כמה מבזבזים שאר מנהיגי העולם? (צילום: רויטרס)
נתניהו וסרקוזי. פגישה בארבע עיניים | צילום: רויטרס

מה באמת קרה בפגישה בארבע עיניים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי? העיתון הלונדוני "אל-חייאת" מדווח הבוקר כי נשיא צרפת הציג בפני נתניהו מספר דרכים באמצעותן ניתן יהיה לחדש את תהליך השלום במסלול הפלסטיני - לצד הדיון על תהליך השלום מול הסורים. "הפגישה עסקה גם בהתנחלויות ובמצב בו מצוי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן", דווח בעיתון.

על פי הדיווח, מפי מקורות בצרפת, שוחח סרקוזי עם אבו מאזן ערב הגעתו של נתניהו לפריז. "גם לאחר הפגישה בין השניים שוחח סרקוזי עם יו"ר הרשות הפלסטינית", צוטטו המקורות בעיתון. לדבריהם, "נתניהו הביע צער בפגישה על החלטתו של אבו מאזן שלא להתמודד בבחירות הבאות ברשות הפלסטינית".

עם זאת, המקורות סירבו בשלב זה לומר אילו רעיונות בדיוק הועלו לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. הם הסתפקו באומרם כי "כל הצעה שהעלה נשיא צרפת מניחה בבסיסה את המעורבות האמריקנית במשא ומתן". המקורות ציינו כי גם סרקוזי מבין כי לא ניתן להניע כל מהלך באזור ללא דחיפה של וושינגטון.

השניים, על פי הדיווח, דנו גם בנושא האירני - בו התגלעו חילוקי דעות. "צרפת רוצה להמשיך בדרך הדיפלומטית ובדרישה מאירן ליישם את מחויבויותיה הבינלאומיות, בעוד שנתניהו כלל אינו שולל פעולה צבאית באירן", צוטטו המקורות בעיתון.

דיווח: "נתניהו כתב איגרת לאסד: מוכן לרדת מהגולן"

אבו מאזן. פתח בבליץ דיפלומטי (צילום: רויטרס)
אבו מאזן. נתניהו הביע צער על ההחלטה | צילום: רויטרס

אתמול דיווחה רשת הטלוויזיה "אל-ערבייה" כי נתניהו העביר מסר לסרקוזי במהלך הפגישה, אותו ביקש שיעביר לנשיא סוריה, ולפיו הוא מוכן לחדש את המשא ומתן הישיר "על בסיס חזרה לגבולות 1967". גורם בלשכת ראש הממשלה הכחיש הבוקר את הדיווחים באל-ערביה, ואמר כי אין להם כל שחר.

על פי הדיווח, במהלך פגישתם של השניים, העביר נתניהו איגרת לאסד בה הוא מביע את נכונותה של ישראל לסגת מן הגולן במסגרת הסכם שלום עם הסורים. "צרפת תעביר את ההצעה מישראל לאסד, לפיה ישראל מוכנה למו"מ ישיר על בסיס גבולות 1967, ולמעשה מדובר בחלופה חדשה ל'פיקדון רבין'", דיווח כתב התחנה בפריז.

כלי תקשורת ערביים אחרים דיווחו, כי דווקא התבטאויותיו של נתניהו לפיו יהיה "מוכן להגיע לכל מקום בעולם כדי לפתוח במשא ומתן עם סוריה - ללא תנאים מוקדמים", היא שיוצרת את הציפייה בדמשק. היום יוועד נשיא צרפת עם עמיתו הסורי בשאר אסד, שעורך ביקור רשמי בפריז לראשונה מאז שנת 2000.