קרי לא מוותר (צילום: עמוס בן גרשום-לע"מ)
קרי ונתניהו בפגישתם | צילום: עמוס בן גרשום-לע"מ

ארה"ב לא מרפה, ובשלושת הימים האחרונים מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נועד עם בכירים בישראל וברשות הפלסטינית במטרה להשיג הסכם מסגרת. בניגוד לדיווחים האחרונים, הבוקר (א') נודע כי כחלק ממאמציו, כבר הערב ישוב קרי לישראל כדי להפעיל לחץ על שני הצדדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר התייחס קרי להמשך המגעים והבטיח כי ההסכם שמציעה ארה"ב לישראל ולפלסטינים הוא הגון ומאוזן לשני הצדדים. "אני יכול להבטיח שהנשיא אובמה ואני מחויבים למצוא פתרונות שישפרו את הביטחון של כל תושבי האזור", אמר.

"אלו היו ימים פרודוקטיביים", אמר קרי בתום ביקורו שארך שלושה ימים. "היו לנו שיחות מאוד חיוביות, רציניות ואינטנסיביות", הוסיף מזכיר המדינה. לדברי קרי, כל הסוגיות המרכזיות - גבולות, הסדרי ביטחון, פליטים וירושלים - עלו לדיון.

בינתיים, טס מזכיר המדינה האמריקני לפגישות מדיניות בירדן ובערב הסעודית, כחלק ממאמצי השלום במזרח התיכון. בימים האחרונים הוא נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ אביגדור ליברמן ועם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן.

"השביל נהיה ברור יותר, הפאזל נהיה מוגדר יותר. כעת ברור לכולם מהן הבחירות הקשות הצפויות", הדגיש קרי, שציין כי לא היה נוסע לפגוש את מלך ירדן ומלך ערב הסעודית אם לא היה מאמין שההסכם מוחשי.

קרי ואבו מאזן (צילום: רויטרס)
אבו מאזן וקרי | צילום: רויטרס

"קווי 67? נחליף את הממשלה"

בפגישה אמש עם נתניהו, הדגיש בפניו האחרון כי שבכל הנוגע לנושאי הביטחון, ישראל תקבע בעצמה ולא תקבל תכתיבים של זמנים. נתניהו התכוון בכך לנושא הסדרי הביטחון, עם דגש על הנוכחות הישראלית בבקעה הירדן.

בבית היהודי מודאגים מהאפשרות שראש הממשלה יתגמש. יו"ר סיעה ח"כ איילת שקד אמרה הבוקר כי "ממשלה שמסכימה לקווי 67 היא ממשלת התאבדות לאומית. לא ניקח בה חלק ונדאג להחליף אותה". שקד הדגישה כי על ישראל להילחם בקמפיינים הקוראים לחרם על ישראל: "לדברי קרי, לבני וכל הדוחפים למשא ומתן זה האיום הגדול ביותר על מדינת ישראל".