שבוע לאחר גל ביקורת בישראל על פרופ' וויליאם שאבאס - ראש ועדת החקירה של האו"ם למבצע בעזה לא מתרגש ומבהיר בשיחה עם חדשות 2 Online: "אחקור את ישראל גם אם היא לא תשתף פעולה ואולי גם אגיע לארץ כדי לבחון את הנעשה מקרוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרופ' שאבאס מתקשה להתמודד היום עם ההתבטאויות שלו בעבר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומעדיף "להשאיר את זה מאחור", ולבוא עם דעה צלולה באשר לוועדת החקירה בראשה הוא עומד, אך בממשל הישראלי בטוחים שהדוח כבר כתוב מראש. הוא כבר עצמו הצהיר בעבר כי הוא לא "אנטי-ישראלי", אלא הביע דעותיו הלגיטימיות על נתניהו.

"הוועדה עוד לא התחילה את עבודתה", הוא אמר לנו הבוקר. "מתי שייתנו לנו באו"ם את האישור הסופי - נקווה שזה יהיה בקרוב מאוד - נתחיל את העבודה שלנו. מאוד חשוב שנבוא לישראל, אבל ביקור כזה לא יהיה חשוב אם הרשויות בישראל לא ישתפו איתנו פעולה, למרות שאני מקווה שהן כן ישתפו פעולה".

כרגע הוא הבהיר שהוא נשאר בתפקידו - והזכיר שהאו"ם זה שנתן לו את התפקיד ואחראי עליו. בסוף השבוע הבהיר דובר מועצת זכויות האדם של האו"ם בשיחה עם חדשות 2 Online כי הם עומדים מאחורי מינויו.

בקטע שנחשף היום הוא נראה אומר במהלך כנס בשנת 2010: "גולדסטון לא יחזור לישראל, כנראה שהוא לא יכול מחשש לביטחונו. מסקנת הדוח הוא שעופרת יצוקה היתה פעולת ענישה כדי להעניש את תושבי עזה. זו לא מסקנה בלתי סבירה אם רואים את האנשים המסכנים שם. כל מה שהם רוצים זה מדינה ועל כך הם נענשים. על זה ועל תמיכה במפלגה פוליטית שמייצגת את השאיפה הזו. כמה אזרחים ישראלים נהרגו בעופרת יצוקה? כנה נהרגו מהטילים? יש לצבא הישראלי חיבה עזה להפצצת ערים".

עוד התבטאות נגד נתניהו נחשפה

במקביל להכחשותיו של וויליאם שאבאס כי הוא אנטי-ישראלי, פורסמה התבטאות נוספת של יו"ר ועדת החקירה של האו"ם נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. בקטע חדש שמופץ ברשת, מסמן שאבאס את נתניהו כגורם המסכן את הישרדותה של ישראל.

בקטע וידאו שפרסם ארגון UN Watch בערוץ היוטיוב שלו, נראה שאבאס מתייחס לאיומים המסכנים את הישרדותה של מדינת ישראל, ומציב בראשם לא אחר מאשר את ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "בכנות, אם היה עליי לחשוב על אדם שנחשב לאיום הכי גדול להישרדותה של ישראל, הייתי בוחר ככל הנראה בנתניהו", אומר שאבאס בלעג לקול צחוקם של שאר חברי הפאנל שבו נאמרו הדברים.

מדובר בהתבטאות שנייה של שאבאס נגד נתניהו, מאז פרסום דבר מינויו לראשות ועדת מועצת זכויות האדם של האו"ם לבדיקת התנהלות צה"ל במבצע "צוק איתן". בדברים שאמר בכנס בנושא משפט בינלאומי בשנה שעברה, אמר שאבאס כי היה רוצה לראות את נתניהו על דוכן הנאשמים של בית הדין הפלילי בהאג.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv