צפו בהתבטאויותיו השנויות במחלוקת
עומדים מאחורי המינוי. שאבאס | צילום: AP

בריאונות הוא סירב להגדיר את חמאס ארגון טרור ורוב שרי הממשלה נגד שיתוף פעולה עם ועדת החקירה שלו - אך באו"ם עדיין עומדים מאחורי מינויו של פרופסור וויליאם שאבאס לתפקיד יו"ר הוועדה מטעמם לחקירת המבצע בעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דובר מועצת זכויות האדם של האו"ם רולאנדו גומז אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי המינוי בתוקף והם עומדים מאחוריו. הוא הזכיר כי "המינוי נקבע על ידי נשיא מועצת זכויות האדם של האו"ם, בודלר נדונג אלה, ביום שני 11 באוגוסט".

שאלה בדבר מינוי של שאבאס הפנינו גם ללשכתו של מזכ"ל האו"ם באן קימון - שם אמרו לנו בתגובה כי הם לא מעוניינים להתייחס לעצם המינוי, כי הוא בסמכות מועצת זכויות האדם. באשר לכך ששאבאס אמר בריאיון לחדשות 2 שלאו"ם מוסר כפול הם הגיבו: "הוא פרופסור בינלאומי שפועל באופן עצמאי".

לא מתייחסים. באן קי מון | צילום: רויטרס

שאבאס בריאיון לחדשות 2: יש מוסר כפול באו"ם

יממה לאחר שפורסם מינויו של שאבאס לתפקיד ראש הוועדה, הוא הודה בריאיון מיוחד לחדשות 2 כי "ישנם הרבה מקרים של מוסר כפול באו"ם".

את הדברים אמר שאבאס כשעומת עם שאלת המתקפה האמריקנית בעירק, ההתקפה הרוסית בצ'צ'ניה והצבתם של כוחות נאט"ו בלוב, כשאלפי אזרחים חפים מפשע נהרגו בסכסוכים הללו ולא נפתחה אפילו חקירה בינלאומית אחת, כשנגד ישראל נערכו שתיים בתוך שש שנים. "את העובדה שלא נערכו חקירות בעניין מעשי זוועה מסוימים באזורים מסוימים עם סכסוכים אלימים ברחבי העולם אפשר להסביר על ידי המאזן הפוליטי וכוחן היחסי של השחקניות", אמר שאבאס. "זה מצער מאוד, אבל זה המצב".

במהלך הריאיון, נשאל יו"ר ועדת החקירה האם הוא מגדיר את חמאס כארגון טרור, אך התחמק מלספק תשובה חד-משמעית בנושא: "לא יהיה הולם מצדי לענות על שאלה כזאת. יש צורך לפתוח דף חדש ולחקור את הסוגייה בדרך הניטרלית והאובייקטיבית ביותר".

נתניהו
"רוצה לראות את נתניהו בהאג" | צילום: חיים צח, לע"מ, חדשות

"רוצה לראות את נתניהו עומד לדין בהאג"

בשנה שעברה התבטא שאבאס נגד ראש הממשלה נתניהו ואמר כי יש להעמידו לדין בגין פשעי מלחמה. בכנס Russell Tribunal on Palestine שבו השתתף בראשית השנה שעברה, התייחס שאבאס לסמכויות בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ואמר כי הוא היה רוצה לראות את ראש הממשלה בנימין נתניהו על דוכן הנאשמים.

בין השאר התייחס שאבאס לממצאי ועדת גולדסטון שחקרה את פעולת צה"ל בעזה ארבע שנים קודם לכן במסגרת מבצע "עופרת יצוקה", ואמר כי איש מחברי הוועדה לא חזר בו מהמסקנות החד משמעיות שמצביעות על כך שבעזה בוצעו פשעי מלחמה.

במשרד החוץ הגיבו מוקדם יותר על מינויו של שאבאס ואמרו כי תוצאות הוועדה ידועות מראש, זאת לנוכח דעותיו הידועות של העומד בראשה.