השליח לשעבר מרטין אינדיק (צילום: AP)
ריכל על ישראל? אינדיק | צילום: AP

"הטון היה מרושע. אינדיק האשים רק את ישראל, חברי צוותו צחקו": שלושה שבועות לאחר פקיעת תאריך היעד לסבב השיחות עם הפלסטינים והשעיית המו"מ, נראה כי הולכים ומתרבים הקולות בקרב בכירי הממשל האמריקני לפיהם מי שאשמה בקריסת המגעים היא ישראל - ואך ורק היא - כך לפחות על פי דיווח בעיתון האמריקני " The Washington Free Beacon".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח בעיתון, המזוהה עם הפלג השמרני במדינה, במהלך בילוי של השליח האמריקני למזרח התיכון, מרטין אינדיק, בבר יוקרתי בבירה בחברת כמה מיועציו - הוא דיבר על כישלון שיחות המשא ומתן, האשים בכך רק את ישראל ועשה זאת תוך שימוש בביטויים חריפים במיוחד.
אדם שנכח בבר של מלון ריץ' קרלטון ששום זיהה את אינדיק, שמע אותו מגנה את ישראל ומטיל עליה את מלוא האחריות על כישלון השיחות - והוא זה שהעביר את המידע ה"מפליל" לעיתון.

ממשל טראמפ שואף ל"הסכם כולל" (צילום: רויטרס)
לכישלון השיחות יש רק אחראית אחת? | צילום: רויטרס


"הטון היה מרושע", סיפר. "במשך 30 דקות בהן שוחחו אינדיק ועמיתיו, אף אחד מבין יושבי השולחן לא הזכיר אפילו מעשה שלילי אחד שעשו הפלסטינים", הוסיף ואמר כי "לא הייתה להם טיפת ביקורת עצמית". לדבריו, "הצוות של אינדיק כל כך התענג על הביקורת שהוא השמיע כלפי ישראל בדבריו, מה שהביא אותם לצחוק רם".

החבורה שישבה סביב השולחן ושתתה "הפיקה הנאה רבה מהדברים שהטיח אינדיק בישראל", כך לפי המקור. "הדברים שאמר בפומבי והיו נחשבים לחמורים, היו כאין וכאפס לעומת מה שנאמר בפרטיות סביב השולחן", דווח בעיתון. עוד דווח כי בדבריו, הפנה אינדיק אצבע מאשימה לעבר השר בנט ובכירים נוספים בממשלה, שעודדו בנייה בהתנחלויות - מה שהביא לכישלון השיחות.

בתגובה לפרסום, מיהרה מחלקת המדינה האמריקנית להכחיש את הדיווח: "מה שקראתם הוא לא נכון ובפירוש לא קרה", מסרה מארי הארף, דוברת מחלקת המדינה, לעיתונאים. "אינדיק חזר מנאום בוועידת המזרח הקרוב, שוחח כמה דקות עם חברי צוותו ולא אמר מילה אחת על ישראל", הבהירה.

 דיווח: גם אובמה האשים את ישראל בכישלון השיחות

לקולות שהשמיע לכאורה אינדיק, הצטרף אמש לא פחות מנשיא ארה"ב, ברק אובמה - כך על פי ה"ניו יורק טיימס". גורם בכיר בבית הלבן צוטט בעיתון באומרו כי הנשיא אובמה הפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל בכך שהיא זו שהכשילה את המשא ומתן בשל הבנייה בהתנחלויות: "בכל פעם שהגענו לצומת במשא ומתן - ישראל הודיעה על בנייה ובעצם 'תקעה מקל' בגלגלי השיחות'".

מסר ישיר לאובמה בסרטון עריפת הראש (צילום: AP)
גם הוא מאשים את ישראל? אובמה | צילום: AP

למרות הדברים הקשים לכאורה, אמש (ו') נועד מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עם השרה ציפי לבני בלונדון - לראשונה אחרי קריסת השיחות עם הפלסטינים. גורמים אמריקניים רשמיים אישרו את דבר הפגישה בין השניים והדגישו כי הפגישה לא תוכננה מראש וכי הוחלט לנצל את העובדה ששני האישים נמצאים בלונדון למטרות שונות.

בהמשך, נועדה לבני לראשונה גם עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, שנכח אף הוא בעיר. על פי גורמים שונים בירושלים, ראש הממשלה נתניהו ששמע על הפגישה הביע זעם על כך שהתקיימה. מקורות אחרים מסרו כי ידע על הפגישה מראש ואישר את דבר קיומה.

לבני ואבו מאזן, ארכיון (צילום: פלאש 90, עמוס בן גרשון, חדשות)
נועדו בלונדון. לבני ואבו מאזן | צילום: פלאש 90, עמוס בן גרשון, חדשות

אתמול נועד קרי בלונדון גם עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. "קרי שב והדגיש שעל הממשלה הפלסטינית להכיר בישראל, להתחייב להפסקת האלימות ולעמוד בהסכמים קודמים", מסר גורם אמריקני רשמי. "קרי קרא לשני הצדדים להימנע מצעדים שלא יועילו למצב".