "נפעל בכל מקום, מקום יותר קרוב, מקום יותר רחוק, לחיזוק ההרתעה ולחיזוק דימוי ההרתעה", אמר אולמרט בהרצאה במרכז הבינתחומי בהרצליה.

"זה נכון לגבי הצפון, זה נכון לגבי הדרום", הוסיף ראש הממשלה באחד הנאומים הדרמטיים ביותר שלו, רגעים לפני סיום כהונתו. "בסדרה של אירועים, אין טעם להיכנס לפירוטים. מי שצריך לדעת יודע שאין מקום שבו מדינת ישראל לא יכולה לפעול".

רשת CBS דיווחה הבוקר כי בזמן הלחימה בעזה בינואר האחרון, חיל האוויר הישראלי תקף גם בסודן שנמצאת הרחק מגבול ישראל-עזה - 1,400 קילומטר משטח ישראל. מקורות אמריקנים סיפרו שבמהלך מבצע "עופרת יצוקה" מטוסים של צה"ל הפציצו שיירת משאיות שעשתה את דרכה אל הגבול עם מצרים. המשאיות נשאו נשק ותחמושת שהיו מיועדים להגיע לידי חמאס דרך הגבול עם מצרים.

מטוס סופה ישראלי (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
דיווח: חיל האוויר תקף בסודן | צילום: רויטרס, חדשות

"המודיעין הישראלי חשף את התחמושת שהובילו 17 משאיות מסודן בדרכן צפונה, לגבול עם מצרים, במטרה להעביר את ציוד הלחימה לידי כוחות החמאס שנלחמו באותו זמן בצבא הישראלי בעזה", סיפר המקור ל-CBS. "מטוסי חיל האוויר תקפו את השיירה".

הצעה נדיבה במיוחד?

בנאומו היום גם חשף אולמרט פרטים חדשים על המשא ומתן עם הפלסטינים. "הייתה נקודה אחת שבה הצעתי לאבו-מאזן הצעה שמעולה לא הוצעה על ידי אף ראש ממשלה", סיפר אולמרט. "ההצעה נגעה בלבות של כל הבעיות ובעצבים החשופים ביותר".

צפו בסיפורים המעניינים של 9.11 לאורך השנים (צילום: רויטרס)
אולמרט מחכה לתשובת אבו-מאזן | צילום: רויטרס

לדברי ראש, הממשלה ההצעה הוצעה ליו"ר הרשות הפלסטינית לפני חצי שנה. "אמרתי לו - בוא תחתום", אמר אולמרט. "אני עדיין מחכה לתשובה".

"אנחנו חייבים להגיע במלוא העוצמה להסדרים", המשיך אולמרט במשנתו המדינית רגע לפני שהוא מפנה את כסא ראש הממשלה. "שאף אחד שלא ישלה את עצמו, בלי סיסמאות ובלי הוקוס ופוקוס. אפשר להגיע להסדרים רק בדרך אחת: בדרך של ויתורים. גם אצל הפלסטינים וגם אצל הסורים. אסור לנו להיתפס בתירוץ שהם לא בשלים להסכם כדי לחפות על העובדה שאנחנו גם כן לא מוכנים לעשות את הוויתורים".

אולמרט גם פירט על השיחות עם דמשק. "הסורים ידעו בדיוק שאני מבין מה הוויתור שמתחייב מישראל כדי להגיע לשלום איתם", אמר אולמרט. "אם הייתי משוכנע שהסורים היו מבינים מה שהם צריכים להבין, היינו מתקרבים".

ראש הממשלה גם התייחס למה שהוא רואה כאיום הגדול ביותר - האיום האירני. "הגורם המרכזי שצריך להוביל את המאבק באירן הוא ארה"ב יחד עם בנות בריתה, שאנחנו חלק מהן", אמר אולמרט. "לא כל מה שנחשף מעל פני השטח מייצג את המדיניות האמיתית. יש הרבה מה לעשות. זו לא בחירה בין מלחמה כוללת לבין מחדל כולל".

ברכות לביבי

"תגובה קשה יותר במידת הצורך". נתניהו (צילום: חדשות 2)
בנימין נתניהו. כבר יודע כמה התפקיד קשה | צילום: חדשות 2

במה שנשמע יותר כנאום פרידה, מצא אולמרט גם זמן לברך את מי שיחליפו בתפקיד. "בשבוע הבא תקום ממשלה חדשה בישראל", אמר אולמרט. "אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזאת כדי לברך את בנימין נתניהו על בחירתו. אני מאחל לו מעומק הלב שהוא יצליח בתפקיד של ראש ממשלה בישראל".

אולמרט שיתף את הקהל גם בפרטים על פגישה עם נתניהו, כאשר הוא היה זה שנכנס לבית ראש הממשלה. "הייתה לנו שיחה מאד ידידותית ועניינית", סיפר אולמרט. "בסופה של השיחה ביבי טפח לי על הכתף ואמר לי: 'זה תפקיד קשה, קח את זה בחשבון'. עכשיו אני יודע שהוא צודק. אני לא צריך עכשיו להגיד לו את זה, הוא כבר יודע".

פרשנות: ההבסיס לתקיפה - מודיעין מדוייק מאד

בכירים סודנים: בוצעה תקיפה בשטחנו