בזמן שהמון זועם ניסה לפרוץ את דלתות שגרירות ישראל בקהיר היה ראש צוות מאבטחי השב"כ, יונתן בן ה-28, בטוח לחלוטין כי הם לא יצליחו להימנע מעימות. באותן דקות הוא החליט לשלוח הודעת טקסט לפרידה אשתו חופית עם המילים: "אני אוהב אותך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים על המתרחש במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רק סמוך לשעה 3 וחצי בלילה, אחרי שעות של מצור של אלפי מפגינים זועמים, הגיעו כוחות הקומנדו המצרי בתוך נגמ"שים למתחם השגרירות. הם טיפסו לקומת השגרירות ויצרו מגע עם הישראלים הלכודים, שהולבשו בגלביות וכאפיות כדי למנוע את זיהוים. תחת אבטחה כבדה של המצרים, הורדו המאבטחים במדרגות, הוכנסו לרכב צבאי והובהלו משם אל שדה התעופה הצבאי של קהיר, שם חיכה להם מטוס קטן של חיל האוויר.

המפגינים ליד השגרירות בקהיר, בסוף השבוע (צילום: רויטרס)
גז מדמיע על המפגינים. ליל שישי בקהיר | צילום: רויטרס

אתמול בבוקר חזר יונתן לבית משפחתו הדואגת בבית שאן. "בעזרת השם אנחנו בארץ, ואנחנו שמחים להיות פה", אמר בשמחה לעיתון "מעריב", שהביא הבוקר את הדברים. לאחר שצפה בדבריו של ראש הממשלה נתניהו ובשחזור המתקפה על המבנה בו היה לכוד, הוא מתוודה ואומר "התיאור שמסר ראש הממשלה מדויק לגמרי".

ראש הממשלה סיפר אמש במהלך מסיבת העיתונאים שערך על שיחת טלפון שקיים עם יונתן טרם החילוץ. לדבריו, אמר לו יונתן: "אם יקרה לנו משהו, אני מבקש שתצרו קשר עם אמא שלי, שתודיעו לה אישית, שלא תשמע על זה בטלפון". בתגובה ענה נתניהו: "אתה איש יוצא דופן. תחזיק מעמד, אני מבטיח שמדינת ישראל תעשה כל שביכולתה כדי שאתה וחבריך תצאו בשלום".

גם אמו של יונתן התייחסה לחילוץ המוצלח. "הייתי במתח כל הלילה, לא עצמנו עין ורק הסתכלנו בטלוויזיה והתפללנו. עכשיו אני פשוט מאושרת שהוא חזר הביתה בשלום", אמרה האם.

מצרי עם מסמך שנלקח מהשגרירות (צילום: רויטרס)
מצרי עם מסמך שנלקח מהשגרירות | צילום: רויטרס

נתניהו ניהל את האירוע מחדר המצב

לשכת ראש הממשלה פרסמה אמש תמונה בה נראה ראש הממשלה בנימין נתניהו מנהל את האירוע הדרמטי במצרים - בזמן אמת.

בתמונה ניתן לראות את נתניהו יושב בחדר המצב ומביט במסכים המשדרים לו בשידור ישיר את הנעשה במבנה השגרירות, בזמן שאלפי מפגינים מנסים לפרוץ למקום. סביב ראש הממשלה נמצאים אישי ביטחון שונים שפרצופיהם טושטשו כדי לא לחשוף את זהותם, וטושטשו גם מסכי המחשב והטלוויזיה.

אמש התייחס ראש הממשלה לראשונה לתקרית תקיפת שגרירות ישראל בקהיר על ידי המון מצרי זועם הלילה. "שבוע טוב, לפנות בוקר סמוך לשעה 5:00 הסתיים בשלום מבצע החילוץ המורכב של אנשי שגרירות ישראל בקהיר", פתח נתניהו את דבריו. "מתוך חדר המצב של משרד החוץ עבדתי יחד עם שר החוץ, שר הביטחון, ראש השב"כ, ראש המוסד, הרמטכ"ל ואנשיהם".

"לנגד עיננו עמדה משימה אחת – להבטיח את שלומם של שליחי ישראל במצרים. פעלנו יחד באחריות כדי שהאירוע הזה יסתיים על הצד הטוב ביותר. מיד בתחילת האירועים הנחיתי להחזיר את כל הסגל והמשפחות למדינת ישראל. במקביל, פעלנו מול מצרים ומול האמריקנים כדי להבטיח שאנשינו יחולצו ללא פגע. אני מבקש להודות לנשיא ארה"ב, ביקשתי ממנו לסייע. זה היה רגע גורלי, הוא אמר – 'אעשה כל מה שאני יכול'. אנו חבים לו תודה מיוחדת, ברית אמיצה וחיונית עם ארה"ב".

ראש הממשלה בחדר המצב (צילום: לע"מ)
ראש הממשלה בחדר המצב | צילום: לע"מ

"נמשיך לשמור על השלום עם מצרים"

"אני מבקש לציין את ההתערבות של הקומנדו המצרי, שללא ספק מנעה אסון. קיימנו קשר עם הממשלה במצרים, לכל הצדדים היה ברור שההגנה על שגרירות ישראל היא חלק בלתי נפרד מתפקידה של מדינה ריבונית, ולכן אני מעריך את שר ההסברה המצרי שגינה את ההתקפה. הצטרפו אליו מנהיגים בעולם ובעולם הערבי".

"ישראל תמשיך לדבוק בהסכם השלום עם מצרים. אנחנו פועלים כדי להחזיר את השגריר עם סידורי ביטחון לו ולאנשי הסגל. במקביל, הציר המדיני שלנו ימשיך לייצג את מדינת ישראל בקהיר".

נתניהו המשיך: "בלילה הארוך הזה היינו צריכים לקבל הרבה החלטות קשות. אשתף אתכם בשיחה עם יונתן, קצין הביטחון שהיה נצור עם שישה אנשיו בשגרירות. הפורעים חדרו למבנה. דלת אחת הפרידה בינם לבין יונתן וחבריו. יונתן נשמע לי קר רוח, שקול והבין את המצב שהוא וחבריו שבויים בו".

שגרירות ישראל בקהיר, אחרי ההתפרעות (צילום: רויטרס)
מצרים חוגגים מחוץ לבניין השגרירות | צילום: רויטרס

דרמה בקהיר - סיקור מיוחד:

כך נראו רגעי הדרמה בחדר המצב

שר החוץ אביגדור ליברמן: "היתה הוראה לירות, זו סכנת חיים"

צפו: ההרס בשגרירות - היום שאחרי

נתניהו: "הקומנדו המצרי מנע אסון"

"האשמה כולה מוטלת על מצרים"

הלכוד ביקש מרה"מ: "תודיע להוריי"

רגעי הדרמה: כך חולצו אנשי השגרירות במצרים

צפו בהתפרעות בתוך השגרירות בקהיר

חשש: מסמכים מסווגים נגנבו מהשגרירות בקהיר

במבצע חשאי השגריר והסגל הדיפלומטי פונו ממצרים