"לאף אחד אין אשליות" - זה המסר של שר החוץ אביגדור ליברמן בנוגע למשא ומתן עם הפלסטינים. בנאום מדיני במשרד החוץ הוא הביע הערכה למאמצים של מזכיר המדינה האמריקני קרי בנושא, והדגיש כי לא יתמוך באף הצעה שלא תכלול חילופי שטחים. את נאומו של ליברמן העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא מסתיר שניהלתי ואני מנהל לא מעט מגעים ושיחות עם גורמים בצד השני - כאלה שמקורבים לאבו מאזן וכאלה שנגדו", אמר שר החוץ במהלך הכנס השנתי של ראשי הנציגויות של משרד החוץ. "אני יכול להגיד בצורה ברורה שלאף אחד אין אשליות, הדרך היא קשה וארוכה וטוב שלפחות לכולם ברור שהיא קשה. חשוב לחשוב לא רק על חתימת ההסכם, אלא מה יקרה יום למחרת, איך תשפיע הזיקה בין מדינה פלסטינית עצמאית לערביי ישראל שמגדירים עצמם פלסטינים".

שר החוץ הבהיר כי זכות השיבה לא תיכלל בהסכם גם לא "לפלסטיני אחד". "ללא חילופי שטחים ואוכלוסיות לא אתמוך בזה, העברתי את המסר הזה לכולם, זה התנאי הבסיסי". ליברמן הסביר כי לא יהיה מדובר בטרנספר: "זה לא כמו התנתקות, במקרה של חילופי שטחים, אף אחד לא מגורש. רק הגבול יזוז לכיוון מה שהיום פחות או יותר כביש 6".  

מעדיף לא לשחרר אסירים. ליברמן עם קרי (צילום: AP)
ליברמן וקרי בסוף השבוע | צילום: AP

"נקבל החלטות באופן עצמאי בנושא אירן"

באשר ליחסים עם ארה"ב, הוא הבהיר שצריך לחשוב לא רק על איך להיעזר באמריקנים אלא איך ישראל הקטנה יכולה לסייע לוושינגטון. עם זאת, ציין ליברמן כי ישראל תקבל החלטות בצורה עצמאית לגבי האיום האירני.

"לגבי הסכם ז'נווה, אנו נעקוב מקרוב אחרי יישום ההסכם ונמתין, אך בסופו של דבר האחריות של אזרחי ישראל מוטלת על ממשלת ישראל ונקבל את כל ההחלטות באופן עצמאי בהתאם לאותן מסקנות וממצאים שנקבל מכל הגופים המעורבים בנושא", הדגיש שר החוץ.

"גם עכשיו כשאנו במפגש הזה יושבים ומדברים הצנטריפוגות ממשיכות להסתובב ולהעשיר אורניום", אמר ליברמן. "כל הסיפורים שהם רוצים לפתח ולהעשיר אורניום לצרכי שלום זה כמו שמישהו יגיד שאני צריך סכין קומנדו עם להב באורך 30 ס"מ כדי למרוח ריבה על הלחם. כל מי שבר דעת יודע על מה מדובר ולמה חותרים האירנים".