ביום בו מציינים בישראל שלוש שנים לחטיפתו של החייל החטוף גלעד שליט, בחמאס אומרים כי המשא ומתן לשחרורו לא מתקדם. "אין התקדמות במשא ומתן ואין משא ומתן רציני", אמר הבוקר אוסמה מזיני, מחזיק תיק שליט בחמאס, בריאיון לתחנת הטלוויזיה של חמאס הבוקר. 

מזיני נשאל לגבי מצבו הבריאותי של שליט, אבל סירב להעניק תשובות. "אנחנו לא יכולים להגיד אם שליט חי או מת", הבהיר. "לא ניתן אינפורמציה בחינם. אנחנו לא יכולים לתת לאף אחד, כולל לצלב האדום לראות אותו, כדי להגן עליו שאף אחד לא יגלה איפה הוא וירצח אותו".

מחזיק תיק שליט ניסה להפעיל לחץ על ישראל. "יכול להיות שגלעד שליט יהפוך להיות כמו רון ארד, אם הממשלה הישראלית לא תעשה כלום", איים מזיני, וגלגל את האחריות למגרש הישראלי. "הממשלה הישראלית תחליט כמה זמן נחזיק בו, והתנאים שלנו לשחרורו לא השתנו".

הערב: הפגנת מחאה לשחרור שליט בתל אביב

הערב תתקיים מול משרד הביטחון בקריה בתל אביב הפגנה המונית שבה יכריזו בני המשפחה על ייסודו של ארגון חדש, "צבא החברים של גלעד", שירכז את כל פעולות המטה למען שחרורו. אנחנו נעביר כאן באתר בשידור חי את ההפגנה החל מהשעה 19:00.

ראש הממשלה נתניהו העלה את נושא שחרורו של גלעד שליט בפגישתו אמש עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, שכבר נדרש בעבר לנושא מאחר ושליט מחזיק גם באזרחות צרפתית. בצאתו מהפגישה קרא נתניהו לתקשורת בצרפת להעלות את עניין שליט לסדר היום, והזכיר לעיתונאים ששליט מוחזק בבור אפל והחמאס מונע ממנו אפילו ביקור של הצלב האדום.

"לא מאמינים לשמועות"

גלעד שליט. ארכיון
שלוש שני בשבי. גלעד שליט | צילום: חדשות2

אחיו של גלעד, יואל שליט, מבקש להעביר היום מסר באמצעותנו. "גלעד, הייתי רוצה שתדע שעושים הכול בשבילך, תחזיק מעמד", הוא אומר בריאיון מיוחד לחדשות 2 באינטרנט. יואל הוא אחיו הגדול של גלעד. הוא מסתכל על המאבק לשחרורו שנמשך כבר שלוש שנים בראייה לאחור עם תחושה של אכזבה עמוקה. "אף אחד לא חלם על זמן כל כך ארוך של שלוש שנים", הוא אומר. "חשבנו שזה יסתיים הרבה לפני, וזה הידרדר עד עכשיו".

הזמן, מבחינתו אינו נמדד בשנים, אלא ביום ועוד יום של דאגה והמתנה מתוחה. "שלוש שנים זאת הזדמנות לציין את התקופה הלא הגיונית שגלעד נמצא בשבי", אומר יואל בכאב.

בשבועות האחרונים חזר מטה המאבק לשחרור שליט לפעול ביתר שאת למען העלאת הנושא על סדר היום, לאחר תקופה שבה ניתנה מעין "תקופת חסד" לראש הממשלה החדש בנימין נתניהו. לשאלה האם הפעילויות האחרונות מקרבות את הבאתו של גלעד, עונה יואל בזהירות: "אי אפשר לדעת, אנחנו עושים מה שאנחנו יכולים. זה מה שאנחנו יכולים ואין לנו אופציה אחרת. אנחנו מקווים שהפעולות האלה יביאו את השינוי".

 גלעד שליט נמצא 1096 ימים בשבי חמאס בעזה

הווידאופדיה: גלעד שליט

מה יכול היה גלעד לעשות ב-3 שנים?

למען שליט: חוסמים מעברים לעזה

צפו בנועם שליט תוקף את אולמרט

אביבה שליט: מספר הימים לא נתפס